Jeles napok

Augusztus – Kisasszony hava – Nyárutó – Új kenyér hava

Jeles napok

A humánum napja

Magyarországon 2001 óta Raoul Wallenberg születésének napja, augusztus 4-e hagyományosan a humánum napja. A svéd diplomata és társai embermentő tevékenységére emlékezünk ezen a napon, mindazokra, akik a vészkorszak idején önzetlenül mentették embertársaikat.
Wallenberg emlékét ma hazájában és Budapesten is számos emlékhely, utca, dombormű, szobor és emlékpark, egyesület őrzi. 2003-ban posztumusz Budapest díszpolgári címet kapott, a VIII. kerületben humán szakképző iskola vette fel nevét. A 2012-es Wallenberg emlékévben világszerte mintegy száz helyszínen szerveztek megemlékezést és kulturális programokat a svéd filantróp születésének 100. évfordulója alkalmából.
2012-ben az Igaz Emberekért Társaságának elnöksége, a Holocaust Közalapítvánnyal együtt – Raoul Wallenberg születésének centenáriuma alkalmából – megalapította a Helytállásért magyar embermentő elismerést. Az elismerő oklevelet olyan személyek vagy leszármazottjaik kaphatják meg, akik esetében kétséget kizáróan bizonyított, hogy a II. világháború idején zsidó emberek életét mentették meg. Az embermentők ünnepélyes köszöntése minden évben augusztus 4-én, Raoul Wallenberg születésnapján, a humánum napján valósul meg.

Utaló – Szent Domonkos

A katolikus egyház 1969 óta a szenteket haláluk napján ünnepli, de Havas Boldogasszony ünnepe miatt Szent Domonkos augusztus 8-án szerepel a liturgikus naptárban.

Sztrókay István születésnapja – 1869

SZTRÓKAY ISTVÁN, (Tolmács, 1869. augusztus 4. – Budapest, 1938. július 24.): mérnök, a budapesti városi közlekedés szakértője. Oklevelét a budapesti műegyetemen szerezte. Pályafutását a budapesti Városi Villamos Vasútnál kezdte. Részt vett a földalatti vasút tervezésében és építésében. A lóvasút villamosításakor, mint a budapesti Közúti Vaspályatársaság alkalmazottja irányította az átalakítási munkálatokat. Tervet készített a budapesti gyorsvasút-hálózat kiépítésére (1913, 1921). Az első világháború után, mint a Budapesti Egyesített Városi Vasutak vezérigazgató helyettese memorandumot dolgozott ki a fővárosi vasutak megváltására, ennek alapján alakították meg a Budapest Székesfővárosi Közlekedési Részvénytársaságot (BSZKRT). A BSZKRT vezérigazgató-helyetteseként irányította az 1920-as években végrehajtott műszaki rekonstrukciót, többek között az áttérést az egységes felső vezetékes áramvezetési rendszerre. Egészségi állapota miatt 1929-ben nyugdíjba vonult. Német, francia és magyar nyelvű tanulmányokban foglalkozott a városi közlekedés kérdéseivel.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1994. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Frommer Rudolf születésnapja – 1868

A sokoldalú fegyvertervező, feltaláló, FROMMER RUDOLF (Pest, 1868. augusztus 4. – Budapest, 1936. szeptember 1.) nem készült műszaki pályára, a Kereskedelmi Akadémia elvégzése után a Tőzsdén, majd a Hitelbankban dolgozott, nyelveket tanult. 1896-ban lett a Fegyver- és Gépgyár Rt. cégvezetője – és itt is maradt nyugdíjazásáig. 1903-tól volt a gyár igazgatója. Ötleteinek, szabadalmainak köszönhetően lett a soroksári gyár világhírű – 1908-ban még Japánból is járt náluk kereskedelmi delegáció. Frommer megindította a kézi-, marok-, vadász- és gépfegyverek, valamint a sörétes puskák és az önműködő pisztolyok gyártását. Első szabadalma: Önműködően felhúzható és töltő, valamint biztonsági szerkezet lőfegyverek számára lett az alapja a róla elnevezett Frommer pisztolyoknak. 1914-18 között a hadiszállítások hatalmas fellendülést hoztak a gyárnak. Frommer a harmincas évek elejéig több, mint száz szabadalmat jelentett be, nagy részüket külföldön is. Az I. világháború után természetesen csökkent a kereslet a fegyverek iránt, de a profilváltáshoz is sok ötlettel járult hozzá a gyár vezetője. Háztartási mérleget, rajzeszközöket. esztergapadot, fúrógépeket kezdtek gyártani, a fegyverek közül pedig a légpuska és a vadászpuska maradt meg a termékskálán. A Frommer elgondolásai szerint gyártott lőfegyverek kiváló eredményeket hoztak használóiknak az Európa- és világbajnokságokon. Bár Frommer nem végzett műegyetemet, műszaki munkásságának elismeréséül a Mérnöki Kamara „tiszteletbeli mérnök” címmel tüntette ki.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1993 [Németh József])

Augusztus 4-én történt

Ma van Raoul Wallenberg születésnapja, amely 2001 óta a humánum napja Magyarországon. Ilyenkor azokra emlékezünk, akik a vészkorszak idején önzetlenül, az életüket kockáztatva mentették embertársaikat.

Augusztus 4-én történt

1863 Turócszentmártonban alakult meg a szlovákok első jelentős kulturális egyesülete, a Matica Slovenská.
1903 A vatikáni konklávé Giuseppe Sarto olasz bíborost választotta pápává, aki X. Pius néven tizenegy évig ült a pápai trónon.
1926 Véget ért az ún. Rákosi-per, amelyben Rákosi Mátyást lázadás vádjával 8 és fél év börtönre ítélték.
1974 Az Ordine Nero nevű újfasiszta szervezet Bologna és Firenze között felrobbantotta a Rómából Münchenbe tartó Italicus expresszvonatot. A merényletnek 12 halálos áldozata és 48 sebesültje volt.
1996 Atlantában véget ért az olimpiai mozgalom 100. évfordulóján rendezett XXVI., úgynevezett Aranyolimpia, amelyen a magyarok összesen 7 aranyérmet szereztek.
2000 Az Országgyűlés köztársasági elnökké választotta Mádl Ferencet, aki 2005. augusztus 4-ig látta el hivatalát.
2007 Elindult az amerikai Mars-kutató Phoenix szonda, melynek küldetése 2008 novemberében ért véget.
2020 Az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) kutatói bejelentették, hogy először találtak kísérleti bizonyítékot a Higgs-bozon két müonra bomlásáról.
2020 A libanoni főváros, Bejrút kikötői körzetét rendkívül erőteljes, vegyianyag eredetű robbanássorozat rázta meg, amelyben több mint 190 ember halt meg, és mintegy hatezren megsérültek.

Augusztus 4-én született

1792 Percy Bysshe Shelley angol költő
1821 Louis Vuitton francia divattervező és üzletember
1859 Knut Hamsun Nobel-díjas norvég író és költő
1868 Frommer Rudolf banktisztviselő, fegyvertervező
1884 Balázs Béla Kossuth-díjas költő, író, filmesztéta
1901 Louis Daniel Armstrong amerikai jazztrombitás, énekes és zeneszerző
1912 Raoul Wallenberg svéd diplomata, a vészkorszakban a magyar zsidóság mentője

Magyarországon 2001 óta Raoul Wallenberg születésének napja, augusztus 4-e hagyományosan a humánum napja. A svéd diplomata és társai embermentő tevékenységére emlékezünk ezen a napon, mindazokra, akik a vészkorszak idején önzetlenül mentették embertársaikat. Wallenberg emlékét ma hazájában és Budapesten is számos emlékhely, utca, dombormű, szobor és emlékpark, egyesület őrzi. 2003-ban posztumusz Budapest díszpolgári címet kapott, a VIII. kerületben humán szakképző iskola vette fel nevét. A 2012-es Wallenberg-emlékévben világszerte mintegy száz helyszínen szerveztek megemlékezést és kulturális programokat a svéd filantróp születésének 100. évfordulója alkalmából. 2012-ben az Igaz Emberekért Társaságának elnöksége a Holocaust Közalapítvánnyal együtt – Raoul Wallenberg születésének centenáriuma alkalmából – megalapította a Helytállásért magyar embermentő elismerést. Az elismerő oklevelet olyan személyek vagy leszármazottjaik kaphatják meg, akik esetében kétséget kizáróan bizonyított, hogy a II. világháború idején zsidó emberek életét mentették meg. Az embermentők ünnepélyes köszöntése minden évben augusztus 4-én, Raoul Wallenberg születésnapján, a humánum napján valósul meg.
Forrás: OSZK


1924 Szabad György Széchenyi-díjas történész, akadémikus, az első szabadon választott Országgyűlés elnöke 1990–1994 között
1937 Korniss Péter Kossuth-díjas fotóművész, a nemzet művésze
1943 Laura Biagiotti olasz divattervező
1944 Horvát János Pulitzer-emlékdíjas televíziós újságíró, szerkesztő, diplomata
1948 Dinnyés József zeneszerző, énekes-gitáros
1948 Giorgio Parisi Nobel-díjas olasz fizikus
1950 Jónyer István világbajnok, Prima Primissima díjas asztaliteniszező, a nemzet sportolója
1952 Demszky Gábor jogász, politikus, 1990–2010-ben Budapest főpolgármestere
1953 Halmai Péter Széchenyi-díjas közgazdász, akadémikus
1954 Udvaros Dorottya Kossuth-díjas színésznő, a nemzet színésze
1955 Billy Bob Thornton Oscar-díjas amerikai forgatókönyvíró, színész és zenész
1958 Greg Foster amerikai gátfutó, az egyetlen, aki 110 méter gáton sorozatban háromszor nyert világbajnoki címet
1961 Barack Obama Nobel-békedíjas amerikai demokrata politikus, az Egyesült Államok 44., egyben első afroamerikai elnöke (2009–2017)
1968 Olga Neuwirth Wolf-díjas osztrák zeneszerző
1983 Greta Gerwig amerikai rendező, forgatókönyvíró, színésznő

Augusztus 4-én halt meg

1753 Gottfried Silbermann német orgona- és hangszerkészítő
1875 Hans Christian Andersen dán költő, meseíró
1941 Babits Mihály költő, író, műfordító, akadémikus
1961 Tildy Zoltán református lelkész, kisgazda politikus, 1946–48-ban államfő
1988 Tomanek Nándor Jászai Mari-díjas színész
1993 Gráber Margit festő, grafikus, érdemes művész
2003 Frederick Chapman Robbins Nobel-díjas amerikai gyermekgyógyász, mikrobiológus
2011 Gorka Lívia Munkácsy Mihály-díjas keramikus
2011 Varga Katalin József Attila-díjas író, számos népszerű gyermek- és ifjúsági könyv szerzője
2011 Sapszon Ferenc Liszt Ferenc-díjas karnagy, 1966–90-ben a Magyar Rádió Énekkarának karnagya

#eztörténtma