Jeles napok

Június – Szent Iván hava – Nyárelő hava – Napisten hava

Jeles napok

Június – Szent Iván hava – Nyárelő hava – Napisten hava

Egykorú magyarázat szerint a hónap névadója Juno volt. Június (egy latin forrás szerint: mensis Iunonius) római ünnepei alátámasztják e nézetet. 1-jén ülték meg Iuno Moneta (népies értelmezésben: az „intő” Juno) temploma avatásának emlékünnepét. (Február 1-jén, mely hónap a Februa „álnéven” rejtőzködő Junónak volt szentelve, Iuno Sospita, az „Oltalmazó” Juno templomának avatásáról emlékeztek meg.) Ugyancsak elsején ünnepelték Cardát, akit Ovidius Janus női párjának és az ajtósarok (latin cardo) megszemélyesítőjének tart. 11-én ülték a Matralia ünnepet, Mater Matuta („Reggeli Anya”) tiszteletére. Ő ugyancsak Janus párja volt, akit Pater Matutinusnak („Reggeli Atyának”) is neveztek.
Mater Matutát a görög Leukotheával („Fehér Istennővel”) azonosították, akit Inónak is hívtak. Inó a névrokonságtól függetlenül is Juno mása: míg Inó dajkaistennő, Juno a gyermekáldás és házasélet úrnője volt. Június 9—15. között zajlott a Vestalia, Vesta istennő ünnepi hete. Az ő templomában égett a szüzek oltalmazta örök tűz. Vesta a családi tűzhely istenasszonya volt, s emiatt igen közel állt Junóhoz. A két istennő görög megfelelője, Héra, az „asszony” és Hesztia, a „szűz” Démétér „anyával” a Nagy Istennő egylényegű három személye volt. A Vestalia, jellegéből fakadóan tűzünnep, a nyári napfordulat ünnepe. A „téli kapu őrének”, Janusnak emlegetése a júniusi istennők oldalán ugyanerre enged következtetni. (A június 15-e és 21-e közötti 6 napos időkülönbség a római naptárnak abból a sajátosságából ered, hogy a napév sarokpontjait rendszerint a hónap Idusa körüli holdtöltékkel együtt ünnepelték).
A hónap jelképe sárgászöld ruhás, repülő ifjú, fején éretlen kalászkoszorúval, jobbjában a hónap jegyének, a Ráknak a jelével, baljában a hónap terményeivel teli tál. Ábrázolták árpát sarlózó parasztlegény képében is, homlokán lenkoszorúval. A napisten szekeréről aláhulló Phaethón ugyancsak június havát jelképezi (Phaethónt a kutatás Kronosz/Saturnusszal azonosítja. Kronoszt mint gabonaistent az ókori Athénben aratás idején, a nyári napfordulókor ünnepelték, az antik csillaghit viszont a Rák és az Oroszlán havát a bukott Szaturnusz időszakának tekintette. A hagyomány úgy tartja, hogy a Tejút a Phaethón által „félrevezetett” napszekér keréknyoma. A nyári napforduló helye viszont jó kétezer éve a Tejúton van).
Június régi magyar neve Rák hava, illetve Szent Iván hava. Utóbbi nevét a szokáshoz híven a Rák hó (június 22/23-július 22/23.) első dekádjának legjelentősebb szentjéről, Keresztelő Szent Jánosról nyerte.

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

Ünnepi Könyvhét

Supka Géza 1927-ben, Miskolcon a Magyar Könyvkiadók és Könyvkereskedők Országos Egyesülete közgyűlésén fogalmazta meg a könyvhét gondolatát. Eredeti javaslata szellemében a jogutód Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése 1929 óta szervezi meg az ÜNNEPI KÖNYVHETet. A kiadók ekkorra időzítik kiadványaik egy részének megjelentetését, s ezekről egy úgynevezett könyvheti lista segítségével lehet tájékozódni. A rendezvényeken író-olvasó találkozók, dedikálások és egyéb programok várják több napon keresztül a látogatókat. Évtizedeken keresztül a budapesti Vörösmarty tér volt a könyvünnep helyszíne, 2004-ben a Bazilika előtti Szent István tér szolgált központi helyként.

A Tátra legmagasabb csúcsának megmászása (Fröhlich Dávid) – 1615

A késmárki FRÖHLICH DÁVID (1595–1648) lelkész, tanár, természetkutató, császári matematikus és csillagász 1615. június 1-jén megmászta a Tátra legmagasabb csúcsát, feltehetően a Lomnici-csúcsot. Ez volt Európában az egyik legkorábbi természetmegfigyelő hegymászás, amelynek során Fröhlich több helyes és értékes megállapítást tett; például megfigyelte, hogy a felhők nincsenek olyan rendkívül magasan, mint azt akkoriban hitték. Az út leírása Bártfán jelent meg 1639-ben Medulla geographiae practicae címmel.
Fröhlich Dávid a kopernikuszi világkép híve volt, az első magyar földrajzkönyv írója. 1622 és 1642 között rendszeresen szerkesztett naptárakat, az 1640-i éviben foglalt állást határozottan Kopernikusz rendszere mellett.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1990)

Zsámboky János (Sambucus) születésnapja – 1531

A reneszánsz humanista polihisztor, tudós, történész és orvos, ZSÁMBOKY JÁNOS (Nagyszombat, 1531. június 1. – Bécs, 1584. június 13.) neve több változatban is fennmaradt (Sámbéki, Sambuky); legismertebb a latin Sambucus változat, műveit általában így szignálta. Vagyonos polgár fia volt, apja tizenegy éves korától Bécsben neveltette. Huszonkét esztendőn keresztül vándorolt a világban, megfordult Lipcsében, Wittenbergben, Ingolstadtban, Strassburgban és Párizsban. Főként nyelvészeti és irodalmi tanulmányokat folytatott, végül Páduában orvosi képesítést is szerzett. Hatalmas kézirat-, könyv- és éremgyűjteményét is utazásai során alapozta meg. 1564-ben végleg letelepedett Bécsben, ahol udvari orvos és történész lett; rendszeresen utazott könyvbeszerző utakra a császári könyvtár részére. Időközben ő maga is 3000 kötetes könyvgyűjteményre tett szert.
Zsámboky orvosi tevékenysége kevésbé volt jelentős, igazából filológusnak tekinthető, ezen a területen rendkívül fontos munkát végzett. Közreadta Janus Pannonius verseit, számos ókori görög és római szerző művét latin nyelven, a magyar törvénytárat, nevéhez fűződik a teljes Bonfini-kiadás, melyhez kommentárokat is fűzött. Térképkiadásai is jelentősek, különösen az Erdélyt és Dalmáciát bemutatóak. Igaz, ezeknek topográfiai pontosságát azóta többször kétségbe vonták, de nagyon jelentősek a gazdasági földrajzra vonatkozó közlései (hol mit termesztettek, tenyésztettek, bányásztak). Zsámboky munkásságának jelentőségét az adja, hogy munkáin keresztül Magyarország múltját és jelenét az érdeklődő külföldi kortársak megismerhették, azóta fellelhetetlen kéziratokat őrzött meg másodközléseiben és ezek máig fontos forrásmunkái a tudománynak. Hatalmas könyvtárának anyagát 1941-ben Gulyás Pál rendezte bibliográfiába. Több műve jelent meg reprint kiadásban.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

Bátor Béla születésnapja – 1921

BÁTOR BÉLA, (Budapest, 1921. június 1. – Budapest, 1990. január 15.): mérnök, az első Heller-Forgó berendezés gépészeti tervezője. Budapesten érettségizett, majd a világháború befejeztével, 1945–46-ben a Duna-hidak újjáépítésére alakult építésvezetőségén műhelyfőnök volt. Közben a Felsőipariskolában technikusi képesítést szerzett. 1947-től 1954-ig a Magyar Optikai Művekben dolgozott. A Műszaki Egyetem elvégzése után az egyetemen az energetikát oktatta, mint meghívott előadó. 1969-től 1981-ig az Energiafelügyelet igazgatóhelyettese volt. Kutatásaiban az égés és gázosítás elméletével foglalkozott. Tagja volt az MTA Energetikai Bizottságának. MTESZ-díjjal, Segner-díjjal tüntették ki. Jelentős szakirodalmi munkássága is. Fontosabb írásai: A berendezések állagmegőrzésének, valamint az energiaveszteségek csökkentésének módszerei (Klopfer Jenővel és Szepesi Endrével, Bp., 1951); Égés és robbanáselmélet. 1. (Bp., 1980, 1984).

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1996. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Vasadi Péter születésnapja – 1926 – A Digitális Irodalmi Akadémia tagja

Vasadi Péter (eredeti neve: Víz Péter, Újpest, 1926. június 1. – Budapest, 2017. november 24.)

A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és József Attila-díjas költő, író, műfordító. A Digitális Irodalmi Akadémia 2018-ban posztumusz tagjává választotta.

*

Anyai ágon erdélyi származású volt, nagyapja európai hírű botanikusként a Zichy család birtokainak volt főintézője. Apai ágon újpesti postás, kispolgári családból származott, a család egyik ága (Witz) norvégiai gyökerekkel rendelkezik. Édesapja is postásként kezdett dolgozni, majd katonatiszt lett, a vezérkar mellé beosztott alezredesként szolgált.

Mindhárom fia katonaként kezdte pályafutását, Vasadi Péter 1944-ben került ki a nyugati frontra, ahol harcoló alakulatban szolgált. A háborúból való hazatérése után egy ideig segédmunkásként dolgozott a Wolfner bőrgyárban, majd 1948-ban beiratkozott a budapesti egyetem bölcsészkarára magyar–német szakra, ahonnan másfél év után elbocsátották. Ezután fél évet járt a Színház- és Filmművészeti Főiskola filmrendezői tanszakára, de innen is kirúgták. 1952-ben vette feleségül Marcsek Editet. 1952 és 1967 között a Konzerv- és Húsipari Szállítási Vállalat csoportvezetőjeként dolgozott. 1956. október 23-án ott volt a Parlamentnél a tüntetők között, de a tömegben balesetet szenvedett, a forradalom és szabadságharc napjait gipszben töltötte, ennek ellenére megválasztották a vállalat munkástanácsának titkárává.

A hatvanas évek eleje óta jelentek meg versei és elbeszélései különböző lapokban. 1967-től lett az Új Ember és a Vigilia című katolikus lapok munkatársa.

Életművének legjelentősebb részét versei teszik ki, emellett fontosak esszéi és kisprózai alkotásai is.

Szénási Zoltán: Vasadi Péter életrajza (részlet)

Június 1-jén történt

1926-ban ezen a napon született Marilyn Monroe Golden Globe-díjas amerikai színésznő, fotómodell és énekesnő, az 1950-es évek egyik legismertebb szexszimbóluma, a popkultúra máig ikonikus egyénisége. Az Andy Warhol által is megörökített színésznőt többek között olyan filmekben láthattuk, mint a Kallódó emberek, a Van, aki forrón szereti és a Hogyan fogjunk milliomost?.

How to marry a millionaire Year : 1953 USA Director : Jean Negulesco Marilyn Monroe Restricted to editorial use. See caption for more information about restrictions. It is forbidden to reproduce the photograph out of context of the promotion of the film.
Marilyn Monroe a Hogyan fogjunk milliomost? című filmben. Fotó: 7e Art / 20th Century Fox / Photo12 via AFP

Június 1-jén történt

1485 Hunyadi Mátyás bevonult az elfoglalt Bécs városába.
1828 Brunszvik Teréz Budán megnyitotta az első magyarországi óvodát.
1848 Kölnben megjelent Karl Marx szerkesztésében a Neue Rheinische Zeitung.
1871 Kibocsátották az első Magyarországon nyomtatott postabélyeget.
1882 A Nyugati-Alpokban megnyílt az Olaszországot Svájccal összekötő Szent Gotthárd vasúti alagút.
1899 Torinóban kilenc üzletember megalapította a FIAT autógyárat.
1913 Elindult az első budapesti motoros bérautó (taxi) szolgáltatás 25 Marta típusú gépkocsival.
1938 Először jelent meg Superman az Action Comics első képregényfüzetében.
1946 Romániában kivégezték a háborús bűnökért halálra ítélt Ion Antonescu fasiszta diktátort.
1962 Izraelben kivégezték az izraeli titkosszolgálat által Argentínában elrabolt, majd jeruzsálemi bírósági tárgyalás után halálra ítélt Adolf Eichmannt, aki a náci Harmadik Birodalomban a zsidókérdés „végső megoldását” irányította.
1967 Megjelent a Beatles Sergeant Pepper's Lonely Hearts Club Band című lemeze.
1973 A katonai diktatúra megfosztotta trónjától II. Konstantin görög királyt, és Görögországot köztársasággá nyilvánította.
1980 A georgiai Atlantában megalakult a Cable News Network (CNN) hírtelevízió.
1983 Az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) fizikusai bejelentették, hogy felfedezték a Z-bozont.
1989 Az Országgyűlés elfogadta a népszavazásról és népi kezdeményezésről szóló törvényt.
2001 Dipendra herceg nepáli trónörökös egy családi vita miatt lelőtte a királyi család kilenc tagját, köztük apját, Birendra királyt, majd öngyilkos lett. A mészárlás a királyság nyolc évvel későbbi megszüntetéséhez vezetett.
2009 Az Atlanti-óceánba zuhant az Air France francia légitársaság Rio de Janeiróból Párizsba tartó Airbus A330 típusú gépe, fedélzetén 228 emberrel, köztük négy magyarországi és egy szlovákiai magyar utassal.
2011 Visszatért 25. küldetéséről az amerikai Endeavour űrsikló, amely ezzel befejezte 19 éves szolgálatát.

Június 1-jén született

1531 Zsámboky János történetíró, orvos, kartográfus, polihisztor
1804 Mihail Glinka, az orosz nemzeti opera megteremtője
1826 Prielle Kornélia színésznő, a Nemzeti Színház első örökös tagja
1873 Lenkei Zsigmond újságíró, a magyar filmsajtó úttörője
1883 Kemény Gábor Kossuth-díjas pedagógus, pedagógiai szakíró
1883 Czigány Dezső festőművész
1908 Nemes Nágel Lajos író, szerkesztő, kiadó
1913 Sőtér István Kossuth- és József Attila-díjas író, irodalomtörténész, akadémikus
1923 Zalaváry Lajos Kossuth- és Ybl Miklós-díjas építész, a nemzet művésze
1926 Marilyn Monroe amerikai filmszínésznő, az 1950-es évek szexszimbóluma
1926 Vasadi Péter Kossuth-díjas író, költő, a nemzet művésze
1933 Németh Géza református lelkész, egyházi vezető, az Erdélyi Gyülekezet alapítója
1934 Pat Boone amerikai énekes, színész
1935 Juhász Árpád geológus, a természettudományos ismeretterjesztés jelentős alakja
1936 Kézdi-Kovács Zsolt Balázs Béla-díjas filmrendező
1937 Morgan Freeman Oscar-díjas amerikai színész
1940 Kip Thorne Nobel-díjas amerikai elméleti fizikus
1943 Beer Miklós váci püspök
1947 Ronnie Wood angol rockzenész, gitáros, a Rolling Stones tagja
1947 Benkő Péter kétszeres Jászai Mari-díjas színész, érdemes művész
1949 Fehér Béla Márai Sándor-díjas és Pulitzer-emlékdíjas író, esszéíró, újságíró
1953 Polónyi János fizikus, akadémikus, a kvantumgravitáció kutatója
1961 Imre Flóra József Attila-díjas tanár, költő, műfordító
1968 Jason Sean Donovan ausztrál popénekes, filmszínész
1974 Botos Éva színésznő
1974 Alanis Morissette kanadai–amerikai énekes
2005 Pogány Induló  (Szirmai Marcell) Fonogram-díjas rapper

Június 1-jén halt meg

1616 Tokugava Iejaszu japán sógun, a szigetország egyesítője
1846 XVI. Gergely, a 254. római pápa
1868 James Buchanan, az Egyesült Államok 15. elnöke
1876 Hriszto Botev bolgár költő, újságíró, forradalmár, a „bolgárok Petőfije”
1914 Feszty Árpád festő, A magyarok bejövetele című óriás körkép alkotója
1938 Ödön von Horváth magyar származású osztrák író, a Mesél a bécsi erdő szerzője
1943 Bárczy István politikus, Budapest polgármestere, majd főpolgármestere, igazságügy-miniszter
1943 Leslie Howard magyar származású angol színész
1958 Edvi Illés Aladár Munkácsy Mihály-díjas festő, grafikus, érdemes művész
1977 Básti Lajos Kossuth-díjas színész, érdemes és kiváló művész
1979 Werner Theodor Forssmann Nobel-díjas német orvos
1983 Anna Seghers Büchner-díjjal kitüntetett német író
1993 Hollós Ilona táncdalénekesnő
2003 Cziráki Lajos Munkácsy Mihály-díjas festőművész
2006 Mucsi Sándor színművész
2008 Yves Saint-Laurent francia divattervező
2015 Gál Jenő Harangozó Gyula-díjas táncművész, balettmester
2020 Heim András erdélyi képzőművész
2022 Berkes Péter író, forgatókönyvíró
2024 Philippe Leroy francia filmszínész

#eztörténtma