Jeles napok

December – Karácsony hava – Télelő – Álom hava

Jeles napok

December – Karácsony hava – Télelő – Álom hava

December a latin őskalendáriumban a 10. hónap volt, a neve is azt jelenti: „tizedik”. Ez a hónap a pihenés, megbékélés és a jó hangulat jegyében telt el, az emberek a családi tűzhely köré húzódtak, és élvezték a jól végzett munka megérdemelt gyümölcseit (már akiknek jutott belőle). December első ünnepét a hónap első napjaiban tartották meg köszönetnyilvánításképpen Bona Dea (a „Jó Istennő”) tiszteletére. Bona Dea, másik nevén Fauna, a földistennő egyik megnyilvánulása volt. December közepe táján kezdődött a latiumi földművesek ősi istenének, Saturnusnak az ünnepi hete. Minthogy decemberre minden jelentősebb paraszti munka befejeződött, a falusi nép méltóképpen köszönthette égi gazdáját. A Saturnalia eredetileg tehát falusi ünnepségsorozat volt, s több elkülöníthető ünnepből állott. Az ősi falusi ünnepek közé tartoztak a Feriae Sementivae („Vetési ünnepek”), a Consualia (a vetés befejezését követően Consus isten tiszteletére tartott lóversenyek december 11-én vagy 15-én), a Larentalia (Acca Larentiának, Romulus és Remus nevelőanyjának, egyben a mezők istennőjének általában december 23-án tartott emlékünnepe), a Paganalia vagy Paganicae („Települési ünnep”, a latin paganus „falusit”, „pogányt” jelent). Varro szerint az ünnep onnét kapta a nevét, hogy azt minden faluközösség (latin pagus) külön, a saját földjén ülte meg. E decemberi ünnepek pontos idejét évről évre a papok határozták meg.

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium  (részlet)

Szent Eligius

Kilóg a lóláb

Az első névnap decemberben Eligiusé (december 1.). Szent Eligius (francia Éloi, †660 körül) alacsony sorban született. Előbb patkolókovács, fémműves volt, majd II. Chlotar, a frank király ötvösmesterévé és tanácsadójává emelkedett. Urának halála után a papi rendbe lépett. Térített a germánok között, végül Noyon püspöke lett. Korábbi foglalkozására való tekintettel az aranyművesek és kovácsok védőszentje volt. Képmásain felváltva hol püspöki díszben, hol bőrkötényben és sapkában jelenik meg. Attribútumai: aranykehely, mely ötvösmesteri, egyszersmind áldozópapi működésére emlékeztet; kalapács, fogó, fújtató, és üllő, de mivel a kovácsok lódoktorok is voltak, néha levágott lólábbal is ábrázolták.

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

Az első rádióstúdió felavatása –1925 – A magyar rádiózás napja

1925. december 1-jén ünnepélyes keretek között avatták fel a magyar rádió első stúdióját a VII. kerület, Rákóczi út 22. szám alatt. Nyitó beszédét Kozma Miklós, a Magyar Távirati Iroda elnök-igazgatója ezekkel a szavakkal kezdte: „A magyar kultúra fellegvára erős fegyverrel szaporodott. … Mindenki tudja, mit jelent, különösen Magyarország mai helyzetében az, hogy a hullámokon keresztül minden határon túl eljut a magyar szó.”  Demény Károly, államtitkár, a Magyar Királyi Posta vezérigazgatója – aki magyar, francia és angol nyelven szólt a rádióhallgatókhoz – így mutatta be a budapesti rádiót: „A magyar Rádióhírmondó budapesti adóállomása, mint a magyar találmányú fémvezetéses Telefonhírmondó utódja, nagynevű elődjének stúdióvá átalakított helyiségéből most kezdi meg hivatalosan működését és rendes programját, amelyet a Magyar Királyi Posta technikai eszközeivel a csepeli állomás útján 546 méteres hullámhosszal szór szét az éterben.” Az ünnepélyes megnyitót hangverseny követte. A műsort a csepeli szikratávíró állomás 2 kW teljesítményű, Telefunken gyártmányú adója sugározta. A rendszeres rádióadás megindulásához a jogi alapot az 1925. november 10-én megjelent kereskedelmi miniszteri rádiórendelet szolgáltatta. A műsorszórás állami monopóliumát gyakorló Magyar Királyi posta feladata az erősítők, a stúdiók és az adóállomások műszaki berendezéseinek beszerzése és üzemeltetése volt. A műsorszolgáltató Telefonhírmondó Részvénytársaság feladata pedig a műsorok készítése és mikrofon elé állítása volt. A rádióadás kezdetben heti 50 órás volt.

Erre az eseményre emlékezünk A MAGYAR RÁDIÓZÁS NAPJÁn.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 2000, [Krizsákné Farkas Piroska]) és a Jeles napok szerkesztősége

Az AIDS elleni világnap

A WHO 1988-ban december 1-jét AZ AIDS ELLENI KÜZDELEM VILÁGNAPJÁvá nyilvánította. Ennek célja, hogy mozgósítsa az embereket a HIV elleni küzdelemben, és tudatosítsa a biztonságos szexuális élet fontosságát.

A békéért bebörtönzöttek nemzetközi napja

A világ békemozgalmának aktivistái december 1-jén minden évben tiltakoznak az igazságtalanul bebörtönzöttek szabadon bocsátásáért A BÉKÉÉRT BEBÖRTÖNZÖTTEK NEMZETKÖZI NAPJA keretében.

Vörösmarty Mihály születésnapja – 1800

VÖRÖSMARTY MIHÁLY (Pusztanyék [Kápolnásnyék], 1800. december 1. – Pest, 1855. november 19.): költő, drámaíró. 
A székesfehérvári cisztercieknél és a pesti piaristáknál tanult. 1817-től a pesti egyetem hallgatója, 1824-ben ügyvédi vizsgát tett. Családja nehéz anyagi helyzete miatt 1818-tól Perczel Sándor három fiát (köztük Perczel Móricot) nevelte. Reménytelenül beleszeretett Perczel Adélba (Etelkába). Már fehérvári diák korában verselt. 1823-tól honfoglalási eposzán, a Zalán futásán dolgozott, amely 1825-ben jelent meg. Az Aurora munkatársa, Kisfaludy Károly körének tagja lett. Nevelői állásának megszűnte után válságos anyagi helyzetbe került, de a Tudományos Gyűjtemény szerkesztőjeként megélhetést talált. 1830-ban a Magyar Tudós Társaság rendes tagjává választották. Mint bíráló és nyelvész tevékenykedett a Magyar Tudós Társaságban és a Kisfaludy Társaságban (helyesírási szabályzat, szótár, nyelvtan). 1837–1843 között az Athenaeum szerkesztője volt Bajzával és Toldyval. Szerepet vállalt a politikai küzdelmekben is, kapcsolatban állt Széchenyivel, Kossuthtal, Wesselényivel. 1840-ben négy kötetben adta ki Újabb munkáit. Megismerkedett a 26 évvel fiatalabb Csajághy Laurával, 1843-ban feleségül vette. 1842-től a Nemzeti Kör elnöke, e minőségében a kezdő Petőfit támogatta. 1847-től az Ellenzéki Kör alelnöke. 1848. március 15-ét Szabad sajtó című versével üdvözölte; az első népképviseleti országgyűlés tagja lett. A szabadságharcot költeménnyel (Harci dal) és cikkekkel szolgálta. A kormányt elkísérte Debrecenbe, Szegedre és Aradra, a detronizáció után a kegyelmi szék bírája. Világos után bujdosott, majd jelentkezett a hatóságnál; egy jóindulatú hivatalnok közbelépésére fölmentették. 1850-től családjával földbérlőként élt vidéken, anyagi gondok közt, betegeskedve, lelkileg összetörve. 1855 őszén temetése országos gyászünnep és tiltakozás volt az önkényuralom ellen.
A Zalán futását követő kisebb eposzaiban Vörösmarty egyrészt a nemzeti múltat elevenítette fel (Cserhalom, 1825; Eger, 1827); másrészt tündérvilágban játszódó történeteket adott elő (Tündérvölgy, 1825; A Délsziget, 1826).
Lírája a 20-as években jelentős alkotásokkal bővült (Utóhang Cserhalomhoz; Börzsönyben; A magyar költő); új színt hoztak népdalai (A gyászkendő, Haj, száj, szem) és balladái (Szilágyi és Hajmási; A búvár Kund; Toldi). Tündérezés, mese, filozófia, népiesség, képekben gazdag nyelv, sokszínű verselés egyesül Csongor és Tünde című drámai költeményében (1830). Az 1830-as, 1840-es években Vörösmarty Mihály költészetében a líra és a dráma uralkodott. Epigrammái történelmi emlékeket idéznek fel (Mohács; Zrínyi a költő; A nándori toronyőr), és hirdetik a „haza s emberiség” egységét (Pázmán). A reformkor törekvéseit támogatta a letiport lengyelekkel együtt érző (A hontalan; Az élő szobor) és az előkelő nők magyartalanságát ostorozó verseivel (A magyartalan hölgyhöz; Az úri hölgyhöz), valamint szatíráival (Az unalomhoz; Mit csinálunk?; A sors és a magyar ember; Országháza).
Hazafias lírájából kiemelkedik a Szózat (1836) a haza iránti rendületlen hűségre való buzdításával, a nemzeti történelem dicsőséges és tragikus mozzanatainak felidézésével, a jobb jövő kiérdemelt eljövetelének hirdetésével, de egyúttal a nemzeti tragédia lehetőségének felvillantásával is. A Liszt Ferenchez írt óda (1840) romantikus képekkel hirdeti a reformkori reményeket. A Honszeretet (1843) és a Jóslat (1847) int is: a nemzeti egységet az elnyomott nép felszabadításával kell megvalósítani. Az egyetemes emberi sors történetfilozófiai megközelítése érvényesül A Guttenberg albumba írt epigrammában (1839), a Gondolatok a könyvtárban (1844) és Az emberek (1846) című költeményeiben. A Gondolatok a könyvtárban a haladás kérdését veti fel: a vívódó költő pesszimista végkövetkeztetésre jut, mégis vállalja a küzdést: Az emberek keserű áttekintés a jelképekbe tömörített történelemről.
Szerelmi líráját előbb homályos élmények (Idához, Késő vágy, Éj és csillag), 1842-től a Csajághy Laura iránti szerelem ihlették (A szomjú; Laurához). A Laura-versekből kiemelkedik a romantikus képalkotással és ellentételezéssel felépített Ábránd és A merengőhöz, amely élettapasztalatokból fakadó bölcsességet sugalmaz.
Kitűnő Shakespeare-fordításokat készített (Julius Caesar, 1839; Lear király, 1854).
Utolsó éveinek kevés lírai alkotása közül kiemelkedik az Előszó (1850) és A vén cigány (1854).

(Horváth Károly szócikke alapján: Új Magyar Irodalmi Lexikon, CD-ROM, 2000)

Borbély Lajos születésnapja – 1843

BORBÉLY LAJOS (Csóka, 1843. december1. – Budapest, 1923. szeptember 29.) vaskohómérnök, sokoldalú iparszervező Selmecbányán és Csehországban végezte tanulmányait. Tevékenységét döntően a Rimamurány-Salgótarjáni Vasmű Rt mérnökeként, majd műszaki vezérigazgatójaként fejtette ki. A hatékony termelésszervezés, azaz gazdaságos és modern technológiákkal és eszközökkel végzett termelés volt a célja mint felelős vezetőnek és mint minden műszaki újdonságra nyitott, jól képzett szakembernek. Alig néhány évvel a Martin acélgyártás 1872-es szabadalmaztatása után már lelkes propagálója és alkalmazója lesz az új eljárásnak. Kezdeményezte a Martin és a Bessemer eljárás együttes alkalmazását a később számos helyen használt, úgynevezett duplex eljárás keretében. Elsőnek írt a magyar szakirodalomban a regeneratív tüzelésű izzítókemencékről és nemzetközileg elismert találmánya az 1878-ban Salgótarjánban létesített, kettős munkaterű, ugyancsak regeneratív tüzelésű kavarókemence.
A műszaki kérdések mellett sok egyébbel is foglalkozott: a szakképzést rendkívül fontosnak tartotta, egyik kezdeményezője és támogatója volt a salgótarjáni Iparostanonc Iskola 1889. évi megnyitásának. A dolgozók és családtagjaik részére sportpályákat, kultúrházakat, műkedvelő egyesületeket, zenekarokat, dalköröket hozott létre illetve támogatott. Kórházat, árvaházat, könyvtárat, a kor viszonyai között modernnek számító lakótelepeket építtetett. Ez a kiváló elméleti és gyakorlati szakember a késői utókornak is példát mutatott segítőkészségből és szociális érzékenységből.
Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Dr. Vajda Pál: Nagy magyar feltalálók, Magyar Életrajzi Lexikon, Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1993)

Inkey Béla születésnapja – 1847

INKEY BÉLA (Pozsony, 1847. december 1. – Szombathely, 1921. augusztus 31.): geológus, a magyar agrogeológiai kutatások megalapozója. A freibergi bányászati akadémián szerzett bányamérnöki oklevelet. 1891-ben a Földtani Intézetben megszervezte az agrogeológiai osztályt, amelynek vezetője lett, mint az Intézet főgeológusa. 1897-től visszavonultan élt, birtokán gazdálkodott. Főként síkföldi geológiával, elsősorban az Alföld geológiai felvételezésével foglalkozott.
A hidrotermális ércesedéssel kapcsolatban a világon először Inkey Béla és Pálfy Mór mutatták ki, az Erdélyi-érchegység területén, hogy az egykori kitörési kürtők körzetében találhatók a színesfémérc-telérek (1904).

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1997. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

December 1-jén történt

Ezen a napon született Vörösmarty Mihály 1800-ban, és mutatta be 1879-ben a Nemzeti Színház Csongor és Tünde című, egyszerre mesei és filozófiai drámai költeményét. A mű már 1830-ban elkészült, de kiadását a cenzúra nem engedélyezte. A premiert az 1855-ben elhunyt szerző már nem élhette meg.

Vörösmarty Mihály
Vörösmarty Mihály

Ünnep

A magyar rádiózás napja – Az 1925-ben indult folyamatos magyarországi rádiósugárzás évfordulóján. Bővebben is olvashatunk róla az OSZK honlapján.
Az AIDS elleni küzdelem világnapja – A WHO 1988-ban december 1-jét az AIDS elleni küzdelem világnapjává nyilvánította. További részletek az OSZK honlapján.
A békéért bebörtönzöttek nemzetközi napja – Többet is megtudhatunk róla erre a linkre kattintva.
A magyar nyelvjárások napja – December 1-je a magyar nyelvjárások napja 2020 óta.

December 1-jén történt

1630 Az erdélyi országgyűlés Segesváron I. Rákóczi Györgyöt választotta fejedelemmé.
1640 Portugália felszabadult a spanyol uralom alól.
1879 A Nemzeti Színházban bemutatták Vörösmarty Mihály Csongor és Tünde című színművét.
1906 Megnyitotta kapuit a Szépművészeti Múzeum.
1916 Hetvenegy ember vesztette életét a legsúlyosabb magyarországi vasúti szerencsétlenségben: az I. Ferenc József bécsi temetéséről hazautazókat szállító gyorsvonat Herceghalomnál összeütközött egy másik szerelvénnyel.
1918 A románok gyulafehérvári nagygyűlése határozatban mondta ki Erdély és Románia egyesülését, ez a nap Románia nemzeti ünnepe.
1918 Dánia szuverén államként ismerte el Izlandot, amely a köztársaság 1944-es kikiáltásáig perszonálunióban állt a Dán Királysággal.
1925 A budapesti Rákóczi úton felavatták az első rádióstúdiót, s ezzel megkezdődött a Magyar Rádió rendszeres műsorsugárzása az 546 méteres középhullámon.
1934 Leningrádban lelőtték Szergej Kirovot, a legnépszerűbb szovjet politikust, Sztálin a sokak szerint általa szervezett merényletet nagyszabású tisztogatásra használta fel.
1944 Bostonban bemutatták Bartók Béla Concerto zenekarra című művét.
1946 Államosították az öt legfontosabb nehézipari üzemet és a legjelentősebb erőműveket.
1946 Megjelenik az Élet és Tudomány első száma az alapító, Szent-Györgyi Albert beköszöntőjével.
1968  Kivégezték a Szolnok megyében négy kéjgyilkosságot elkövető, a martfűi rémként ismertté vált Kovács Pétert.
1988 Hatályba lépett az Európai Közösségek és Magyarország közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodás.
2009 Hatályba lépett az immár 27 tagú Európai Unió intézményi reformjait tartalmazó, 2007-ben aláírt lisszaboni szerződés.
2020 Leszállt a Holdra a kínai Csang’o–5 űrszonda, amely visszatérésekor 44 év után először hozott kőzetmintát a Földre.
2022 A magyar vonószenekari hagyomány és a lipicai lótenyésztés hagyománya felkerült az UNESCO szellemi kulturális örökség listájára.

December 1-jén született

1743 Martin Heinrich Klaproth német vegyész, az urán felfedezője
1761 Marie Tussaud francia viaszszobrász, a londoni Panoptikum megalapítója
1792 Nyikolaj Lobacsevszkij orosz tudós
1800 Vörösmarty Mihály költő, író, drámaíró, a magyar romantika és a reformkor költészetének egyik legnagyobb alakja. Többet is megtudhatunk róla az OSZK honlapján.
1843 Borbély Lajos vaskohómérnök. Erre a linkre kattintva bővebben is olvashatunk róla.
1847 Inkey Béla geológus, a magyar agrogeológiai kutatások megalapozója. Életéről és munkásságáról az OSZK honlapján tudakozódhatunk.
1896 Georgij Zsukov szovjet marsall, honvédelmi miniszter
1898 Kniezsa István Kossuth-díjas nyelvész, akadémikus
1908 Korniss Dezső festő, érdemes művész
1910 Varga Mátyás Kossuth-díjas díszlettervező, grafikus
1923 Szusza Ferenc labdarúgó, edző, aki az Újpest színeiben rekordot jelentő 463 találkozón játszott az élvonalban
1935 Woody Allen Oscar-díjas amerikai rendező, forgatókönyvíró és színész
1936 Müller Péter Kossuth-díjas író, dramaturg
1943 Király Jenő Balázs Béla-díjas filmesztéta
1943 Finn E. Kydland Nobel-díjas norvég közgazdász
1943 Moldován Domokos Nádasdy Kálmán-díjas és Artisjus-díjas etnográfus, filmrendező
1951 Jaco Pastorius amerikai jazz-zenész, basszusgitáros
1951 Treat Williams amerikai színész
1958 Charlene Tilton amerikai színésznő
1967 Andrejszki Judit Liszt Ferenc-díjas csembaló- és orgonaművész, szoprán énekesnő
1979 Madaras Norbert kétszeres olimpiai bajnok vízilabdázó
1992 Szalay Bence színművész

December 1-jén halt meg

1521 X. Leó, a 217. római pápa
1825 I. Sándor orosz cár, a Szent Szövetség egyik létrehozója
1866 Sir George Everest angol mérnök, térképész, róla nevezték el a világ legmagasabb hegyét
1918 Kaffka Margit író, költő, műfordító
1933 Hajts Lajos geográfus, térképész

A katonai felmérés, terepábrázolás és a térképfelhasználás korszerű alkalmazásának neves oktatója 1866. október 27-én született Iglón. A budapesti honvéd felsőbb tiszti tanfolyam és földrajzi intézet topográfiai tanfolyamának elvégzése után tanulmányúton járt az Egyesült Államokban. 1895-től 1919-ig a Ludovika Akadémia tanára, majd az Állami Térképészeti Intézet vezetője volt. 1925-ben mint tábornok vonult nyugalomba. Árnyékot vet munkásságára, hogy az intézet munkatársai vezetése alatt hajtották végre 1922–25-ben a frankhamisítást, ami 1925 végén a hírhedt frankbotrányhoz vezetett. Emiatt 1926-ban rövid börtönbüntetésre ítélték. Forrás: OSZK.

1947 Aleister Crowley angol okkultista, író
1953 Laczkó Géza író, műfordító, kritikus
1958 Angyal István, az 1956-os forradalom mártírja
1961 ifj. Latabár Árpád színész, énekes, táncos komikus
1970 Pluhár István, az első magyar sportriporter
1973 Dávid Ben-Gúrión, Izrael első miniszterelnöke, „alapító atyja”
1973 Török Erzsébet Kossuth-díjas énekesnő
1974 Zilahy Lajos író, publicista, akadémikus
1993 Ember Győző Kossuth-díjas történész, levéltáros, akadémikus
2007 June Almeida skót virológus, a humán koronavírusok felfedezője
2009 Szörényi Éva Kossuth-díjas színésznő
2022 Julia Reichert Oscar-díjas amerikai dokumentumfilm-rendező

#eztörténtma