Jeles napok

December – Karácsony hava – Télelő – Álom hava

Jeles napok

Szent Miklós – Mikulás napja

Orion apó

Myrai avagy Barii Szent Miklós (december 6.) a keleti egyház egyik fő szentje, a gyermekek Mikulása, Télapója, Karácsony Apója. Ma minden bizonnyal ő a legnépszerűbb, legismertebb szent az egész világon. Ugyanakkor Szent Miklósnak, a kis-ázsiai (lükiai) Myra püspökének (†350 körül) igaz arcát a Mikulás vattaszakálla eltakarja, azonosítását a köréje nőtt legendabokrok lehetetlenné teszik. Így aztán 1968-ban ő is a naptárból száműzendő szentek listájára került, hallatlan közkedveltségének köszönhetően azonban helyi tiszteletét megengedte az egyház.
Kultusza a bizánci, majd a kopt egyházban bontakozott ki a VI. században – azóta ülik temetése emléknapját december 6-án –, majd átterjedt Itáliára is. Ereklyéinek az olasz Bari városába vitelével (1087) vált valóban egyetemes szentté.

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

Goldmark Péter Károly születésnapja – 1906

A színes televízió, a mikrobarázdás hanglemez és a képmagnó kifejlesztője, GOLDMARK PÉTER KÁROLY (Budapest, 1906. december 6. – Port Chester, 1977. december 7.) a zeneszerző Goldmark családjából származott; második utóneve is tudatosan emlékeztet erre. Ő maga is vonzódott a zenéhez és amatőrként öreg koráig aktívan zenélt – a hagyomány szerint Benny Goodman-nak is partnere volt. A zenei érdeklődést azonban legyőzte a fizika iránti vonzalom és miután1920-ban családjával Bécsbe emigrált, a műszaki egyetemre iratkozott be. Később Berlinben folytatta tanulmányait; Gábor Dénes mellett is dolgozott. A bécsi tudományos akadémiának nyújtotta be Új eljárás ionok sebességének meghatározására című értekezését.
Már fiatal korától kezdve intenzíven érdeklődött az akkor még gyermekcipőben járó televíziózás iránt. A BBC-ben megindult kísérletek nyomán egy olyan berendezést állított össze, amelynek 2,5x3,8 centiméteres képernyőjén sikerült képet előállítania. Mindez 1926-ban történt, Goldmark huszadik születésnapján.
1933-ban New Yorkba települt, 1935-től a CBS hírközlési társaság munkatársa lett – a későbbiekben egészen az alelnökségig emelkedett karrierje. Csakhamar felhagyott a mechanikus televíziós berendezések kísérleteivel és az elektronikus – képcsöves – televíziós készülékekkel kezdett foglalkozni. 1940-ben mutatta be a gyakorlatban használható színes televíziót.
A második világháború alatt haditechnikai feladatokat oldott meg, majd a háború után tökéletesítette a színes televíziót, amelyet az űrkutatásban is alkalmaztak: ennek révén láthatták a nézők szerte a világon az ember első sétáját a Holdon. Az ő nevéhez fűződik a „hosszan játszó”, azaz mikrobarázdás hanglemez kifejlesztése 1948-ban. Megoldotta a televíziós képek „konzerválását” is; eljárása, az EVR (electro video recording) a videomagnó elterjedéséig állt alkalmazásban.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Dr Vajda Pál: Nagy magyar feltalálók, Magyar Tudománytörténeti Intézet)

Mechwart András születésnapja – 1834

A malomipart forradalmasító hengerszék feltalálója, MECHWART ANDRÁS (Schweinfurt, 1834. december 6. – Budapest, 1907. június 14.) bajorországi szegény családból származott. Először lakatosinasnak tanult, majd szülővárosának támogatásával Augsburgban kapott mérnöki oklevelet. Négy évig egy nürnbergi gyárban szerzett tapasztalatot hidak, vasúti kocsik és malomipari gépek gyártásában. 1859-ben lépett szolgálatba Ganz Ábrahám budai gyárában. Itt számos átalakítást, korszerűsítést végzett a gyártóberendezéseken és tervei alapján kezdtek gőzgépeket gyártani. Ganz halála után ő lett a gyár igazgatója.
1874-ben megvették Wegmann hengerszék szabadalmát. Ezt a szerkezetet Mechwart a Ganz gyárban több évtizedes hagyományokra támaszkodó kéregöntési technológia felhasználásával tökéletesítette.
A malomiparban a magyar őrlési eljárásnak az a lényege, hogy a tisztított és koptatott búzát 8-9-szer egymás után következő töréssel fokozatosan aprítják, majd a darát és a dercét nagyság és fajsúly szerint osztályozzák, végül a színdarát fehér, korpamentes lisztté őrlik. Ennek az őrlési eljárásnak a tökéletesítése érdekében fejlesztette ki találmányát Mechwart, a különböző sebességekkel forgó, rovátkolt, kéregöntésű hengerekkel dolgozó hengerszéket, amely a búza legmegfelelőbb aprítását tette lehetővé. A gyárban tipizált alkatrészekből közel hatvanféle hengerszéket állítottak elő, amelyeket az egész világra exportáltak, óriási sikert aratva a felhasználók körében. 1907-ig mintegy 30 000 darab hengerszék készült.
Mechwart másik fontos találmánya az 1896-ban megalkotott motoros szántógép volt, amely az addig haladó mozgást végző ekevas helyett forgó mozgást végző maróvasakkal dolgozott.
Mechwart érdeme volt a gyár villamos osztályának létrehozása 1878-ban. Így működésüket az elektrotechnika területére is kiterjesztették. Mérnöki szaktudása mellett kiváló üzleti érzékkel rendelkezett, a vállalat gyártmányainak egész Európában és a tengeren túl is piacot teremtett. Jó szervezőkészsége, szociális érzékenysége folytán alkalmazottai számára biztosította a továbbképzés és a regenerálódás, az aktív pihenés lehetőségét akkoriban szokatlan szociális létesítmény-hálózat létrehozásával.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Dr. Vajda Pál: Nagy magyar feltalálók, Magyar Tudománytörténeti Intézet)

Augustini Keresztély születésnapja – 1598

AUGUSTINI „AB HORTIS” KERESZTÉLY (Késmárk, 1598. december 6. – Kakaslomnic, 1650. augusztus 21.) botanikus, természettudós Baselben szerzett orvosi diplomát. Bécsben II. Ferdinánd orvosa lett, 1631-ben füvészkertet létesített, ezért a császártól magyar nemességet és „ab Hortis” (füvészkerti) előnevet kapott. A császár halála után visszatért szűkebb hazájába, a Szepességbe. Járta a Tátrát, botanikával és ásványtannal foglalkozott. 1640-ben kezdte előállítani a magyar balzsamnak nevezett törpefenyő-olajat, később pedig a borókafenyő olajból készített kárpáti balzsamot; mindkettőt gyógyító orvosi gyakorlatában használta fel. Két, mások által gyakran idézett, sajnos időközben elveszett munkájáról tudunk; az egyik, a De gemmis Hungariae a magyarországi drágakövekről és féldrágakövekről szól, a másik, a De Balsamo Hungariae Carpathico pedig a már említett két gyógyító olajról.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1998, Magyar Életrajzi Lexikon)

Nagy Dezső születésnapja – 1841

NAGY DEZSŐ, (Székesfehérvár, 1841. december 6. – Budapest, 1916. március 19.): gépészmérnök, műegyetemi tanár, az építőanyag-szabályzatok elkészítéséhez szükséges vizsgálati módszerek kidolgozója. Főiskola tanulmányait a pesti és zürichi műegyetemen végezte; ez utóbbin kapta oklevelét. 1867–68-ban tanársegéd, majd kétévi külföldi tanulmányút után 1870-től a pesti műegyetemen a gépszerkezettan tanára volt. 1882-ben a mechanikai és elméleti géptani tanszékre helyezték át, itt működött 1913-ig, nyugalomba vonulásáig. 1894-ben megszervezte, és haláláig vezette a műegyetemi műszaki mechanikai laboratóriumának anyagvizsgáló kísérleti állomását. Az építő- és szerkezeti anyagok vizsgálata terén kifejtett munkássága úttörő jelentőségű volt: ennek alapján készültek az első hazai építőanyag-szabályzatok. Kutatásainak eredményéit a Közlemények a királyi József-műegyetem műszaki mechanikai laboratóriumában végzett kutatások eredményeiről című időszaki kiadványban és a szaklapokban ismertette.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1991. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Fröhlich Pál születésnapja – 1889

FRÖHLICH PÁL (Torzsa, 1889. december 6. – Szeged, 1949. október 15.): fizikus, egyetemi tanár, a polarizációs színkép felfedezője. Egyetemi tanulmányait Budapesten végezte. Mint ötödéves egyetemi hallgató, Eötvös Loránd meghívására részt vett a balatoni és erdélyi geofizikai kutatásokban. Az I. világháborúban katonai szolgálatot teljesített, megsebesült és tanulmányait csak hosszabb megszakítás után folytatta. 1918-ban doktorált, 1923-tól a budapesti egyetem magántanára, 1924. szeptembertől a szegedi egyetem kísérleti fizikai tanszékén tanár volt. 1928-ban a szegedi új Kísérleti Fizikai Kutató Intézet megszervezésével bízták meg, e célból állami kiküldetésben a német egyetemek fizikai intézeteit tanulmányozta. 1942–43-ban az egyetem rektora volt. Klasszikus optikai kutatásai mellett a 20-as évek közepétől érdeklődése a kolloidfoszforok felé fordult, főleg a zselatinfoszforok lumineszcenciáját vizsgálta. 1925-ben a baltimore-i és a chicagói egyetemen folytatta ilyen irányú kutatását, melyekkel e szakterület legkiválóbbjai közé emelkedett. Munkásságának eredményeit főként a Physical Review, a Zeitschrift für Physik, a Kolloid Zeitschrift és az Acta Chem. Phys. Univ. Szegediensis című folyóiratokban tette közzé.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1989. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Szegedi Sándor születésnapja – 1921

SZEGEDI SÁNDOR (Izsák, 1921. december 6. – Kecskemét, 1986. december 4.): szőlőnemesítő, a pölöskei muskotály nemesítője. Felsőfokú kertészeti tanulmányait a Kertészeti és Szőlészeti Főiskolán folytatta, ahol 1946-ban kapta meg oklevelét. Először faiskolában, majd 1950-től nyugállományba vonulásáig (1981) a Szőlészeti és Borászati Kutató Intézetben dolgozott. 1951-től a Katonatelepen tevékenykedett, amelynek 1962-től vezetője volt. 1972-1977 között a Kecskeméti Kutató Állomás igazgatója, majd az intézet tudományos igazgató-helyettese volt. 1959-től a csemegeszőlő-nemesítés témavezetőjeként dolgozott. Célkitűzése a koraiság, a jó termőképesség, a nagyfürtűség, a nagybogyójúság és a minőség kombinálása volt. 40 000 hibridet állított elő munkatársaival, melyekből a Favorit, a Boglárka, a Rekord és a Téli muskotály fajták jelzik munkája sikerét. 1969-ben rezisztencia-nemesítéssel kezdett foglalkozni. Ennek egyik eredménye lett az államilag elismert Pölöskei muskotály. Munkája elismeréseként megkapta a Mathiász János-díjat.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1996. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Nagy Károly születésnapja – 1797

NAGY KÁROLY, (Rév–Komárom, 1797. december 6. – Párizs, 1858. március 2.): matematikus, csillagász, közgazda és publicista, a méterrendszer magyarországi bevezetésének egyik kezdeményezője. 1819-ben a bécsi egyetem kémiai karára iratkozott be, utóbb arab nyelvet, közgazdaságtant és matematikát tanult. Két évig a bécsi obszervatóriumban Littrow mellett volt gyakornok. Hazatérve előbb Károlyi Lajos gróf, majd 1838-tól Batthyány Kázmér gróf pénzügyeinek intézője volt. Hosszabb tanulmányutakat tett Párizsban, Brüsszelben, s ennek során ismerkedett meg az utópista-szocialista tanokkal s azok híve lett. 1834-ben Angliába, onnan az USA-ba utazott, tanulmányozta az oktatásügy és a népművelés helyzetét, meglátogatta a jelentős tudományos intézményeket. Amerikai útja után nézetei változtak, a polgári demokrácia követőjévé vált. Számos közgazdasági és politikai tárgyú cikke jelent meg a Társalkodó, a Tudományos Gyűjtemény, a Figyelmező, az Athenaeum című folyóiratokban. 1834-ben Londonban az MTA költségén magyar nyelven kiadta Charles Babbage logaritmustáblázatát (A természetes számok logarithmái). 1837–1842 között a Magyar Tudós Társasági Név-Könyv és Asztronómiai Napló csillagászati tábláit szerkesztette. A méterrendszer bevezetése érdekében ő hozta be az első méteres kilogramm-etalonokat Párizsból, 1845-ben hazatérve Batthyány Kázmér birtokán, Bicskén telepedett le, itt egy csillagászati obszervatórium felépítését tervezte, matematikusok és csillagászok képzésére. Batthyány e célra 100 000 Ft-os alapítványt tett. Nagy Károly ezt megelőzően 1847-ben kisebb vizsgálótornyot építtetett s saját költségén műszerekkel is felszerelte. Bár a szabadságharcban nem vett részt, 1849-ben mégis néhány hétig a pesti Újépület foglya volt. Csillagvizsgálóját az államnak adományozta. 1853-tól felváltva Bécsben és Párizsban élt.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1997. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Császár Elemér születésnapja – 1891

CSÁSZÁR ELEMÉR (Gige, 1891. december 6. – Budapest, 1970. augusztus 7.): fizikus, egyetemi tanár, a sugárzásokkal kapcsolatos fizikai kísérletek kutatója és szakírója. Tanulmányait a budapesti és berlini tudományegyetemen végezte. 1924-ben a budapesti egyetem, 1935-ben a műegyetem magántanára volt. 1938-ban a pécsi egyetem orvosi karán a fizika tanáraként adott elő. Főként a sugárzások kérdéseivel foglalkozott; e témakörből bel- és külföldi szakfolyóiratokban több tanulmánya jelent meg. A röntgensugárzás energiájának mérésére új készüléket szerkesztett. A Természettudományi Társulatnak huzamos időn át titkára volt.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1991. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Entz Ferenc születésnapja – 1805

ENTZ FERENC, (Sümeg, 1805. december 6. – Promontor–Budafok, 1877. május 9.): orvos, szőlész, kertész, az első önálló hazai kertészképző intézmény megalapítója. 1825-től Pesten folytatta orvosi tanulmányait, amelyet 1831-ben Bécsben fejezett be. 1848-ig uradalmi orvos, a szabadságharcban honvéd főorvos volt. Orvosi gyakorlata közben különös érdeklődéssel foglalkozott a kertészet és szőlészet elméleti és gyakorlati kérdéseivel, itt szerzett tapasztalatait szaklapokban és a 15 kötetből álló Kertészeti Füzetek-ben közölte. E munkája korának alapvető kertészeti és szőlészeti kézikönyvének bizonyult, s méltó utódja 200 éves elődének, Lippai János Posoni kert-jének. Nagy érdeme művének a hazai kertészeti műnyelv kialakítása, erre épül a mai kertészeti szaknyelv is. Előbb Mezőkomáromban, majd 1850-ben orvosi gyakorlatát abbahagyva Pesten létesített kertészetet és faiskolát, amelyet 1853-ban kertészképző iskolával egészített ki.
Működésében mindenkor a hazai viszonyokhoz alkalmazkodott és ehhez szabta a nyugati államokban szerzett tapasztalatait. Úti beszámolói nyomtatásban is megjelentek. Számos lap munkatársa volt, megindította és 1870-től szerkesztette a Borászati Füzetek című szakközlönyt, amelyet 1874-től állami támogatással Borászati Lapok címmel adnak ki. Oktató munkáját az élettani ismeretek közlésére alapozta. A Kertészeti Tanintézet, majd a Kertészeti és Szőlészeti Főiskola Emlékére 1963-ban a Kertészeti és Szőlészeti Főiskola tanácsa évenként kiosztásra kerülő Entz Ferenc-emlékérmet alapított a kiváló kertészeti szakemberek jutalmazására.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Magyar Tudománytörténeti Intézet, MATI; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Bertók László születésnapja – 1935 – A Digitális Irodalmi Akadémia tagja

Bertók László (Vése, 1935. december 6. – Pécs, 2020. szeptember 14.)

Kossuth- és József Attila-díjas magyar író, költő. 1998-tól haláláig a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja.

*

Bertók László 1935. december 6-án született a Somogy megyei Vésén, paraszti családba. Elmondása szerint legkorábbi irodalmi élményei óvodás korából származnak, így hamar verselni kezdett. Első irodalmi sikere gimnáziumban érte: a Petőfi-lázban égő költői társasága írásaiból a pécsi Dunántúl folyóirat az ő két versét közölte az 1953/4. lapszámában. Ekkortól tudatosan költőnek készült, s olyan szakmát keresett, amely az irodalomhoz közeli és segítheti a költői kiteljesedést. Így tanárai javaslatára elhatározta, könyvtáros lesz. Ám 1954-ben, az érettségi után nem vették föl az egyetemre, ezért Marcaliban postai tisztviselői állást vállalt. Időközben régi és új költőbarátokkal továbbra is tartotta a kapcsolatot. Ekkoriban – származásával összhangban – a népies megszólalásmódok érdekelték. A klasszikusok – Csokonai Vitéz Mihály, Petőfi Sándor, Arany János – mellett Juhász Gyulát, Illyés Gyulát, József Attilát, Nagy Lászlót olvasta, de a közvetlen kortársai közül például Csoóri Sándor költészetét is követte már az ötvenes évekbeli indulásától. 1955 nyarán néhány verséért – amelyekben a meghiúsult egyetemi felvételi miatt kiábrándult fiatalember az ötvenes évek padláslesöpréseiről írt és megátkozta Rákosi Mátyást, és amelyeket társainak elővigyázatlanul elpostázott – államellenes izgatás vádjával bebörtönözték. Így aztán – ahogy azt nemegyszer mondta magáról – a Dunántúl után az ÁVH is költővé avatta.

A kiszabott nyolchónapos büntetést nem kellett végül egészében letöltenie, két hónap után ideiglenesen szabadlábra helyezték, de a kaposvári börtön mentálisan megviselte. Abban bízva, hogy enyhítő körülmény lesz, belépett a vései téeszbe, ahol fogatos, később – érettségije jóvoltából – könyvelő volt. 1956 tavaszán újabb egy hónapot töltött börtönben, de a téeszben végzett nélkülözhetetlen munkájára hivatkozó kérelmek nyomán ismét szabadon engedték. Később a büntetéséből fennmaradó öt hónapot háromévi próbaidőre felfüggesztették, ám amikor az erről szóló határozatot megkapta, már behívták fegyver nélküli katonai szolgálatra, „építő honvédnek” – vagyis kényszermunkára küldték, a cserkúti uránbányát építette „dombelhárítóként”, „rohamtalicskásként”. Ezt az időszakot a börtönbüntetés afféle kiteljesítéseként, meghosszabbításaként élte meg, jóllehet igyekezett pozitívan hozzáállni a helyzethez. Kitanulta a kőművességet, amiről papírt is szerzett. Itt érte az 1956-os forradalom híre is. Katonatársaival bevonultak Pécsre, hogy csatlakozzanak a tüntetőkhöz, ám ezt a rendőrség megakadályozta. November elején, az oroszok bevonulása után gyalog indult haza szüleihez. Év végén retorziók nélkül leszerelték.

Mohácsi Balázs: Bertók László életrajza (részlet)

December 6-án történt

Az UNESCO Világörökség Bizottsága 1995. december 6-án Berlinben megtartott ülésén elfogadta Magyarország és Szlovákia 1994-ben benyújtott közös előterjesztését, és az országhatárral két részre osztott, ám földrajzilag és hidrológiailag összefüggő egységet alkotó Aggteleki- és Szlovák Karszt barlangjait felvette a világörökségi listára.

Barlangtúra az aggteleki Baradla-barlangban

Aggtelek, 2018. október 13.

A Föld mélyétől a csillagokig című barlangtúra résztvevői az aggteleki Baradla-barlangban 2018. október 13-án.

Készítette: Komka Péter
Tulajdonos: MTI/MTVA
Fájlnév: AD_KOM201810130009
A Föld mélyétől a csillagokig című barlangtúra résztvevői az aggteleki Baradla-barlangban 2018. október 13-án. Fotó: Komka Péter / MTI

Ünnep

Szent Miklós – Mikulás napja. A kis-ázsiai keresztény püspök többek között a gyermekek és a hajadonok védőszentje. Az ehhez fűződő hagyományról itt és itt írtunk, illetve az OSZK honlapján is olvashatunk.
A magyar pálinka napja – 2006 óta tartják ezen a napon, mert Szent Miklós a pálinkafőzők védőszentje is.
A magyar vállalkozók napja – 1999 óta december első péntekén tartják, és ekkor adják át a Prima Primissima díjakat is.

December 6-án történt

1851 Az emigrációba vonuló Kossuth Lajos kíséretével megérkezett New Yorkba.
1868 I. Ferenc József osztrák császár és magyar király szentesítette a Magyarország és Erdély unióját kimondó, valamint a nemzetiségi egyenjogúságról szóló törvényt.
1868 Megnyitotta kapuit a Budai Magyar Királyi Országos Tébolyda a budai Lipótmezőn.
1917 A svéd, majd orosz fennhatóság alatt álló Finnország elnyerte függetlenségét. Ez a nap Finnországban nemzeti ünnep, a függetlenség napja.
1917 A kanadai Halifax partjainál felrobbant egy hadianyagot szállító francia hadihajó, amely megsemmisítette a város egy részét; csaknem kétezer lakos meghalt.
1962 Megalakult a Magyar Űrkutatási Bizottság a Magyar Tudományos Akadémia keretén belül.
1974 Budapesten felavatták a Deák téri aluljárót.
1992 Svájc lakosai népszavazáson elutasították, hogy országuk csatlakozzon az Európai Gazdasági Térhez.
1995 Az Aggteleki- és a Szlovák Karszt barlangjait az UNESCO Világörökség részévé nyilvánították.
2003 A Good Bye, Lenin című német közönségfilm nyerte el Berlinben az Európai Filmakadémia 2003. évi fődíját, a legjobb európai filmnek kijáró kitüntetést.
2012 A magyar solymászat hagyománya felkerült az UNESCO szellemi kulturális örökség reprezentatív listájára.
2023 A magyar üvegművesség hagyománya is felkerült az UNESCO szellemi kulturális örökség listájára.

December 6-án született

1421 VI. Henrik Lancaster-házi angol király, 1422–1461 és 1470–1471 között uralkodott
1478 Baldassare Castiglione olasz író és humanista
1598 Augustini Keresztély orvos, botanikus. Részletesebben is olvashatunk róla erre a linkre kattintva.
1778 Joseph Gay-Lussac francia fizikus és kémikus
1797 Nagy Károly matematikus, csillagász. Többet is megtudhatunk róla az OSZK honlapján.
1805 Entz Ferenc orvos, szőlész, kertész, az első önálló hazai kertészképző intézmény megalapítója. További részleteket erre a linkre kattintva tudhatunk meg róla.
1813 August Sicard von Sicardsburg osztrák építész, a bécsi Operaház egyik építője
1834 Mechwart András gépészmérnök, feltaláló. Életéről az OSZK honlapján olvashatunk bővebben.
1841 Nagy Dezső gépészmérnök, műegyetemi tanár. Többet is megtudhatunk róla erre a linkre kattintva.
1888 Szakasits Árpád újságíró, politikus, 1948–50-ben államfő
1889 Fröhlich Pál fizikus, egyetemi tanár, a polarizációs színkép felfedezője

Torzsán született, egyetemi tanulmányait Budapesten végezte. Mint ötödéves egyetemi hallgató Eötvös Loránd meghívására részt vett a balatoni és erdélyi geofizikai kutatásokban. Az I. világháborúban katonai szolgálatot teljesített, megsebesült, és tanulmányait csak hosszabb megszakítás után folytatta. 1918-ban doktorált, 1923-tól a budapesti egyetem magántanára, 1924. szeptembertől a szegedi egyetem kísérleti fizikai tanszékén tanár volt. 1928-ban a szegedi új Kísérleti Fizikai Kutató Intézet megszervezésével bízták meg, e célból állami kiküldetésben a német egyetemek fizikai intézeteit tanulmányozta. 1942–43-ban az egyetem rektora volt. Klasszikus optikai kutatásai mellett a 20-as évek közepétől érdeklődése a kolloidfoszforok felé fordult, főleg a zselatinfoszforok lumineszcenciáját vizsgálta. 1925-ben a baltimore-i és a chicagói egyetemen folytatta ilyen irányú kutatását, melyekkel e szakterület legkiválóbbjai közé emelkedett. Munkásságának eredményeit főként a Physical Review, a Zeitschrift für Physik és a Kolloid Zeitschrift című folyóiratokban tette közzé. 1949. október 15-én halt meg Szegeden. Forrás: OSZK.

1891 Császár Elemér fizikus, egyetemi tanár. Bővebben is olvashatunk róla erre a linkre kattintva.
1898 Alfred Eisenstaedt német-amerikai fotográfus és képújságíró
1906 Goldmark Péter Károly magyar származású amerikai mérnök, fizikus, a színes televíziózás úttörője. Többet is megtudhatunk róla az OSZK honlapján.
1920 Dave Brubeck amerikai zeneszerző, zongorista
1921 Szegedi Sándor szőlőnemesítő. Többet is megtudhatunk róla erre a linkre kattintva. 
1923 Horler Miklós Széchenyi-díjas építész
1927 Sergio Corbucci olasz filmrendező
1928 Stettner Béla Munkácsy Mihály-díjas grafikus, érdemes művész
1935 Bertók László, Kossuth- és József Attila-díjas magyar író, költő. Életéről és munkásságáról az OSZK honlapján olvashatunk bővebben.
1942 Peter Handke Nobel-díjas osztrák író
1944 Kőszegi Imre jazzdobos
1948 Keke Rosberg finn autóversenyző, a Forma–1 1982-es és első finn világbajnoka
1968 Karl Ove Knausgård norvég író
1971 Danyi Judit színésznő

December 6-án halt meg

343 Szent Miklós kis-ázsiai keresztény püspök
1783 Jelky András bajai szabólegényből lett világutazó katona, udvari tanácsos és követ
1805 Nicolas-Jacques Conté francia festő, a grafitceruza feltalálója
1888 Hunfalvy János földrajztudós, akadémikus. Életéről erre a linkre kattintva olvashatunk részletesebben.
1892 Werner Siemens német mérnök, feltaláló
1931 Böckh Hugó geológus, az olaj- és földgázkutatás legkiválóbb egykori magyar szakértője. Többet is megtudhatunk róla az OSZK honlapján.
1952 Boldog Scheffler János szatmári római katolikus vértanú püspök
1983 Lucienne Boyer francia sanzonénekesnő
1988 Roy Orbison Grammy-díjas amerikai zenész, énekes
1994 Gian Maria Volonté olasz színész
2007 Szőllősy András Kossuth- és Széchenyi-díjas zeneszerző, művész, zenetörténész
2013 Georges Baal Franciaországban élt magyar pszichoanalitikus, rendező, színész
2015 Szabó Zoltán Széchenyi-díjas orvos, az első sikeres magyar szívtranszplantáció elvégzője
2021 Sediánszky János Táncsics Mihály-díjas újságíró, író
2021 Kóbor János Kossuth-díjas rockénekes, az Omega együttes alapító tagja

#eztörténtma