Kassai Modernek címmel könyv jelent meg

Egyéb

Csehszlovákia megalakulása után a soknemzetiségű Kassa, mint egymástól eltérő kultúrák keveredésének helyszíne, igényes környezetet és megfelelő körülményeket biztosított a hazai és külföldi művészek számára az alkotáshoz. E művészek tanulmányaikat korábban Budapesten, Münchenben, vagy Párizsban végezték, majd egy rövid időre Kassán telepedtek le. Magyarországról, Romániából és Csehországból érkeztek ide, végül Európa jelentős városaiban találták meg végleg a helyüket.

 


kassai_modernek32_250x250.png
Bauer Szilárd: Menekülők (Forrás:artportal.sigmanet.hu)

A különféle művészi kifejezésmódok számára közös alapot jelentettek az azonos szociális elvek, és a modernista felfogás. Az alkotók egyénileg kamatoztatták a szimbolizmus, expresszionizmus, kubizmus, futurizmus és konstruktivizmus hatásait és eredményeit. A ?kassai moderneknél? meghatározó szerepet kapott a városi környezet témája, valamint a szociális elkötelezettség.

 

A kassai művészet szorosan kötődött a korabeli magyarországi művészethez, részben azért, mert az alkotók közül sokan Magyarországról származtak, vagy ott tanultak. A magyarországi szakmai nyilvánosság képviselői gyakorta nem rendelkeznek részletes ismeretekkel Bortnyik Sándor, Perlrott Csaba Vilmos vagy Gráber Margit kassai tartózkodásáról. A Kelet-szlovákiai Galéria ezért kezdeményezte a közreműködést többek közt olyan kulturális intézményekkel és tudományos műhelyekkel, mint a Magyar Nemzeti Galéria, Kieselbach Galéria, Petőfi Irodalmi Múzeum, vagy a Magyar Nemzeti Múzeum. Egyetlen célja ennek az, hogy a ?Kassai modernek? jelentőségét kellően megbecsüljék mind Szlovákiában, mind Magyarországon is.

 

A reprezentatív kiadvány Kassát, mint kiemelkedő fontosságú kulturális jelenséget vizsgálja átfogó módon. Eredménye a három évig tartó ?Kassai modernek? című projektnek, amelyet a Kelet-Szlovákiai Galéria által rendezet tudományos szimpózium (2010) és konferencia (2012) keretében ismerhetett meg a közönség. A művészettörténészek nemzetközi csoportja bemutatja Kassa azon művészeti életét, amely a párizsi és weimari avantgárd regionális, ám ennek ellenére jelentős változataként bontakozott ki a XX. század 20-as éveiben. A kötet szerzőinek törekvése az, hogy árnyalt képet nyújtsanak a kassai modernekről, meghatározzák helyüket és értéküket a korabeli európai művészeti és kulturális életben.

 


kassai_modernek2_250x250.png
Schiller Géza: Kávéházban (http://artportal.sigmanet.hu)

Kassai modernek:

BAUER Szilárd; BORTNYIK Sándor; EMBER-SPITZ Oszkár; ERDÉLYI, Béla; FOLTÝN, František; GRÁBER Margit; JASZUSCH Antal; KERNSTOK Károly; KMETTY János; KONTULY /NEMESSÁNYI Béla; KRÓN Jenő; KUDLÁK Lajos; LESZNAI Anna; PERLROTT-CSABA Vilmos; QUITTNER Károly; SCHILLER Géza; UITZ Béla

 

A kötet szerzői:

Bakos Katalin, Bartošová Zuzana, Burdziński Michał, Ernyey Gyula, Ferko Tibor, Kiss-Szemán Zsófia, Kókai Károly, Komanická Ivana, Kováč Dušan, Němcová Helena, Olejník Milan, Passia Radoslav, Pomajzlová Alena, Priatková Adriana, Procházka Miroslav, Szabó Lilla, Štrauss Tomáš, Veselská Magda.