Jeles napok

Március – Böjtmás hava – Tavaszelő – Kikelet hava

Jeles napok

Kosztolányi Dezső születésnapja – 1885

KOSZTOLÁNYI DEZSŐ (Szabadka, 1885. március 29. – Budapest, 1936. november 3.): író, költő, műfordító, újságíró. Gimnáziumi tanulmányait Szabadkán kezdte, kitűnt az iskola önképzőkörében. 1901. október 26-án a Budapesti Napló közölte versét. 1903-ban néhány hónappal az érettségije előtt kizárták a gimnáziumból. Szegedre iratták át, majd vissza Szabadkára, magántanulóként. Jelesen érettségizett, jutalmul Abbáziába ment nyaralni. Tanulmányait a budapesti egyetemen, magyar–német szakon folytatta. Barátságot kötött Babits Mihállyal és Juhász Gyulával, állandó szereplője volt Négyesy László stílusgyakorlatainak. 1904-ben a bécsi egyetemre iratkozott át. Októberben a Bácskai Hírlap munkatársa lett. 1905-től rendszeresen írta Heti leveleit. 1905-ben újra a pesti egyetemre járt, de tanulmányait nem fejezte be. 1906-tól a Budapesti Napló belső munkatársa lett.
1907-ben megjelent első verseskötetét (Négy fal között) Ady ironikus kritikával fogadta. 1908-ban Az induló Nyugat szerzője lett. Versciklusa, A szegény kisgyermek panaszai (1910) rendkívül népszerűvé tette. 1913-ban feleségül vette Harmos Ilona (írói nevén Görög Ilona) színésznőt. Megjelent Modern költők című műfordításkötete. 1915-ben megszületett fia, Kosztolányi Ádám. 1919 végén az Új Nemzedék munkatársaként vitatható értékű cikkeket írt e lap Pardon című rovatába. Politikai nézeteinek lehiggadását jelezte, hogy a Pesti Hírlap munkatársa lett. Nero, a véres költő című regényének 1924-i német kiadásához Thomas Mann írt előszót. 1922 és 1924 között írt verseiből alakította ki A bús férfi panaszai című versciklusát. 1924-ben megjelent Pacsirta című regénye, melyet 1925-ben az Aranysárkány, 1926-ban az Édes Anna követett. E regényeivel a magyar prózairodalom legnagyobbjai közé emelkedett. Tevékeny szerepet vállalt a nyelvművelésben, cikkek sokaságában támadta a nyelvhasználat idegenszerűségeit. Novelláiban új hőse jelent meg: Esti Kornélban saját „másik énjét” is ábrázolta.
A Tollban 1929. július 14-én megjelent az Ady-revíziót meghirdető írása: Az írástudatlanok árulása (Különvélemény Ady Endréről). Hatalmas vihart kavart, megosztotta az irodalmi közvéleményt. Hajdani barátai – közöttük Babits Mihály – vele szemben foglaltak állást. Az Esti Kornélt (1933) Babits fenntartásokkal fogadta. Hajdani barátságuk megszakadt.
1930-ban a Kisfaludy Társaság tagjai közé választotta, ugyanebben az évben a Magyar PEN Klub elnöke lett.
1933-ban megszületett e korszakának összefoglaló műve, a Számadás című szonettciklus, 1935-ben pedig Számadás című verseskötete. 1933 nyarán jelentkeztek később végzetessé váló betegségének első tünetei. Ez év őszén írta a Hajnali részegséget. 1935-ben megismerkedett a Szeptemberi áhítat ihletőjével, Radákovich Máriával, utolsó nagy szerelmével. 1936 januárjában betegsége ismét súlyosra fordult, Stockholmban kezelték. Tengerszem címmel jelentek meg összegyűjtött elbeszélései. Halála után legjelesebb kor- és nemzedéktársai búcsúztatták. 1936–1940 között összegyűjtött munkái, Szeptemberi áhítat címmel kiadatlan versgyűjteménye, 1940-től 1947-ig a Nyugat kiadásában hátrahagyott művei (1–11) jelentek meg.
Utóélete nem volt zavartalan és nagyságához méltó. 1948-tól hét évig nem jelenhetett meg műveinek új kiadása. Az ötvenes évek irodalompolitikája az ő írásain szemléltette „az erkölcsi normák felbomlását”. 1954-ben jelentek meg Válogatott novellái. A későbbi korszakok irodalomszemlélete igazi helyén, irodalmunk legnagyobbjai között értékeli.
Költészetében A szegény kisgyermek panaszai és utolsó korszakának nagy versei jelentik a csúcsot. Az előbbiben egy európai életérzést fejezett ki nagy művészettel és beleérzéssel; utolsó korszakának alapérzése a részvét és emberség, melyeket felvilágosult racionalizmusa fogott keretbe.
Költői tevékenységének szerves kiegészítői műfordításai, melyekben szabadon csapongott a világirodalomban, nem hűségre, hanem szépségre törekedve.
Regényei és elbeszélései a magyar próza egyik csúcspontját jelentik. Rendkívüli hatást tett irodalmunkra: Márai Sándor, Ottlik Géza, Esterházy Péter tisztelegtek emléke előtt.
Cikkeiben ugyancsak műfajteremtőnek bizonyult: a magyar tárcaírás mestere volt, személyes reflexióival gazdagította a bemutatott élettényeket. Bírálatai a magyar impresszionista kritika kiemelkedő teljesítményei; nagy megértéssel és beleérzéssel elemzett minden művet és jelenséget.

(Rónay László szócikke alapján: Új Magyar Irodalmi Lexikon, CD-ROM, 2000)

Csapody Vera születésnapja – 1890

Legismertebb és legterjedelmesebb életművel rendelkező növényillusztrátorunk, CSAPODY VERA (Budapest, 1890. március 29. – Budapest, 1985. november 6.) matematika–fizika szakon szerzett diplomát és leánygimnáziumi tanár majd igazgató lett. Szakcikkei, tankönyvei megírása mellett már ifjúkorától rajzolt és festett, elsősorban virágos növényeket, természet után. Munkáját évtizedekig Jávorka Sándor növénytan tudós irányításával, annak halála után önállóan folytatta. 1932-ben egyetemi doktorátust szerzett, 1950-től a Természettudományi Múzeum növénytárában dolgozott.
Hatalmas életművét, 11 000-nél is több növény-akvarellt 60 év során alkotta meg. Növényhatározókhoz, tankönyvek és kézikönyvek sokaságához készített illusztrációkat. Mezőgazdasági, kertészeti, dendrológiai, erdészeti, gyógyászati szakkönyveket díszítenek finom, természethű munkái. Jelentőset alkotott a muzeológiában és a magyar növénynevek gyűjtésében is; alapműként tartják számon hazánk első csíranövény határozóját, melynek készítésében szintén közreműködött. Hivatásának tartotta a természet szépségeinek minél hűségesebb lemásolását. Munkáiban szépség és praktikum mindig együttesen van jelen.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Magyar Életrajzi Lexikon)

Pollák Antal születésnapja – 1865

A világhírű gyorstávíró egyik feltalálója, POLLÁK ANTAL (Szentes, 1865. március 29. – Budapest, 1943. március 30.) a grazi kereskedelmi és ipari akadémián folytatta tanulmányait, majd gabonakereskedéssel kezdett foglalkozni. Munkája mellett, kedvtelésként, rendszeresen folytatott optikai, elektrotechnikai és vegyészeti kísérleteket, esténként pedig saját készítésű távcsövével csillagászati megfigyeléseket végzett. Egy könyvben olvasott először a távolbalátó készülékről, mint a jövőben várhatóan megvalósuló műszaki csodáról. Elkezdte törni a fejét a megoldás, azaz a képátvitel lehetőségeiről. Elgondolásának lényege az volt, hogy a telefonmembránra erősített tükörrel lehetne fényjeleket átvinni egyik helyről a másikra. Végül nem képeknek, hanem az írásjeleknek az átviteli módját sikerült megoldania – elvileg. A gyakorlati megvalósításhoz Virág József – akkor éppen szabadalmi bíróként dolgozó – gépészmérnökkel szövetkezett. Először morze-jelek átvitelét oldották meg, mégpedig óránként 80-100 ezer szó sebességgel – az addig elért sebesség tízszeresével. Készüléküket nagy sikerrel mutatták be itthon és külföldön több helyen is. Később oly módon fejlesztették tovább a berendezést, hogy morze-jelek helyett folyóírást lehetett vele továbbítani. Sajnos, a gyakorlatba vételt sorozatos balszerencsés események – a finanszírozó amerikai bank csődje, a feltaláló-társ, Virág halála – miatt nem sikerült megvalósítani. A magyar postaigazgatóság eleve nem tartott igényt az új találmányra – az akkori körülmények között ekkora átviteli sebességre nem volt szükség. Franciaországban Pollák igazgatásával részvénytársaság alakult a gyorstávíró bevezetésére – ennek a kezdetben sikertörténetnek induló kezdeményezésnek az első világháború vetett véget: Pollákot, mint ellenséges állam polgárát kiutasították, vállalatát felszámolták. A feltaláló 1934-ben, már itthon, könyvet írt ígéretes, de alkalmazásra nem került alkotásáról. A készülékkel elért információ-átviteli sebességet még fél évszázadig sehol sem tudták túlszárnyalni – a nagy ötlet mégis csak kuriózumként, nyomtatásban – többek között a szabadalmi iratok lapjain – maradt fenn.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Dr Vajda Pál: Nagy magyar feltalálók, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Bödők Zsigmond: Magyar feltalálók a hírközlés történetében)

Március 29-én történt

1982-ben ezen a napon nyerte el Hollywoodban Szabó István Mephisto című filmje – a magyar játékfilmek közül elsőként – a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjat. A Klaus Mann azonos című regénye alapján, Klaus Maria Brandauer főszereplésével készült film 2012-ben bekerült a Magyar Művészeti Akadémia tagjai által kiválasztott legjobb 53 magyar alkotás közé.

Mephisto. Fotó: Photo12.com / Collection Cinema / AFP
Jelenet a Mephistóból. Fotó: Photo12.com / Collection Cinema / AFP

Ünnepek, emléknapok

A zongora napja – 2015 óta minden év 88. napján – ez a billentyűk száma a zongorán –, március 29-én vagy ehhez közeli időpontban tartják a zongora ünnepét Nils Frahm német zeneszerző kezdeményezésére.

Március 29-én történt

1464 Királlyá koronázták Hunyadi Mátyást, aki 1458-tól uralkodott, de a III. Frigyes német-római császár birtokában lévő Szent Koronát csak az előző évben sikerült visszaszereznie.
1516 A velencei hatóságok elrendelték a szegregált zsidó negyed felállítását városukban (Ghetto Nuovo). Ezzel létrejött a világ első zárt, zsidó városrésze és a zsidók számára kijelölt kényszerlakóhelyek későbbi névadója.
1849 Anglia a 2. szikh háború eredményeként annektálta az indiai Pandzsábot (Punjab), ezzel Indiában befejeződött a brit gyarmatosítás.
1871 Viktória brit királynő megnyitotta a londoni Royal Albert Hallt.
1945 Megkezdődött a földreform végrehajtása Magyarországon.
1946 A magyar és a szovjet kormány között aláírt egyezmény alapján, budapesti székhellyel megalakult a Magyar–Szovjet Hajózási Részvénytársaság, a Magyar Hajózási Rt. (Mahart) elődje.
1954 A világon elsőként Magyarországon indult rohamkocsi-szolgálat.
1957 Az Elnöki Tanács rendeletben biztosított amnesztiát az 1956. október 23. és 1957. január 31. között illegálisan külföldre távozóknak.
1973 Az utolsó amerikai harcoló csapatok is elhagyták Vietnamot a január 27-i párizsi fegyverszüneti szerződés nyomán.
1980 Átadták a budapesti 3-as metró Nagyvárad tér és Kőbánya-Kispest közötti szakaszát.
1982 Hollywoodban Szabó István Mephisto című filmje – a magyar játékfilmek közül elsőként – elnyerte a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjat.
1989 Párizsban felavatták a Louvre üvegpiramissal fedett új bejáratát és föld alatti termeit.
1989 Megkezdődött Nagy Imre, az 1958-ban kivégzett miniszterelnök és mártírtársai jeltelenül eltemetett holttestének kihantolása.
2012 Megindult a termelés a Daimler-csoport kecskeméti Mercedes-Benz személyautógyárában.
2021 Sikeresen kiszabadították az Ever Given (Evergreen) konténerhajót, amely hat nappal korábban keresztbe fordult a Szuezi-csatorna egy szűk részén, teljesen eltorlaszolva azt.

Március 29-én született

1790 John Tyler amerikai politikus, az Egyesült Államok 10. elnöke
1814 Bodoki Károly vízépítő mérnök
1834 Kriesch János zoológus, akadémikus
1842 Entz Géza biológus zoológus
1849 Czimmermann István hittérítő, Afrika-utazó
1885 Kosztolányi Dezső költő, író, műfordító, újságíró
1889 Warner Baxter Oscar-díjas amerikai színész
1890 Csapody Vera állami díjas botanikus, festő, muzeológus
1892 Mindszenty József katolikus pap, esztergomi érsek, bíboros
1905 Rejtő Jenő író
1919 Eileen Heckart Oscar- és Golden Globe-díjas amerikai színésznő
1924 Novobáczky Sándor újságíró
1924 Konkoly Tibor Széchenyi-díjas gépészmérnök
1939 Terence Hill olasz színész és rendező
1943 Eric Idle angol színész, a Monty Python csoport tagja
1943 Vangelis Oscar-díjas görög zeneszerző, karmester
1947 Markó Iván Kossuth-díjas koreográfus, táncművész
1949 Michael Brecker Grammy-díjas amerikai jazz-zenész, szaxofonos
1955 Postásy Júlia énekesnő
1955 Szamosi Judit Liszt Ferenc-díjas táncművész, balettművész
1957 Christopher Lambert César-díjas francia színész
1960 Jo Nesbø norvég krimiíró
1954 Vavrinecz András Martin György-díjas ének-zene-népzene tanár, népzenekutató
1970 Bank Tamás Jászai Mari-díjas színész, a Játékszín igazgatója
1976 Szécsi Noémi író
1984 Király Viktor énekes
1987 Varga Dénes olimpiai, világ- és Európa-bajnok vízilabdázó

Március 29-én halt meg

1794 Nicolas de Concordet francia történész, filozófus, matematikus, akadémikus
1815 Sándor István író, bibliográfus, az első magyar nyelvtörténeti szótár összeállítója
1891 Georges Seurat francia pointillista festő
1895 Fridvalszky János zoológus, akadémikus, az első magyar madártani összefoglaló készítője
1896 Frankel Leó politikus
1903 Dankó Pista nótaszerző, cigányprímás
1912 Sir Robert Falcon Scott brit sarkkutató, aki néhány nappal a norvég Amundsen után érte el a Déli-sarkot, s a visszaúton társaival együtt halt meg
1945 Csik Ferenc olimpiai bajnok úszó, orvos
1971 Kiss Manyi Kossuth-díjas színésznő
1982 Carl Orff német zeneszerző, a Carmina Burana szerzője
1989 Bernard Blier francia színész
1999 Lucien Aigner magyar származású amerikai fotóművész
1999 Zsengellér Gyula labdarúgó
2001 John Lewis amerikai jazz-zongorista, zeneszerző, zenekarvezető
2009 Maurice Jarre Oscar- és Grammy-díjas francia zeneszerző
2009 Helen Levitt amerikai fotóművész
2010 Kass János Kossuth-díjas grafikus, könyvillusztrátor
2019 Agnès Varda tiszteletbeli Oscar-díjas görög származású francia filmrendező
2020 Krzysztof Penderecki lengyel zeneszerző
2022 Hildebrand István Kossuth- és Balázs Béla-díjas operatőr, rendező, érdemes művész, a nemzet művésze
2024 Louis Gossett Oscar-díjas amerikai színész

#eztörténtma