Jeles napok

Február – Böjtelő hava – Télutó – Jégbontó hava

Jeles napok

A Kalevala napja

A finn nép ünnepe. Elias Lönnrot néprajztudós 1835. február 28-án tette közzé az első Kalevala-kötethez írt előszavát. Erre az eseményre emlékezik A KALEVALA NAPJA. Az eposz jelentős hatással volt a finn kultúrára és a világirodalomra egyaránt. A Kalevala teljes magyar fordítását 1871-ben Barna Ferdinánd, majd 1909-ben Vikár Béla készítette el. Később Nagy Kálmán (1972), Rácz Kálmán (1976) és Szente Imre (1980-as évek) is átültette magyar nyelvre.

A Kandó Kálmán Villamosipari Főiskola megalakulása – 1969

1969. évi 6. törvényerejű rendelet határozott a Kandó Kálmán Villamosipari Műszaki Főiskola létesítéséről. A főiskola Erősáramú és Gyengeáramú Karokkal alakult meg. Előbbi a Villamosenergiaipari Felsőfokú Technikum és a Villamosgépipari Felsőfokú Technikum beolvasztásával, utóbbi a Híradás- és Műszeripari Felsőfokú Technikum bázisán. Az Erősáramú Kar több tanszékén folyt mérés- és ill. irányítástechnikai oktató és fejlesztő munka. A Gyengeáramú Karon a műszer és méréstechnika oktatás megszervezése Czine Józsefnek, a Műszeripari Tanszék vezetőjének érdeme. A Vezetéknélküli Híradástechnika és a Vezetékes Híradástechnika tanszékek foglalkoztak a kimondottan híradástechnikai mérésekkel és műszereikkel. A Folyamatszabályozási Tanszék végezte az irányítástechnika oktatását.
A számítástechnikai szakemberképzés megszervezése a Műszeripari Tanszék keretei között működő Számítástechnikai Csoport feladata volt. A Székesfehérvárott létrehozott Számítógéptechnikai Intézet vezetője Kiss László volt. A magyarországi felsőoktatási intézmények közül elsőként a Kandó Főiskola Gyengeáramú Karán létesült Számítástechnikai Tanszék Iványos Lajos vezetésével.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1994. MTESZ;BFL Levéltárismertető)

 

Jankó Sándor születésnapja – 1866

JANKÓ SÁNDOR, Jenei (Vasvár, 1866. február 28. – Vönöck, 1923. május 14.): erdőmérnök, főiskolai tanár, fotogrammetriai szakember, a háromszögháló-hibaelmélet kidolgozója.
Oklevelét a selmecbányai akadémián nyerte 1890-ben. 1890–1906 között különféle erdészeti hatóságoknál, utóbb a Földművelésügyi Minisztériumban szolgált. 1906-ban a selmecbányai főiskola erdészeti földméréstani tanszékén tanár. Jelentős szakirodalmi munkásságot fejtett ki. Többek közt az első magyar nyelvű fotogrammetriai munka szerzője. Tanulmányai főként az Erdészeti Lapok, a Kataszteri Közlöny és a Köztelek hasábjain jelentek meg. Háromszögháló-hibaelméletét az Österreichische Zeitschrift für Vermessungswesenben tette közzé.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1996. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Körmendy Nándor születésnapja – 1894

KÖRMENDY NÁNDOR (Körmendy Nándor (Celldömölk, 1894. február 28. – Budapest, 1969. február 24.): építész, a két világháború közötti magyar építészet egyik jelentős alakja.
Néhány ismertebb épülete: Hárshegyi Idegszanatórium (1927–28), Németvölgyi úti elemi iskola (1930), a Dunai Révkapitányság épülete a Belgrád rakparton, angyalföldi kultúrház. Társtervezője volt az Országos Társadalombiztosítási Intézet (OTI) balesetkórházának (ma Országos Traumatológiai Intézet) (Gerlóczy Gedeonnal, 1940). Nevéhez fűződik a sikondai gyógyfürdő, a karcagi posta, a sopron-kurucdombi, a csornai, a győr-nádorvárosi templom, a pécsi kereskedelmi iskola, a debreceni Alföldi Takarékpénztár székháza. 135 országos tervpályázaton nyert díjat. 1954-ig az Általános Élelmezésipari Tervező Intézetnél (ÁÉTI) dolgozott, majd az Élelmezésipari Tervező Intézetnél működött, mint az építészosztály vezetője. Részt vállalt az intézet magasépítési tevékenységének megszervezésében. 1954 után is több jelentős tervet készített: dunakeszi konzervgyár raktárépülete; debreceni dohánygyár korszerűsítése. 1942-ben Greguss Ágost-díjat kapott.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1994. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Izsák Imre születésnapja – 1929

Az égi mechanika korán elhunyt, kiváló kutatója, IZSÁK IMRE (Zalaegerszeg, 1929. február 28. – Párizs, 1965. április 21.) a kőszegi katonai reáliskolában kezdte tanulmányait. Leventeként Németországba hurcolták, majd hadifogságba esett. Csak onnan hazakerülve folytathatta a tanulást. Az egyetemen matematika-fizika szakon végzett, Eötvös kollégista volt. Matematikai tehetsége már korán megmutatkozott: diákpályázatokon tűnt ki, tudományos dolgozatokat készített. Pályakezdőként az Akadémia csillagvizsgáló intézetében dolgozott, majd a szegedi egyetemen oktatott. 1956 novemberében távozott Magyarországról. Dolgozott a zürichi, majd a locarnói obszervatóriumban; főként napmegfigyelésekkel és a mesterséges holdak mozgásával foglalkozott. 1959 szeptemberében került az amerikai űrkutatási intézet, a NASA alkalmazásába, ahol hamarosan az égi mechanika osztályának vezetője lett. Folytatta a mesterséges égitestekkel kapcsolatos kutatásait, pályaszámításokat végzett, megfigyelő műszereket tervezett. Nagy pontossággal – az addiginál 10-szer pontosabban – határozta meg a gravitációs erőtér változásait a Föld felszínének különböző pontjain. Ígéretes pályájának jóformán az elején, igen fiatalon, 36 éves korában érte a halál. Emlékét – tudományos eredményein, közleményein kívül – egy róla elnevezett hold-kráter és egy aszteroida őrzi.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Magyar Tudománytörténeti Intézet)

Február 28-án történt

1912-ben ezen a napon született Alfonzó, azaz Markos József artista, színész és humorista, a paródia mestere. Alfonzó a számait a legapróbb részletekig önmaga dolgozta ki, és a pantomim elemeit is szívesen alkalmazta előadásai során. Kornis Mihály így jellemezte őt: „Hofi előtt úgy hat, mint Aiszkhülosz Szophoklész előtt.”

Alfonzó (Markos József) 1971-ben. Fotó: Kotnyek Antal / Fortepan
Alfonzó (Markos József) 1971-ben. Fotó: Kotnyek Antal / Fortepan

Ünnepek, emléknapok

A ritka betegségek világnapja – Nemzetközi kezdeményezés, amelyet 2008 óta minden évben február utolsó napján tartanak. A nap célja, hogy felhívja a figyelmet a ritka betegségekkel élő emberek helyzetére, növelje a társadalmi tudatosságot, és elősegítse a jobb ellátást, kutatást és támogatást. Magyarország a kezdetektől részt vesz a kezdeményezésben, amelyhez mára több mint száz ország csatlakozott.
A Kalevala napja – A finn nép ünnepe annak emlékére, hogy Elias Lönnrot néprajztudós 1835. február 28-án tette közzé az első Kalevala-kötethez írt előszavát. További részletek az OSZK honlapján.
Szent Hilár ünnepe – A 46. pápa, a szardíniai származású egyházjogász ünnepe.

Február 28-án történt

1785 Erdélyben kivégezték Ion Cloşcát és Nicolae Horeát, az előző évben kirobbant parasztfelkelés vezetőit.
1886 Megnyílt a világ első és legnagyobb újságmúzeuma, amely a németországi Aachen Suermondt Múzeumában látogatható.
1892 Rudolf Diesel német gépészmérnök beadta szabadalmi kérelmét belső égésű motorjára, amelyet egy évvel később megkapott.
1954 Megkezdte működését a Dunai Vasmű I. számú nagyolvasztója, ahol 1954. augusztus 20-án csapoltak először acélt.
1969 Törvényerejű rendelet határozott a Kandó Kálmán Villamosipari Műszaki Főiskola létesítéséről. Többet is megtudhatunk róla az OSZK honlapján.
1986 Stockholmban a nyílt utcán lelőtték Olof Palme svéd miniszterelnököt, a merénylet körülményei azóta is tisztázatlanok.
1989 Magyarország csatlakozott az ózonréteget károsító anyagok használatának radikális csökkentését előíró montreali jegyzőkönyvhöz.
1991 Kuvait felszabadításával véget ért az első öbölháború, amely 1991. január 17-én kezdődött.
1997 Kitört a Postabank-pánik: a pénzintézet állítólagos csődjéről elterjedt hírek miatt a betétesek 10 milliárd forintot vontak ki a bankból.
2013 Hatályba lépett XVI. Benedek pápa február 11-én bejelentett lemondása, kezdetét vette a Vatikánban a „sede vacante” („üres trón”) ideje.
2016 Oscar-díjat nyert Nemes Jeles László Saul fia című alkotása a legjobb idegen nyelvű film kategóriában.
2023 Vlagyimir Putyin orosz államfő aláírta az új START megállapodás felfüggesztéséről szóló törvényt.

Február 28-án született

1553 Michel de Montaigne francia író, filozófus
1824 Charles Blondin francia kötéltáncos és akrobata, Blondin Lovag vagy a Nagy Blondin néven is emlegették
1824 Kertbeny Károly magyar és német nyelven alkotó író, műfordító, bibliográfus, emlékiratíró
1829 Ráth Károly történész, akadémikus
1844 Frankel Leó politikus, a korai szocialista mozgalom egyik vezetője
1866 Jankó Sándor erdőmérnök, főiskolai tanár, fotogrammetriai szakember. Életéről az OSZK honlapján olvashatunk bővebben.
1883 Somlay Artúr Kossuth-díjas színész, színészpedagógus
1886 Rácz Aladár Kossuth-díjas cimbalomművész
1894 Körmendy Nándor építész, a két világháború közötti magyar építészet egyik jelentős alakja. Részletesebben is olvashatunk róla erre a linkre kattintva.
1912 Alfonzó (Markos József) artista, színész, humorista
1924 Herwig Franz Schopper Svájcban élő, cseh származású német fizikus, akadémikus
1924 Chris Kraft amerikai légi közlekedési mérnök és menedzser, a NASA első repülési igazgatója
1929 Frank Owen Gehry kanadai-amerikai építész, a bilbaói Guggenheim Múzeum tervezője
1929 Izsák Imre, az égi mechanika kutatója. Többet is megtudhatunk róla az OSZK honlapján
1932 Djoko Rosić szerb-bolgár színész
1934 Geszty Szilvia koloratúrszoprán operaénekes-nő, „a koloratúra királynője”
1939 Daniel Tsui kínai születésű Nobel-díjas amerikai fizikus
1942 Brian Jones angol zenész, a Rolling Stones egykori tagja
1944 Antus Sándor Széchenyi-díjas vegyészmérnök, akadémikus
1944 Rédei Ferenc Balogh Rudolf- és Aranytoll díjas fotóriporter
1944 Boráros Imre Kossuth-díjas szlovákiai magyar színművész
1949 Rostás-Farkas György József Attila- és Babérkoszorú díjas író, költő, újságíró
1949 Aknay János Kossuth- és Munkácsy Mihály-díjas festőművész, a nemzet művésze
1954 Bánfalvi Béla Liszt Ferenc-díjas hegedűművész
1957 John Turturro Emmy-díjas amerikai színész
1959 Tóth Csaba Munkácsy Mihály-díjas festőművész
1961 Mertz Tibor Jászai Mari-díjas színész
1969 Robert Sean Leonard, színész, a Holt költők társasága című film sztárja
1971 Homonnay Zsolt Jászai Mari-díjas operett-musical színész, rendező, énekes, dalszövegíró
1983 Király Linda amerikai-magyar énekesnő
1987 Földes Eszter színésznő
1989 Wunderlich József színész, énekes
1996 Márkus Luca színésznő

Február 28-án halt meg

1510 Juan De La Cosa spanyol felfedező, konkvisztádor
1648 IV. Keresztély, Dánia és Norvégia királya (1588–1648), a leghosszabb ideig hatalmon lévő skandináv uralkodó
1852 Beszédes József, a mezőgazdasági vízépítés és vízszabályozás kiemelkedő tudású művelője. Többet is megtudhatunk róla az OSZK honlapján
1869 Alphonse Marie Louis de Prat de Lamartine francia költő, politikus, akadémikus
1897 Torma Károly régész, akadémikus, az aquincumi múzeum alapítója
1906 Zichy Mihály festő, grafikus
1925 Friedrich Ebert, Németország első köztársasági elnöke
1936 Charles Nicolle Nobel-díjas francia orvos, bakteriológus
1939 Simon Norbert mérnök, erdélyi iskolák, kórházak tervezője, korabeli megyei közúti térképek szerkesztője

Nagyváradon született 1871. március 1-jén, oklevelét Budapesten szerezte. Sepsiszentgyörgyön (1892–93), Segesvárott (1893–1919) és Budapesten (1919–27) működött államépítészeti hivatalokban. Út- és hídépítő mérnök volt, de magasépítési tervezéssel is foglalkozott. Magasépítési munkái: megyei közkórház (Segesvár), járásbíróság (Medgyes), iskolák (Prépostfalva és Jakabfalva). Először szerkesztett és adott ki Magyarországon olyan megyei közúti térképeket, amelyeken az egyes városok és községek egymás közötti távolsága kilométerben meg volt jelölve. Forrás: OSZK.

1956 Riesz Frigyes Kossuth-díjas és Kossuth-nagydíjas matematikus, akadémikus. Erre e linkre kattintva további érdekességeket is megtudhatunk róla.
1967 Tóth Péter kétszeres olimpiai bajnok kardvívó
1972 Zehmeister László vegyészmérnök, egyetemi tanár, a kromatográfia módszerének egyik meghonosítója. Többet is megtudhatunk róla az OSZK honlapján
1989 Pirk János Munkácsy Mihály-díjas festő, grafikus
2006 Kaló Flórián Jászai Mari-díjas színész, színműíró, érdemes művész
2011 Annie Girardot francia színésznő
2013 Donald Arthur Glaser Nobel-díjas amerikai fizikus, a buborékkamra megalkotója
2016 George Kennedy Oscar-díjas amerikai színész
2019 André Previn Oscar- és Grammy-díjas amerikai zongorista, zeneszerző, karmester
2020 Fábián Gyula aranytollas újságíró, a Magyar Rádió örökös tagja

#eztörténtma