A nagy presztízsű szervezet hagyományaihoz híven a hivatalos díjátadó előestéjén díjazza a legjobbakat. A velencei FIPRESCI zsűri elnöke, Rita Di Santo (Morning Star, Tribune, Manifesto) filmkritikus, filmtörténész volt, a zsűri tagjai olasz, spanyol, német és szlovén kritikusok voltak. A Napszállta olyan filmekkel versengett a díjért, mint a Coen testvérek új westernje, a The Ballad of Buster Scruggs vagy Alfonso Cuarón fekete-fehér családtörténete, a Roma és Luca Guadagnino Suspiria című munkája.

Nagy öröm ez a díj, hatalmas megtiszteltetés számunkra, és jelzi a stáb teljesítményét. Bár a verseny többi filmjét nem láttam, úgy hallottam, erős volt a mezőny ? mondta Nemes Jeles László szeptember 7-én az MTI-nek azután, hogy a velencei filmfesztiválon a rendező filmjének, a Napszálltának ítélték oda a kritikusok díját. ?Úgy éreztem, hogy a nézők meglepődtek, nem szokványos élményben volt részük. Többen mondták körülöttem, hogy egyfajta rezgés volt a moziban. Talán ezt az váltotta ki, hogy a Napszállta olyan frekvenciákkal működik, amelyek nem hagyományos módon érintik meg a nézőket? ? fejtette ki a rendező. Az MTI felvetésére Nemes Jeles László megjegyezte: furcsa lenne, ha nem lennének felismerhető stílusbeli kapcsolatok a Napszállta és a Saul fia között (utóbbiért kapta az Oscar-díjat 2016-ban a legjobb idegen nyelvű film kategóriában). Hozzátette: a filmkészítő csapat összetétele is hasonló volt. ?Fontos, hogy egy filmnek legyenek saját gyökerei és organizmusa. Biztos, hogy vannak kapcsolódások, de a két film tematikailag és stratégiájában mégis különbözik? ? szögezte le.

 

Az Oscar-díjas Nemes Jeles László múlt század elején játszódó kosztümös drámájában nagyrészt azokkal az alkotókkal és szakemberekkel dolgozott, akikkel a Saul fiát is készítette. A Napszállta operatőre Erdély Mátyás, zeneszerzője ? az azóta elhunyt ? Melis László, sound designere Zányi Tamás, casting directora Zabezsinszkij Éva, díszlettervezője Rajk László, jelmeztervezője Szakács Györgyi. A rendező a forgatókönyvet együtt jegyzi Clara Royer-vel és Matthieu Taponier-vel, utóbbi egyben a film vágója is. A Napszállta főszereplői Jakab Juli (Leiter Írisz) és a román Vlad Ivanov (Brill Oszkár). A csaknem száz fős szereplőgárda nemzetközi összetételű, a magyarok mellett román, lengyel és német színészek is játszanak a filmben.

 

A Napszállta a Filmalap támogatásával a Laokoon Filmgroup gyártásában, a francia Playtime-mal koprodukcióban készült, Sipos Gábor és Rajna Gábor producerek vezetésével. A Filmalap közleménye szerint a Napszállta világpremierje kirobbanó siker volt a velencei filmfesztivál versenyprogramjában a hét elején. Az észak-amerikai premier szeptember 8-án, szombaton lesz a torontói filmfesztiválon. A filmet már a világpremier előtt mintegy 70 ország filmforgalmazója vásárolta meg világszerte, Amerikában és Ausztráliában a Sony Pictures Classics forgalmazó fogja bemutatni.

 

Nemes Jeles László elmondta, hogy a kanadai mustrán, a Torontói Filmfesztiválon nincs verseny, viszont nagyon sokat jelent számukra az észak-amerikai nézőkkel, kritikusokkal és a filmiparral való találkozás. ?Itt mutatkozik be velünk a Sony Pictures Classics, amely Amerikában és Ausztráliában forgalmazni fogja a Napszálltát, ez emiatt is fontos lépés a film karrierjében? ? mondta a rendező.

A magyarországi közönség Nemes Jeles László filmjét először a 15. Jameson CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztiválon láthatja szeptember 15-én, majd a Napszállta szeptember 27-től lesz látható országszerte a mozikban a Mozinet forgalmazásában. A filmről készült kritikánk A Napszállta felülmúlta a Saul fiát című cikkünkben olvasható.

Forrás: MTI
Fotó: Laokoon Filmgroup