Márton Ferenc festményeiből látható tárlat Kaposváron

Képző


martonferenc_alkotasa_by_muzeum_hu.jpg
 Márton Ferenc alkotása
 
(MTI) - A Csíkszentgyörgyön született művész festményeit, grafikáit bemutató tárlat anyaga - összesen 125 alkotás - a csíkszeredai Csíki Székely Múzeumból, a budapesti Hadtörténeti Múzeumból, valamint hazai műgyűjtőktől került Kaposvárra.
    
Simonicsné Püspök Lívia, a Vaszary Képtár igazgatója a május 12-ig látogatható kiállításról szólva elmondta: a most nyíló tárlat mintegy folytatása annak a határainkon túli, az idők során "a köztudatból kiesett" alkotók bemutatását célzó sorozatnak, akik az egyetemes magyar művészet részesei.
  
"Ez a szándék vezérelt bennünket a temesvári születésű, majd Franciaországban letelepedett Kazinczy János Antal festőművész, szobrász, valamint az ugyancsak erdélyi Zsögödi Nagy Imre munkáit bemutató kiállítás megrendezésekor" - idézte fel a korábbi, e gondolatkörbe tartozó kaposvári tárlatokat az igazgató.
  
E nagy sikert aratott kiállítások után most Márton Ferencnek, a csíki székelység egyik kiemelkedő jelentőségű festőművészének alkotásaiból kínál egy csokorra valót Szabó András, a tárlat kurátora, a Csíki Székely Múzeum főmuzeológusa.
    
A festőként, grafikusként és szobrászként egyaránt ismert Márton Ferenc Budapesten, a Mintarajziskolában kezdte el művészeti tanulmányait, majd Münchenben képezte magát. Rajzait több lap is közölte, egy időben az Új Magyarország című újság munkatársaként dolgozott, olajképeit a Nemzeti Szalon kiállításán ismerhette meg a közönség.
   
Pályája kezdetén két hatalmas kompozíciója, a Gátkötő csíki székelyek és az Erdőirtás Csíkországban című festmények a pesti Műcsarnokban és egy müncheni kiállításon is nagy sikert arattak. Márton Ferenc, miközben végigharcolta az első világháborút, több száz rajzot készített, ezek jelentős részét a Csíki Székely Múzeumban őrzik, más alkotásai a budapesti és a bécsi hadtörténeti múzeumokban találhatók.
   
Az alkotó nemcsak a fronton volt rendkívül termékeny. A két világháború közötti időszakban nagyon sok Magyarországon történt eseményt örökített meg a rajzaival. Mindemellett jutott ideje a szegedi fogadalmi templom mozaikdíszítésére, a gyöngyösi templom faliképeire, de köztéri szobrokat, festett üvegablakokat is készített.