Jeles napok

Június – Szent Iván hava – Nyárelő hava – Napisten hava

Jeles napok

A gyermekmunka elleni világnap

Az ENSZ Nemzetközi Munkaügyi Szervezetének (ILO) kezdeményezésére 2002. június 12-én tartották meg először a GYERMEKMUNKA ELLENI VILÁGNAPOT. Az ILO a gyerekmunkásként tart számon minden a munkaerőpiacon megjelenő 12 évesnél fiatalabb gyermeket.
A nemzetközi szervezet hosszú távú célja, hogy 2015-ig a kötelező közoktatás korhatára a 14 éves kor legyen szerte a világon. A dolgoztatott kiskorúak hetven százaléka a mezőgazdaságban tevékenykedik. A gyermekmunka legfőbb oka a szegénység. A megélhetésért munkára kényszerült gyermekek legtöbbje éhbérért dolgozik, anyagi és szellemi nyomorban él, megaláztatásoknak – az elemi szociális és orvosi ellátás hiányában pedig – súlyos betegségeknek van kitéve. A munkára fogott gyermekek több mint fele ázsiai, s rossz a helyzet Afrika Szaharától délre eső részén is, ahol minden hatodik kiskorú végez gyermekmunkát.
Magyarországon a gyermekfoglalkoztatást – a külföldi intézkedések példájára – az 1839/1840-es országgyűlésen szabályozták először. Jelenleg 16 éves korig tart a tankötelezettség, munkavállalónak csak a 16. életévét betöltött személy jelentkezhet, s minden 18 éven aluli foglalkoztatott fiatal munkavállalónak számít. A törvényes körülmények között megszervezett szünidei diákmunka nem minősül szabálytalan foglalkoztatásnak.

A Budapesti Tudományegyetem orvoskara új anatómiai épületének felavatása – 1898

Az 1769-ben Nagyszombatban megalapított, majd 1777-ben Budára és 1784-ben Pestre áttelepült Orvostudományi Fakultás egyetlen tanszéke az anatómiai volt, mely az alapítás óta változatlan jogfolytonossággal működött. A tanszék először a Hatvani (ma: Kossuth Lajos) utca sarkán, később az Üllői úton volt. 1895-ben az orvosi kar úgy látta, a korszerű oktatás érdekében egy új épületre lenne szükség. A külső Ferencvárosban vásároltak telket és a tervezéssel Kolbenheier Ferencet bízták meg, de az ő korai halála miatt a terveket Weber Antal fejezte be. Az Intézet ünnepélyes felavatásra 1898. június 12-én került sor. Két különálló bonctani intézetet helyeztek el benne. Az épület az orvosoktatás egyik fellegvára lett; olyan kiváló professzorok tanítottak itt, mint Thanhoffer Lajos, Huzella Tivadar, Szentágothai János.
Az Anatómiai Intézet egyik fő értéke kezdettől európai hírű múzeuma volt. A tudományos gyűjtemény alapjait II. József császár adománya teremtette meg: a híres viaszmodell-gyűjtemény. Lenhossék József tanítványaival továbbfejlesztette azt az eljárást, amellyel szemléltető készítményeket lehetett előállítani. A múzeum a két világháború alatt jelentős károkat szenvedett. A megmaradt készítmények egy része az Orvostörténeti Múzeumba került, más részük ma is az Intézet múzeumában tekinthető meg, illetve az oktatás szolgálatában áll.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1998 [Donáth Tibor – Wenger Tibor])

Csécsi János születésnapja – 1689

CSÉCSI JÁNOS, Tsétsy (Gönc, 1689. június 12. – Sárospatak, 1769. június 2.): sárospataki tanár, polihisztor, utazó. 1705-től a sárospataki református kollégium növendéke. 1709-ben külföldi tanulmányútra ment. Holland, német, angol; svájci, olasz és francia egyetemeken hallgatott előadásokat, legtovább Utrechtben időzött. 1712-ben tért haza, 1713-ban foglalta el a pataki kollégium rektori székét. 1734-ig matematikát, földrajzot, történelmet, görögöt, teológiát, fizikát, csillagászatot és karteziánus bölcseletet tanított. 1734-ben királyi parancs fosztotta meg állásától mivel tanártársával nem tudott megférni, s a két tanár viszálya megbontotta az iskola egységét, pártokra szakította az ifjúságot. Ettől kezdve teljesen visszavonultan élt. Művei kéziratban maradtak fenn, így a Rákóczi-féle szabadságharcról írt krónikája is: M. Ifjabb Tsétsi J. Havi Krónikája a Rákóczi háború történeteiről 1703–1709.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1989. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Molnár János születésnapja – 1728

A magyar nyelvű tudományos és ismeretterjesztő irodalom úttörője, Molnár János (Csécsény, 1728. június 12. – Szepesváralja, 1804. február 15.) jezsuita tanár filozófiai és teológiai tanulmányokat folytatott, majd az ország különböző városaiban tanított: Sárospatakon, Kassán, Esztergomban, Nagyszombatban. Igazgatta a budai akadémiát, majd az egyetem főgimnáziumát. 1784-ben visszavonult Szepesváraljára és ettől kezdve csak az írásnak élt. Munkássága rendkívül sokoldalú volt. Művelte a különböző egyházi műfajokat: írt lelki olvasmányokat, beszédeket, hitvitát, nevelő-moralizáló könyvet. Az utókor számára legjelentősebb az ismeretterjesztés terén kifejtett tevékenysége. Magyar nyelvű egyháztörténete mellett fontosnak tartotta a világi tudományok nemzeti nyelven való bemutatását is. Első ilyen munkája egy népszerű építészet-történet 1760-ból. Legnagyobb teljesítménye egy magyar nyelvű fizikakönyv 1777-ből: A természetiekről Newton tanítványainak nyomdoka szerint. Bizonyítani akarta, hogy amit az iskolában latinul tanulnak, „arra szert lehet tenni a deák nyelv nélkül is”. Érdekes pedagógiai módszert tükröz a könyv felépítése is: a fejezetek elején röviden összefoglalja a címben jelzett tételt, majd kérdés-felelet formájában fejti ki a témát. Az állat-, növény- és ásványtant viszont latin nyelvű tanító költeményben foglalta össze. Ő alapította és szerkesztette az első magyar irodalmi – könyvészti és kritikai – folyóiratot, a Magyar Könyvház-at 1783 és 1804 között. Molnár Jánost, aki otthonosan mozgott a tudományok legkülönbözőbb területein, kora egyik legkiválóbb pedagógusaként tartjuk számon.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

Június 12-én történt

Az 1943-ban ezen a napon született Benkő László zenei pályafutása szervesen összefonódott az Omegával. Igaz, hogy a banda tagjai közül ő játszott a legtöbbet önállóan, de sem ez, sem rákbetegsége nem akadályozta meg abban, hogy egy kivételével az együttes minden koncertjén fellépjen.

Kolozsvár, 2016. augusztus 22.
Benkő László billentyűs az Omega együttes koncertjén az erdélyi Kolozsvár főterén, a Kolozsvári Magyar Napok záró rendezvényén 2016. augusztus 21-én.
MTI Fotó: Biró István
Benkő László Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zenész, billentyűs, zeneszerző 2016-ban. Fotó: Biró István / MTI

Ünnep

A gyermekmunka elleni világnap – A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) kezdeményezésére 2002-ben tartották meg először.

Június 12-én történt

1550 I. (Vasa) Gusztáv svéd király megalapította Helsinki városát, amely 1812. április 8-án lett Finnország fővárosa.
1848 A szabadságharc során Karlócánál először került sor nyílt összecsapásra a magyar honvédsereg és a szerb felkelők között.
1898 Kikiáltották a Fülöp-szigetek függetlenségét, és ezzel véget ért a spanyol gyarmatosítás.
1920 A budapesti MTK-pályán először rendezték meg a színészek és újságírók focirangadóját, a SZÚR-t.
1948 Budapesten a kommunista párt és a szociáldemokrata párt kimondta egyesülését, megalakult az állampárt, a Magyar Dolgozók Pártja.
1963 Az Egyesült Államokban bemutatták az Elizabeth Taylor és Richard Burton főszereplésével készült Kleopátra című filmet, az addig készült legdrágább filmet.
1965 Nagy-Britanniában a konzervatív közvélemény hatalmas felzúdulását kiváltva a Beatles tagjai megkapták az MBE kitüntetést.
1981 Bemutatták az első Indiana Jones-filmet, Az elveszett frigyláda fosztogatóit.
1987 Ronald Reagan amerikai elnök Nyugat-Berlinben, a berlini falnál mondott híres beszédében felszólította Mihail Gorbacsov szovjet vezetőt: „rombolja le ezt a falat”.
1990 Az orosz parlament kinyilvánította Oroszország szuverenitását, az orosz törvények és alkotmány elsőbbségét a szovjet szövetségi jogszabályokkal szemben. (Június 12. Oroszország napja, nemzeti ünnep.)
1991 Az első oroszországi elnökválasztáson Borisz Jelcin győzött, az ezzel egy időben rendezett népszavazáson Leningrád polgárai úgy döntöttek, hogy a város kapja vissza a Szentpétervár nevet.
2023 Az Egyesült Államok hivatalosan is kérte újrafelvételét az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetébe (UNESCO), amelyből Donald Trump elnöksége alatt lépett ki.

Június 12-én született

1814 Báró Kemény Zsigmond erdélyi magyar író, publicista, politikus
1890 Egon Schiele osztrák festő
1891 Fekete Lajos Kossuth-díjas történész, turkológus, paleográfus, akadémikus
1908 Otto Skorzeny német SS-kommandós, 1943 szeptemberében Mussolini kiszabadítója, Magyarország 1944. március 19-i német megszállása alatt Horthy Miklós fiának elrablója
1923 Pán Márta szobrász
1924 George Bush amerikai republikánus politikus, az Amerikai Egyesült Államok 41. elnöke
1928 Seregi László Jászai Mari-díjas rendező, érdemes művész
1929 Anne Frank, a holokauszt áldozatául esett német–holland zsidó lány, akit naplója tett világhírűvé
1929 Kovalik Márta rádiós újságíró, szerkesztő
1929 Solymos Rezső Széchenyi-díjas erdőmérnök, akadémikus
1931 Poszler György Széchenyi-díjas irodalomtörténész, esztéta, akadémikus
1932 László Ervin Olaszországban élő tudományfilozófus, író, zongoraművész, a Római Klub alapító tagja, az MTA külső tagja
1935 Finta József Kossuth-díjas építész, akadémikus, a nemzet művésze
1941 Chick Corea amerikai jazzmuzsikus, billentyűs
1943 Benkő László rockzenész, billentyűs, zeneszerző, a Kossuth-díjas Omega együttes tagja
1953 Kamarás Katalin Széchenyi-díjas fizikus, akadémikus
1949 John Wetton brit rockzenész, basszusgitáros, énekes, dalszerző
1978 Kelemen Barnabás Kossuth-díjas hegedűművész

Június 12-én halt meg

1524 Diego Velázquez de Cuéllar spanyol konkvisztádor, Kuba meghódítója és első kormányzója
1881 Károlyi István főispán, politikus, akadémikus, Újpest alapítója
1913 Tandor Ottó építész, az Országház egyik tervezője, majd Steindl Imre halála után az építkezés befejezője
1964 Farkasházy Miklós festő, grafikus, képzőművész
1967 Cholnoky László Kossuth-díjas kémikus, gyógyszerész, akadémikus
1969 Tersánszky Józsi Jenő Kossuth-díjas író
1983 Norma Shearer Oscar-díjas kanadai–amerikai színésznő, a némafilmkorszak csillaga
1983 Clemens Holzmeister osztrák építész, az ankarai parlament és a salzburgi fesztiválpalota épületének tervezője
1984 Ferencsik János kétszeres Kossuth-díjas karmester
1984 Freund Mihály Kossuth-díjas vegyészmérnök, akadémikus
1999 Hauswirth Magda aranytollas újságíró, karikaturista, illusztrátor
2003 Gregory Peck Oscar-díjas amerikai filmszínész
2006 Illés György kétszeres Kossuth-díjas filmoperatőr, a magyar mozgókép mestere
2006 Ligeti György Kossuth-díjas zeneszerző
2008 Vancsa Lajos Balázs Béla-díjas filmoperatőr, érdemes művész
2009 Nagy Albert Harangozó Gyula-díjas koreográfus
2012 Elinor Ostrom Nobel-díjas amerikai politológus; az első nő, aki közgazdasági Nobel-díjat kapott
2018 Ittzés Mihály Szabolcsi Bence-díjas zenepedagógus, karvezető
2023 Treat Williams amerikai filmszínész, a Hair egyik főszereplője

#eztörténtma