Jeles napok

Július – Szent Jakab hava – Nyárhó – Áldás hava

Jeles napok

Antiochiai Szent Margit

„Drágalátos Gyöngy…”
Antiókhiai Szent Margit vértanú és szűz, eredeti nevén Marina (a keleti egyház így is tiszteli), a négy fő szűz és a tizennégy segítőszent egyike. Legendája szerint 275 (más források szerint 270, illetve 307) július 13-án halt mártírhalált. Mindössze tizenöt éves volt. Mint sok más vértanú halálában, Margitéban is a vakbuzgó pogány apa működött közre. Miután képtelen gyermekét pogány hitére visszatéríteni, maga jelenti fel a hatóságoknál. Margit a börtönben legyőzi a sárkányalakban megjelenő kísértőt, de hóhéraival szemben védtelen. Fáklyákkal égetik a testét, majd vizeshordóba vetik, végül lefejezik.
[…]
Antiókhiai Szent Margit a magyar Árpád-kor kivételesen tisztelt szentje, aki a „Királyság Patrónája” (Patrona Regni) címet viselte. Kultusza akkor lendült fel igazán, amikor II. Endre szentföldi keresztes hadjáratáról hazahozta koponyaereklyéjét. Hazai kultuszának része lehetett abban, hogy IV. Béla Margitnak nevezte el a tatárjárás borzalmaitól való szabadulásáért cserébe Istennek ajánlott leányát. Az Árpád-házi királyleány domonkos apáca, majd maga is az egyház szentje lett. (1943-ban avatta szentté XII. Pius, névünnepe: január 18.) Egy történelmi mendemonda szerint az Árpádok vére buzgott Skóciai Szent Margitban is (névünnepe 1968-ig június 10., 1969-től november 16.), aki a Magyarországra menekült Edward angol királyfinak és Szent István rokonának, Ágotának lett volna leánya. Ő is szolgálhatott Árpád-házi Szent Margitnak példaképül, hiszen a 9 éves királyleány már 6 éve apácák közt nevelkedett, amikor majd 200 évvel idősebb nagynénjét XII. Ince pápa 1251-ben szentté avatta.

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

Szent Illés próféta

„Az Illés szekerén”
Július 20. a görög és protestáns naptárban Illés napja. A bibliai elbeszélés szerint az ószövetségi prófétát tanítványa, Elizeus szeme láttára tüzes szekéren ragadta égbe az Úr. A mennybe távozó csodatévő palástja Elizeusra maradt, aki ezzel átvette mestere örökét (IIKir 2,1–15). A történet az ortodox vallásos művészet kedvelt témája, amit szinte kivétel nélkül változatlanul, az ősiségben fogant beszédes formában dolgoztak fel.
A bibliai Illés történetében történelem és mítosz, alakjában sorsfordító történelmi személyiség és szoláris istenség keveredik. A hívő zsidók Illést a messiás hírnökeként várják vissza, szó szerint értelmezve a Malakiás próféta tollára bízott isteni üzenetet: „Imé, én elküldöm néktek Illyést, a prófétát, mielőtt eljön az Úrnak nagy és félelmetes napja” (Mal 4,5). A messiásvárás történelmi programmá lett ugyan, eredetileg azonban a messiás is az évről évre eltávozó és visszavárt napistent jelképezte. Illés is sok messiási, napisteni vonást vett fel. Közte és a keresztény Messiás, Jézus között sok a hasonlóság. Jézus például Illés számos csodáját megörökli (csodálatos ételszaporítás, halott feltámasztása, mennybemenetel). A próféta napisteni múltja kitetszik a kalendáriumból is. Az Illés mennybemenetelét követő harmadik napon a Nap saját égi házába, az Oroszlán jegyébe lép, s Illés névünnepének alighanem annak helyes felismerésével kerestek helyet a naptárszerkesztő atyák, hogy ő és a görög Héliosz napisten rokonok. És nemcsak névrokonok. Mint Illés (héber Élijáhú, ebből Éliás, majd Illés), Héliosz is tüzes szekéren utazott. A harci szekér persze nemcsak a Nap utazóalkalmatossága volt. A kocsizó népek körében minden megszemélyesített égi jelenés hasonló kiváltságnak örvendett. E repülő fogatokat a befogott állatok szerint különböztethetni meg, ezek ugyanis isteni hajtóik állatjelképei voltak (a napistené, Hélioszé, Illésé például a fehér vagy tüzes paripa). A Biblia tanúsága szerint a királyok idejében napszekereket és naplovakat tartottak a jeruzsálemi Templomban. (II.Kir 23. Megjegyzendő, hogy Illés a másik görög napistennel, Apollónnal is rokonságban van; neki is holló a szent madara.)

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

Szent Kümmernis

Kümmernis , a délnémet jámborság népi televényében félreértésből született szent alak. Tiszteletét az Egyház nem ismerhette el, kultusza azonban. még a múlt század végén is virágzott Bajorországban. Főleg gyermekáldásért, női betegségekből való gyógyulásért szoktak hozzá könyörögni. A Kümmernis „gond, töprengés” mellett emlegetik – mint látni fogjuk – más neveken is. Története egyaránt idézi a legenda, lovagregény, népmese világát.
[…]
Ősi, jámbor hagyomány szerint a keresztrefeszített Krisztus alakját titkos tanítványa, Nikodémus faragta fába. Történt, hogy a Nagy Károly idejében élő Gualfredus püspök Jeruzsálembe zarándokolt. Itt álmában angyal jelent meg, és hírül adta neki, hogy Krisztusnak Nikodémus faragta képmása az ő szállásával szomszédos házban egy Seleukios nevezetű kereszténynél van elrejtve. Hosszas keresés után meg is lelte, és hazájába akarta vinni.
A tengerparton, Joppe városánál találtak is egy szép hajót. A díszesen felravatalozott feszületet rátették, és a gályát evezők, kormány, legények nélkül a tengerre bocsátották. Toscanában ért partot. Itt Luni városának kalózai akarták maguknak megkaparintani, de a hajó mindig elsiklott előlük. Végre Lucca mellett állott meg. A békesség kedvéért János, Lucca püspöke, a feszülettel talált, Krisztus vérét tartalmazó edénykét átadta a luni püspöknek, a keresztet pedig ünnepélyesen a Szent Márton-templom bejáratánál lévő kápolnában helyezte el. Ez eddig a híres luccai Volto Santo eredetének legendája. Jegyezzük meg, hogy e csodatevő feszület mását, ismeretlen lombard festőnek XVI. századbeli képét a mi Szépművészeti Múzeumunk őrzi.

Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium  (részlet)

Náray-Szabó István születésnapja – 1899

NÁRAY-SZABÓ ISTVÁN, (Szombathely, 1899. július 20. – Budapest, 1972. szeptember 16.): fiziko-kémikus, egyetemi tanár, a szilikátok szerkezeti rendszertanának egyik kidolgozója. A budapesti műegyetem vegyészmérnöki karán 1922-ben szerzett vegyészmérnöki oklevelet. 1923–26 között a műegyetem elektrokémiai tanszékén volt tanársegéd, 1926-ban műszaki doktorátust szerzett. Állami ösztöndíjjal a berlini Kaiser Wilhelm Institut für Faserforschungban (1926–28), majd a manchesteri egyetem fizikai intézetében dolgozott (1928–30). 1931-ben a szegedi Eötvös Loránd Kollégium igazgatójává nevezték ki, egyidejűleg a szegedi egyetemen végzett kutatómunkát a Rockefeller-Alap támogatásával, ugyanott magántanári képesítést nyert. 1938–47-ben a budapesti műszaki egyetem kémiai-fizikai tanszékének tanára lett. 1947-ben, mint a Magyar Közösség tagját a köztársaság elleni összeesküvés hamis vádjával letartóztatták. 1947-ben négy évre elítélték, majd még két évre internálták. 1953-tól az Építéstudományi Intézet osztályvezetője, megszervezte az épületfizikai osztályt. 1956-tól az MTA Központi Kémiai Kutató Intézetében tudományos tanácsadó volt, 1969-ben nyugalomba vonult. Angliában Bragg professzor mellett kezdte meg a szilikátok szerkezetének felderítését, részt vett rendszertanuk kidolgozásában. Kristály-szerkezettani kutatásait Magyarországon is folytatta. Foglalkozott a beton optimális kötési viszonyainak vizsgálatával. Saválló betonféleséget és mozaikparketta-ragasztó eljárást talált fel.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1999. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Grofcsik János születésnapja – 1890

A magyar kerámiaipar meghatározó tudósa, GROFCSIK JÁNOS (Pápa, 1890. július 20. – Budapest, 1977. január 6.) már vegyészmérnöki tanulmányai során megkedvelte a kerámiát, nem kis mértékben neves professzora, Wartha Vince hatására. A kerámiának és rokonterületeinek technológiáját oktatta a Felső Ipariskolában, majd a Technológiai és Anyagvizsgáló Intézetben a kerámia- és üvegipari anyagvizsgálatokat irányította. 1928-ban megbízták a már több, mint egy évtizede üzemen kívül álló Városlődi Kőedénygyár újraindításával. 1939-ben a Kőszénbánya és Téglagyár Társulat (Drasche) központi laboratóriumának lett a vezetője. Itt kezdte meg azt a rendkívül jelentős kutatómunkát, melynek célja az volt, hogy az addig kizárólag empirikus és csak hagyományos receptúrák alapján dolgozó kerámia ipart tudományos alapokra helyezze. Tevékenysége olyan sikeres volt, hogy 1945-től ő lett a vállalat vezérigazgatója. A II. világháború után szakterületén részt vett a nagy iparfejlesztési, korszerűsítési programokban. 1952-ben kinevezték a Veszprémi Vegyipari Egyetem tanárává.
Számos szakkönyv szerzője volt; a legjelentősebbek: A kerámia elméleti alapjai, A mullit képződése, szerkezete és jelentősége, valamint A magyar finomkerámia ipar története.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1990 [Dr Grofcsik Elemér])

Szent Apollinaris

Apollinaris nevét a bővelkedő (pollens) és erény (ares) szavakból mondhatjuk, mintegy ‚erényekben bővelkedő’-nek. Vagy az apollóból, amit ‚csodálatos’-ként értelmezhetünk és a narisból, ami annyit tesz, mint ‚szerénység’, mintegy ‚csodálatos szerénységű’ férfiú. Vagy az aból, ami ‚nélkül’, a polluóból, ami ‚megfertőz’ és az aresből, ami ‚erény’, mintegy a ‚bűnöktől meg nem fertőzött, erényes’ férfiú.
Apollinarist, aki Péter apostol tanítványa volt, maga az apostol küldte Rómából Ravennába, ahol meggyógyította a tribunus feleségét, majd férjével és háza népével együtt megkeresztelte. Ezt jelentették a bírónak, aki beidézte, és Jupiter templomába vezette, hogy ott áldozzon. Azt mondja a pogány papoknak, hogy jobb lenne a szegényeknek adni a bálványokra felaggatott aranyat és ezüstöt, mint a démonok elé odatenni. Erre rögtön megragadják és husángokkal összeverve, félholtan hagyják ott. Tanítványai azonban feltámogatják, és egy özvegy házában hét hónap alatt felépül.
Innen pedig Classes városába ment, hogy egy néma nemesembert meggyógyítson. Amikor belépett a házba, egy leány, akiben tisztátalan lélek lakozott, így kiáltott fel: „Távozz innen, Isten szolgája, vagy kezed-lábad összekötözve vitetlek ki a városból!” Apollinaris, megfeddve a leányt, azon mód kiűzte belőle a démont. Miután a némát, Isten nevét híva, meggyógyította, több mint ötszázan tértek meg.
A pogányok ütlegekkel próbálták megakadályozni, hogy Jézus nevét kiejtse, ő azonban még a földre bukva is kiáltozta, hogy Jézus az igaz Isten. Akkor mezítláb parázsra állították, de mivel Krisztusról még ekkor is állhatatosan prédikált, kivetették a városból.
Abban az időben, mikor egy ravennai patríciusnak, Rufusnak megbetegedett a leánya, Apollinarisért küldetett, hogy jöjjön és gyógyítsa meg. De alighogy belépett a patrícius házába, a leány meghalt. Mire Rufus: „Bárcsak ne tetted volna lábadat a házamba! A nagy istenek megharagudtak, és nem akarták leányom gyógyulását. Mit is tehetnél még vele?” Apollinaris így válaszolt: „Ne félj, csak esküdj meg nekem, hogy ha leányod feltámad, semmiképpen sem akadályozod meg abban, hogy Teremtőjét kövesse.” Miután ez megtörtént, könyörgésére a leány feltámadt, és Krisztus nevét megvallva, anyjával és nagy sokasággal együtt felvette a keresztséget és kitartott a szüzességben.

Jacobus de Voragine: Legenda Aurea (részlet)

Július 20-án történt

Az 1974-ben ezen a napon született Aleszja Popova sosem bánta, hogy zárda jellegű volt az élete, mert mindenáron bizonyítani szeretett volna azoknak, akik hittek benne. A néhány éve lapunknak adott interjúban a Kossuth-díjas balettművész azt is elmondta: szerinte az élet lényege, hogy minden egyes percben, még egy portörlésben is örömünket leljük.

Popova Aleszja Kossuth- és Harangozó Gyula-díjas balettművész. Fotó: Éder Vera / Kultúra.hu
Popova Aleszja Kossuth- és Harangozó Gyula-díjas balettművész. Fotó: Éder Vera / Kultúra.hu

Ünnep

A sakk világnapja – az ENSZ-Közgyűlés 2019. december 20-i határozata nyomán annak emlékére, hogy a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) 1924. július 20-án alakult meg Párizsban.
Antiochiai Szent Margit ünnepe – szűz, vértanú, a tizennégy segítőszent egyike, az áldott állapotban lévő asszonyok és a szülő nők, továbbá a haldoklók védőszentje. Ide kattintva többet is megtudhatunk róla.
Illés próféta napja – A bibliai elbeszélés szerint az ószövetségi prófétát tanítványa, Elizeus szeme láttára tüzes szekéren ragadta égbe az Úr. További részletek az OSZK honlapján.
Szent Kümmernis napja – a délnémet jámborság népi televényében félreértésből született szent alak. Tiszteletét az egyház nem ismerhette el, kultusza azonban még a múlt század végén is virágzott Bajorországban. Főleg gyermekáldásért, női betegségekből való gyógyulásért szoktak hozzá könyörögni. Itt többek között azt is megtudhatjuk, mit jelent a neve.

Július 20-án történt

1402 A török csapatok megsemmisítő vereséget szenvedtek Ankaránál Timur Lenk mongol seregétől, ez egy évtizedig visszavetette az oszmánok nyugati irányú terjeszkedését.
1497 I. Miksa császár biztosította Lipcsének az első birodalmi vásári privilégiumot.
1590 Befejezték a Károli Gáspár által fordított Vizsolyi Biblia nyomtatását.
1626 II. Ferdinánd király kiváltságlevélben engedélyezte az önálló magyarországi posta megszervezését.
1810 Új-Granada dél-amerikai spanyol gyarmat fővárosában, Bogotában felkelés kezdődött a gyarmati uralom ellen. Ez a nap Kolumbia nemzeti ünnepe.
1871 Brit-Kolumbia Kanada részévé vált.
1889 Párizsban befejeződött a második Internacionálé alakulókongresszusa.
1944 Vezető náci politikusok és katonatisztek sikertelen merényletet kíséreltek meg Adolf Hitler ellen.
1965 Először jelent meg kislemezen Bob Dylan amerikai énekes Like a Rolling Stone című dala, a rocktörténelem egyik legfontosabb szerzeménye.
1969 Az Apollo–11 űrhajó legénysége leszállt a Holdra.
1974 Török csapatok rohanták le Ciprust, az invázió után véglegessé vált a Földközi-tengeri sziget kettéosztottsága.
1992 Václav Havel csehszlovák köztársasági elnök lemondott államfői tisztségéről.
2007 Kiskunhalason 41,9 fokos napi maximum-hőmérsékletet mértek, ez az abszolút hőmérsékleti rekord Magyarországon.
2015 Helyreálltak a nagyköveti szintű diplomáciai kapcsolatok az Egyesült Államok és Kuba között.
2022 Négy magyar alpinista: Ágoston Viktor, Kerekes Bence, Nagy Márton és Szász László a világon elsőként mászta meg a csaknem hatezer méter magas Bondit/Bondid Peaket a pakisztáni Karakorum-hegységben.

Július 20-án született

1304 Francesco Petrarca olasz humanista költő
1519 IX. Ince, a 230. római pápa
1785 II. Mahmud oszmán szultán
1819 Brodszky Sándor, a magyar romantikus tájképfestészet jeles képviselője
1833 Karl Hasenauer osztrák építész
1873 Alberto Santos-Dumont brazil mérnök, 1906-ban Európában ő tartott először nyilvános repülőbemutatót
1890 Grofcsik János, a magyar kerámiaipar meghatározó tudósa. További részletek az OSZK honlapján.
1895 Moholy-Nagy László festő-, grafikus- és szobrászművész
1897 Tadeus Reichstein Nobel-díjas lengyel–svájci vegyész
1899 Náray-Szabó István posztumusz Széchenyi-díjas kémikus, vegyész. Ide kattintva tovább tájékozódhatunk róla.
1904 Rubányi Pál Kossuth-díjas sebész
1915 Thomas J. Bardos, az Egyesült Államokban élt rákkutató, az MTA tiszteleti tagja
1919 Sir Edmund Hillary új-zélandi hegymászó, a Mount Everest első meghódítója
1933 Cormac McCarthy amerikai író, a Nem vénnek való vidék szerzője
1934 Tauber Zoltán, az első magyar paralimpiai bajnok, világbajnok para-asztaliteniszező
1934 Tellér Gyula Széchenyi- és József Attila-díjas szociológus, műfordító, volt országgyűlési képviselő
1934 Upor Péter Jászai Mari-díjas színész
1938 Lehotka Gábor Liszt Ferenc-díjas orgonaművész, zeneszerző, érdemes művész
1938 Natalie Wood amerikai filmszínésznő, a West Side Story női főszereplője
1947 Gerd Binnig Nobel-díjas német fizikus
1947 Carlos Santana Grammy-díjas mexikói rockzenész, gitáros
1952 Bukta Imre Kossuth-díjas festő, grafikus
1958 Sebeők János író, kritikus
1973 Néma Júlia Ferenczy Noémi-díjas keramikus- és üvegművész
1974 Popova Aleszja Kossuth- és Harangozó Gyula-díjas balettművész, érdemes művész
1976 Kásás Tamás háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó
1979 Makranczi Zalán színész
1987 Nicola Benedetti Grammy-díjas skót hegedűművész, az Edinburgh-i Nemzetközi Fesztivál első női igazgatója

Július 20-án halt meg

1514 Dózsa György székely köznemes, az 1514. évi parasztfelkelés vezetője
1785 Szilágyi Sámuel református püspök, író, kollégiumi tanár, polihisztor. További részletek az OSZK honlapján.
1869 Vállas Antal, a 19. század Amerikában is népszerű, sokoldalú tudósa, az egyik első magyar fényképkészítő. Életéről és tevékenységéről itt többet is megtudhatunk.
1888 Azary Ákos orvos, számos állatvizsgálati és gyógyászati eljárás első alkalmazója.

1874-ben szerzett orvosdoktori oklevelet. Rövid élete során rendkívül kiterjedt tevékenységet folytatott az állatorvoslás területén. A belgyógyászat, járványtan és állategészségügy tanára volt az állatorvosi tanintézetben. Kutatásokat végzett az anthrax (lépfene) elleni védőoltásokkal kapcsolatosan, szerkesztette a Veterinarius című állatorvosi folyóiratot, és lefordította Charcot párizsi professzor művét az idegrendszeri betegségekről. Könyvet írt A háziállatok részletes kór- és gyógytana címmel. Elsőként alkalmazott állatokon belgyógyászati fizikai vizsgálatokat – például galvanikus áram és szemtükör alkalmazásával; elkészítette a később róla elnevezett plesszimétert (kopogtatólemezt), valamint uroszkópiai (vizeletvizsgálati) módszert dolgozott ki. Az állatorvosi oktatás európai szintre emelésében döntő szerepe volt. Forrás: OSZK

1888 Paul Langerhans német orvos, a hasnyálmirigy róla elnevezett, az inzulint termelő sejtjeinek felfedezője
1904 Heim Péter, az önálló magyar postai szervezet kiépítője
1908 Dimítriosz Vikélasz görög üzletember és író, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság görög alapítója és első elnöke
1914 Wartha Wince kémikus, műegyetemi tanár, az eozin felfedezője. Az OSZK oldalán rövid áttekintést találunk pályájáról.
1923 Pancho Villa mexikói forradalmár
1937 Guglielmo Marconi Nobel-díjas olasz fizikus, a drót nélküli távíró feltalálója
1958 Medgyessy Ferenc kétszeres Kossuth-díjas szobrászművész, kiváló művész
1973 Bruce Lee kínai származású amerikai színész, filmrendező
1981 Ratkó Anna politikus, szakszervezeti vezető, a Ratkó-korszak névadója, az első nő Magyarországon, aki miniszteri posztot töltött be
1984 Kiss Kovács Gyula kétszeres Munkácsy Mihály-díjas szobrász, érdemes művész
1994 Ujlaky László színész, érdemes művész
2005 Hernádi Gyula Kossuth-díjas író
2007 Kai Siegbahn Nobel-díjas svéd fizikus
2010 Molnár Tamás Amerikában élt Széchenyi-díjas vallásfilozófus, történész, politológus
2016 Kéri György Széchenyi-díjas biokémikus, gyógyszerkutató
2016 Lux Elvira klinikai pszichológus, szexuálpszichológus
2017 Chester Bennington amerikai énekes, a Linkin Park, a Grey Daze, a Dead By Sunrise, a Stone Temple Pilots énekese
2019 Kovács Péter Kossuth-díjas festő- és grafikusművész
2022 Szilágyi György állami díjas közgazdász, statisztikus, sportvezető

#eztörténtma