Jeles napok

Június – Szent Iván hava – Nyárelő hava – Napisten hava

Jeles napok

Farkas Géza születésnapja – 1872

FARKAS GÉZA (Budapest, 1872. június 9. – Budapest, 1934. szeptember 13.): fiziológus, egyetemi tanár, a táplálkozás- és élettan, valamint az élettani érzékelés kutatója. 1897-ben szerezte Budapesten az orvosi oklevelet. 1901-től az Állatorvosi Főiskola élet- és szövettani tanszékén Tangl Ferenc asszisztense volt. 1904 és1921 között a tanszéken oktatott, 1921 és 1934 között az élettan és felsőbb anatómia tanára lett a budapesti tudományegyetem orvosi karán. A mezőgazdasági munkások táplálkozására vonatkozó kutatásai mellett az érzékelés élettani problémáival is foglalkozott.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1997. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Gombocz Endre születésnapja – 1882

A magyar botanikatörténet jeles tudósa, GOMBOCZ ENDRE (Sopron, 1882. június 9. – Budapest, 1945. január 16.) a budapesti tudományegyetem elvégzése után gimnáziumi majd egyetemi tanár lett, 1929-től nyugdíjba vonulásáig pedig a Nemzeti Múzeum növénytárának vezetője. 1906-ban jelent meg a Sopron megyei flórakutatásának eredményeit összefoglaló kiadvány, majd a nemzetközi elismerést is hozó monográfiája a hazai nyárfa-nemzetségről. Igen sok népszerűsítő, természetvédelmi szempontokat is tartalmazó cikke jelent meg a Természettudományi Közlönyben és olyan nagysikerű kiadványok fűződnek a nevéhez, mint a Kincseskönyv, Az otthon és gazdasága, a Természet Világa sorozat, valamint az első magyar Természettudományi Lexikon.
Legmaradandóbb műveit a magyar botanikatörténet és bibliográfia területén alkotta; ezeket ma is forrásmunkaként használják. Írt a pesti egyetemi botanikus kert és a tanszék, valamint a Természettudományi Társulat történetéről, a magyar flórakutatásról. Buda ostromakor bekövetkezett halála megakadályozta abban, hogy utolsó nagy művének, az általa sajtó alá rendezett Kitaibel-féle, addig publikálatlan útinaplónak a megjelenését megérhesse.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

Hunfalvy János születésnapja – 1820

A Magyar Földrajzi Társaság alapítója és első elnöke, HUNFALVY JÁNOS (Nagyszalók, 1820. június 9. – Budapest, 1888. december 6.) szepességi földműves családból származott. Filozófiai, jogi és teológiai tanulmányokat folytatott; német anyanyelve mellett kiválóan beszélt magyarul, szlovákul, franciául és angolul. A berlini egyetem hallgatójaként szerette meg és választotta életpályául a geográfia művelését. A késmárki líceumban kezdett tanítani, azonban a szabadságharc alatt írott lelkesítő cikkei miatt állásából eltávolították, hat hónap börtönbüntetésre ítélték. Raboskodása alatt kezdte írni első jelentős tudományos munkáját, a három kötetes Egyetemes történetet, amely 1852-ben jelent meg és 1888-ig hét kiadást ért el. Tanári állás hiányában nevelősködött és nagy számú földrajzi ismeretterjesztő cikket írt a Greguss Ágosttal együtt szerkesztett Család című folyóiratba. Bár mindvégig geográfusnak tartotta magát, egyik szervezője volt a Statisztikai Hivatal megalapításának. A Tudományos Akadémia – melynek 1858-ban levelező, majd 1865-ben rendes tagja lett – megbízta A magyar birodalom természeti viszonyainak leírása című háromkötetes mű megírásával, amely európai színvonalra emelete a magyar földrajztudományt. 1863-ban kapott ismét katedrát; először a Műegyetemen, majd 1870-től a pesti tudományegyetemen. Életművének jelentős részét képezi – az Egyetemes földrajz című egyetemi tankönyv mellett – a népiskolák, ipariskolák, polgári iskolák és gimnáziumok számára írt tankönyvek sora. Atlaszok, térképgyűjtemények kiadásában is részt vett.
Magyarságát, hazaszeretetét így fogalmazta meg: „Én ugyan vérem szerint német származású vagyok, de tiltakoznám, ha teljes és tökéletes magyarságomat kétségbe vonná valaki. A Duna is német hegységből ered, de Pozsonytól Orsováig nagy magyar folyam. Én is a magyar földre lefutott hegyi patak vagyok. Azt akarom, hogy mindenki így értse, hogy mi voltam és mi vagyok most.”

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1988 [Füsi Lajos])

Gáspár Ferenc születésnapja – 1861

GÁSPÁR FERENC (1861. június 9. – 1923. július 12.) orvos, hajóorvos, útirajzíró Szilágysomlyón született, majd a bécsi egyetemen tanult, 1886-ban szerzett diplomát. Hét évig a haditengerészetnél, majd kereskedelmi hajókon dolgozott, mielőtt letelepedett Budapesten, minisztériumi, majd kormánybiztosi állást vállalva. Mind az öt világrészt bejárta több alkalommal is, az utazó és az orvos szemével figyelve meg a sokszor egzotikus tájakat, élményeit számos folyóiratcikkben (Vasárnapi Ujság; Földrajzi Közlemények) és könyvekben örökítette meg. Műveinek értéke a nagy felkészültséggel megalapozott magas színvonalú geográfiai, néprajzi tudományos ismeretterjesztés, ugyanakkor a korban szinte felfoghatatlanul távoli vidékeket (Karib-térség, Hawai, Japán, Dél-Amerika stb.) színes, olvasmányos formában mutatta be. Legnagyobb munkája az 1906 és 1908 között megjelent A Föld körül című sorozat, hat gyönyőrű kötetben. Az előszó megírásához és a lektoráláshoz a kor kiváló tudósai adták a nevüket és szakértelmüket: Vámbéry Ármin és Cholnoky Jenő.

Június 9-én történt

Június 9-én ünnepli hetvenkettedik születésnapját Hűvösvölgyi Ildikó Kossuth-díjas színésznő, akit – többek között – a Madách Színházban, a Turay Ida Színházban és a Soproni Petőfi Színházban láthattunk. Emellett több mint hetven filmben és tévéjátékban szerepelt, szinkronszínészként pedig olyan sztároknak kölcsönözte hangját, mint Jane Fonda, Meryl Streep vagy Emily Watson.

Budapest, 2023. november 30.
Hűvösvölgyi Ildikó Kossuth-díjas színművésznő (j), miután átvette a Polgári Magyarországért Díjat Kavecsánszki Ádámtól, a Polgári Magyarországért Alapítvány kuratóriumának elnökétől (b) a Budapesti Operettszínház Kálmán Imre Teátrumában 2023. november 30-án.
MTI/Szigetváry Zsolt
Hűvösvölgyi Ildikó. Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI

Június 9-én történt

1534 A francia Jacques Cartier, Kanada névadója felfedezte a Szent Lőrinc-folyót.
1815 Véget ért a napóleoni háborúk utáni Európa sorsáról döntő bécsi kongresszus.
1887 Afrikai expedícióján Teleki Sámuel elérte a Kilimandzsárót, s aztán feljutott a hóhatárig.
1898 Kína 99 évre átengedte Hongkongot Nagy-Britanniának.
1934 Először jelent meg a mozivásznon Walt Disney népszerű rajzfilmfigurája, Donald kacsa.
1950 Magyarországon a kommunista Államvédelmi Hatóság (ÁVH) megkezdte a szerzetesek kitelepítését.
1958 Megkezdődött Nagy Imre, az 1956-os forradalom miniszterelnöke és vádlott-társainak koncepciós pere.
1959 Vízre bocsátották a USS George Washingtont, az első amerikai tengeralattjárót, amelyet ballisztikus rakétákkal szereltek fel.
1971 Budapesten felavatták a Budapesti Műszaki Egyetem (BME) oktatóreaktorát, Magyarország egyetlen oktatóreaktorát.
1992 Az Országgyűlés hatályon kívül helyezte a bős–nagymarosi vízlépcső megvalósításáról és üzemeltetéséről szóló 1977. évi magyar–csehszlovák államközi szerződést, valamint a módosításáról szóló 1983. évi jegyzőkönyvet.
2013 A Dunán levonuló árhullám a korábbi rekordokat megdöntve 891 centiméteres magassággal tetőzött Budapesten.
2019 A Raytheon és a United Technologies egyesülésével létrejött az Egyesült Államok legnagyobb és a világ egyik legnagyobb hadiipari vállalata, a Raytheon Technologies Corporation.

Június 9-én született

1640 I. Lipót Habsburg-házi magyar és cseh király, német-római császár
1672 I. (Nagy) Péter orosz cár, a modern nagyhatalom Oroszország megteremtője
1781 George Stephenson angol mérnök, a gőzmozdony feltalálója
1810 Carl Otto Ehrenfried Nicolai német zeneszerző, a Bécsi Filharmonikus Zenekar alapítója
1812 Johann Gottfried Galle német csillagász, a Neptunusz felfedezője
1830 Hunfalvy János,  a Magyar Földrajzi Társaság alapítója és első elnöke
1847 Hauszmann Alajos építész, akadémikus, többek között a Műegyetem főépületének tervezője
1861 Gáspár Ferenc orvos, hajóorvos, útirajzíró
1872 Farkas Géza  fiziológus, egyetemi tanár, a táplálkozás- és élettan kutatója
1882 Gombocz Endre, a magyar botanikatörténet jeles tudósa
1891 Cole Porter amerikai zeneszerző és szövegíró
1915 Les Paul amerikai gitáros, gitártervező, az ikonikus Gibson Les Paul elektromos gitár tervezője
1916 Somogyi József Kossuth-díjas szobrász
1921 Greguss Pál NASA-díjas biofizikus, az űrkutatás, az optika és a holográfia nemzetközileg elismert tudósa
1934 Károlyi Pál Erkel Ferenc-díjas zeneszerző
1936 George Radda magyar-brit biokémikus, az MTA tiszteleti tagja, a Corvin-lánc kitüntetettje
1937 Wittner Mária, az 1956-os forradalom után halálra ítélt szabadságharcos, 2006–2014 között a Fidesz országgyűlési képviselője
1939 Charles Webb amerikai író, a Diploma előtt című nagy sikerű film alapjául szolgáló regény szerzője
1941 Jon Lord angol rockzenész, zeneszerző, a Deep Purple billentyűse
1942 Moammer Kadhafi líbiai diktátor
1944 Holdas György Munkácsy Mihály-díjas szobrász
1953 Hűvösvölgyi Ildikó Kossuth-díjas színésznő
1960 Birgit Köblitz Ferenczy Noémi-díjas üvegtervező iparművész
1961 Michael J. Fox Golden Globe-díjas kanadai-amerikai filmszínész, a Vissza a jövőbe-filmek főszereplője
1961 Aaron Sorkin amerikai író, színpadi szerző, producer
1963 Johnny Depp Golden Globe-díjas amerikai filmszínész
1970 Miklósa Erika Kossuth-díjas koloratúrszoprán, a Magyar Szent István-rend kitüntetettje
1981 Natalie Portman Oscar-díjas amerikai filmszínésznő
1989 Baji Balázs világbajnoki bronzérmes gátfutó, aki első magyar atlétaként szerzett érmet szabadtéri atlétikai világbajnokság futószámában

Június 9-én halt meg

68 Claudius Drusus Germanicus Nero római császár
597 Szent Kolumba ír apát, misszionárius, Írország és Skócia védőszentje
1525 Florian Geyer német lovag, parasztvezér
1870 Charles Dickens angol író
1889 Tóth Ágoston Rafael hadmérnök, térképész, akadémikus, a modern magyar katonai térképészet úttörője
1912 Ion Luca Caragiale román drámaíró
1918 Angster József orgonaépítő
1940 Kernstok Károly festő, grafikus, a Nyolcak művészcsoport vezetője
1959 Adolf Otto Reinhold Windaus Nobel-díjas német kémikus
1974 Miguel Ángel Asturias Nobel-díjas guatemalai író, költő és diplomata
1979 Svéd Sándor Kossuth-díjas operaénekes
1987 Tamássy Zdenkó Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, többek között a Mephisto című film zenéjének komponistája
1989 George Wells Beadle orvosi Nobel-díjas amerikai biokémikus, molekuláris genetikus
1991 Claudio Arrau chilei zongoraművész
1994 Jan Tinbergen Nobel-díjas holland közgazdász és ökonometrikus
1996 Benedek István Széchenyi-díjas író, orvos, polihisztor
2003 Lomb Kató szinkrontolmács
2014 Pünkösti Árpád Pulitzer-emlékdíjas író, újságíró
2015 James Last német zenész, zeneszerző, nagyzenekar-vezető
2021 Gottfried Böhm Pritzker-díjas német építész

#eztörténtma