Jeles napok

Április – Szent György hava – Tavaszhó – Szelek hava

„Bolond április”

Az áprilisi törvények szentesítésének napja – 1848

Jeles napok

A Felvidékről kitelepítettek emléknapja

A Felvidékről kitelepítettek emléknapját minden év április 12-én tartják a magyar Országgyűlés 86/2012. (XII. 7.) OGY határozata alapján. Azért ezt a dátumot választották, mert 1947-ben ezen a napon kezdődött el a szlovákiai magyar lakosság Felvidékről való kitelepítése. A szlovák-magyar lakosságcsere egyezményt 1946. február 27-én írták alá Budapesten, és május 14-én fogadta el a Parlament. A kitelepítetteket szállító első vasúti szerelvény 1947. április 12-én indult el a Felvidékről, és 1949. június 5-ig több mint 76 ezer embert szállítottak át Magyarországra.
Az emléknap tisztelgés „a Beneš-dekrétumok következtében a Csehszlovák Köztársaságból kizárt, Magyarországra telepített mintegy százezres magyarság” előtt, „akik az állampolgárságuktól, közösségüktől, vagyonuktól megfosztva, szülőföldjükről elűzve kemény akarással otthont teremtettek maguknak”.

A muhi csata emléknapja – 1241

1241. április 12-én Muhi mellett ütközött meg IV. Béla magyar király az országra támadó hatalmas tatár erőkkel.
A néhány évtized alatt világméretű hatalommá növekedett mongol birodalom támadása voltaképpen nem érte váratlanul Magyarországot. 1223-ban az alánok, a kunok pusztulásáról, majd az egyesült orosz-kun haderő verségéről, a Kalka menti csatáról is érkezett hír. 1239-ben a kun fejedelem (Kötöny, Kuten vagy Köten néven) maradék népével bebocsátást kért az országba, felvéve a keresztény hitet. 1240/41 telén elesett Kijev is.
Magyarországon ekkor indult csak meg a kétségbeesett készülődés. 1241 márciusában a magyar határőrséget legyőzték a tatárok és a Vereckei-hágón át betörtek az országba. IV. Béla Pestre gyűjtötte össze a hadait. Közben a kunok pusztítva kivonultak az országból, mivel a magyar főurak – igaztalanul – a tatárokkal való összejátszással vádolták meg őket.
A maradék magyar haderő a Sajó partján, Muhinál véres, megsemmisítő vereséget szenvedett: 1241. április 12-én hajnalban a 20-25 ezer főt számláló sereget bekerítették Batu kán seregei. A király is csak nagy nehézségek árán tudott megmenekülni.
Ezután kezdődött az a hatalmas vérontás, amelyet a magyar nyelvi emlékezet tatárdúlásnak, tatárjárásnak nevez. 1242 januárjában a tatárok átkeltek a Dunán. A pusztításnak egyedül a jól megerősített kővárak tudtak ellenállni, mint pl. Pannonhalma vagy Esztergom. Az egyik sereg a magyar királyt vette üldözőbe, aki végül Trau (Trogir) váráig menekült.
A kétségbeejtő helyzetben a tatár seregek azonban váratlanul kivonultak az országból vélhetően azért, mert teljesítették feladatukat: Megfélemlítették és kifosztották a hódításra kiszemelt országot. A mongol birodalom bomlásának köszönhetően nem került sor második támadásra, amellyel végleg alávetették volna Magyarországot.
A történészek körében ma is vita tárgya, hogy mit jelentett az ország számára a tatár pusztítás. Az egykorú források arra engednek következtetni, hogy szinte csoda, hogy újrakezdődött az élet Magyarországon. Ennek az újrakezdésnek fontos szerepelője a hazatérő király, IV. Béla, „a második honalapító.”

Az űrhajózás napja

1961. április 12-én a Szovjetunióban Földkörüli pályára bocsátották a világ első embert szállító űrhajóját, fedélzetén Jurij Gagarin repülő őrnaggyal. Erre emlékezik AZ ŰRHAJÓZÁS NAPJA.

A víz alatti robbantás Puskás Tivadar-féle módozatának szabadalmaztatása – 1890

Az 1877–78. évi orosz-török háborút követő san-stefanói békekötés előírta a Vaskapu hajózhatóvá tételét. Ennek érdekében mintegy 400 000 köbméter sziklát kellett eltávolítani a Duna medréből. A feladat megoldására 1889 júniusában pályázatot írtak ki. A víz alatti robbantásra már ismert volt Ivan Schlenker módszere, amelynek lényege az volt, hogy a robbanótöltetet egy harang alá helyezték. Puskás találmányi gondolata abban állt, hogy megváltoztatta a harang alakját és egy kis gyutacsot alkalmazott. A gyutacs a töltettel együtt robbanva rászorította a harangot a sziklára és így a sziklarombolás nagyobb hatásfokkal történt. Puskás találmányára német, amerikai és svéd szabadalmi oltalmat szerzett. Végül az eljárást mégsem alkalmazták egy korlátja miatt: a harang illeszkedése a sziklán nem volt tökéletes, így a hatásfok is korlátozottnak bizonyult; így a pályázatot sem ez a megoldás nyerte meg. Puskás elgondolása a kettős robbantás alkalmazásáról azonban mindenképpen eredeti ötlet.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1990)

 

Bugát Pál születésnapja – 1793

Az első magyar orvosi folyóirat alapítója, a magyar természettudományos nyelv egyik megújítója, BUGÁT PÁL (Gyöngyös, 1793. április 12. – Pest, 1865. július 9.) rövid tisztiorvosi szolgálat után már fiatalon a pesti orvosegyetem elméleti orvostan tanára lett. Kezdettől fontosnak tartotta, hogy a szakirodalom – elsősorban a tankönyvek – magyar nyelven álljanak a diákság és a gyakorló orvosok rendelkezésére. Ez okból több szakkönyvet lefordított és már ekkor próbált a szakkifejezésekre magyar eredetű és hangzású szavakat keresni. A természettudományos szaknyelv megújítása egész életét betöltő program lett. Toldy Ferenc írta, hogy „helyesen szólni Révai, szépen Kazinczy, műszabatosan Bugát Pál tanította a nemzetet”. Toldy egyébként közeli barátja és állandó munkatársa volt; 1830-ban együtt indították az első jelentős magyar gyógyászati folyóiratot, az Orvosi Tár-at. Ezzel tudományos fórumot teremtettek a magyar orvostársadalomnak. Bugát volt a kezdeményezője és első elnöke az 1841-ben megalakult Természettudományi Társulatnak.
Szokatlan, érdekes ötlete volt Bugát Pálnak az az elgondolás, mely szerint a magyar nyelvet a nyelvrokonok – észtek, finnek, lappok – szókincséből vett szavakkal próbálta gazdagítani. Erre vonatkozó nézeteit Szócsíntan című művében fejtette ki. 1839-ben Toldy Ferenccel közösen adta ki Magyar-Deák és Deák-Magyar Orvosi Szókönyv-ét, amelyben a latin szakkifejezésekre próbált magyar megfelelőket találni. Az általa kreált orvosi szavak egy része elterjedt és ma is használatos; ilyenek például: láz, tályog, izom, ideg, mirigy, műtét, végtag. Más, ma már mulatságosnak tűnő szavait kirostálta az idő; például: dag (daganat), gőg (gége), foganc (foghúzó eszköz). Legjelentősebbnek tartott nyelvújítási munkája a Természettudományi szóhalmaz (1843).
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc alatt Bugátot Magyarország főorvosává nevezték ki; a szigorú megtorlás nem maradt el: megfosztották egyetemi tanári állásától és nyugdíjjogosultságától. Visszavonultsága idején újra az orvosi szaknyelv magyarításával foglalkozott. Az önkényuralom enyhültével, 1860-ban ismét a Természettudományi Társulat elnöke lett.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1993 [Batári Gyula], Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

Rómer Flóris születésnapja – 1815

A műemlékvédelem egyik első szorgalmazója, az archeológia tudós művelője, RÓMER FLÓRIS (Pozsony, 1815. április 12. – Nagyvárad, 1889. március 8.) már bencés szerzetesként kezdte tanári pályáját, először a rend győri gimnáziumában, majd a pozsonyi akadémián. 1848-ban beállt a honvédek közé és a világosi fegyverletételig utászként szolgált. Ötévi várfogsággal torolták meg hazafiasságát. Az 1850-es évek végén Ipolyi Arnold hatására fordult érdeklődése a régészet felé. 1860-ban megjelent könyve, A Bakony – természetrajzi és régészeti vázlat együtt tárgyalja geológiai, botanikai, régészeti és építészettörténeti megfigyeléseit. 1861-ben Pesten az Akadémia kézirattárának őre lesz; 1864-től maga is tagja a tudós társaságnak és régészetet tanít az egyetemen.
Kezdettől fogva tagja volt a Műemlékek Országos Bizottságának és szerkesztője az Archeológiai Közlemények-nek valamint az Archeológiai Értesítő-nek. 1875-ben nagyváradi kanonokká nevezték ki; itt fejezte be életét.
Felmérései, jegyzetei, vázlatai fontos forrásai a régészetnek és művészettörténetnek. Nagy érdemei vannak Aquincum romjainak feltárásában és megőrzésében.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Életrajzi Lexikon, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

Április 12-én történt

Ma ünnepli ötvenkilencedik születésnapját Kerekes Éva Jászai Mari-díjas színésznő, az Örkény István Színház tagja. A számos rangos elismeréssel kitüntetett művésznőt az elmúlt években többek között a Radnóti Miklós Színpadon és a Madách Színházban, illetve a Szezon, a Zsötem, a Franciska vasárnapjai, valamint az Édes Emma, drága Böbe című filmekben láthatta a közönség.

Televízió - Hogy volt?! - Kerekes Éva

Budapest, 2022. január 19.

Kerekes Éva Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes művész a Hogy volt?! című tv-műsor felvételén, az MTVA Kunigunda utcai gyártóbázisának 3-as TV-stúdiójában. A műsorban Funtek Frigyes színész, rendező, 2022 szeptemberétől a Színház- és Filmművészeti Egyetem osztályvezető tanára pályájának fontosabb állomásait elevenítik fel a meghívott vendégek.

Készítette: Zih Zsolt
Személyek: KEREKES Éva
Tulajdonos: MTI/MTVA
Fájlnév: TCZIHZ202201190091
Kerekes Éva. Fotó: Zih Zsolt / MTI

Április 12-én történt

1204 A negyedik keresztes hadjárat lovagjai Velencével szövetségben elfoglalták és kirabolták Bizáncot.
1606 Az angol és skót trónt egyesítő I. Jakab rendeletet hozott az Egyesült Királyság új lobogójáról, a Union Jack 1801-ben nyerte el végleges alakját.
1790 A pesti városfal Váci kapuja előtt épülő új városrészt Lipótvárosnak nevezték el II. Lipót koronázási ajándékaként.
1861 Az Egyesült Államokban Fort Sumter erődjének ostromával megkezdődött a polgárháború az unionista északiak és a déli Konföderáció között.
1885 Kolozsváron megalakult az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület, az EMKE.
1898 Magyarországon megkezdte működését a Hangya fogyasztási szövetkezet első vidéki szervezete a felvidéki Brogyán községben.
1919 Walter Gropius német építész Weimarban megalapította a Bauhaus állami művészeti főiskolát.
1947 A magyar–csehszlovák lakosságcsere-egyezmény értelmében megkezdődött a felvidéki lakosságcsere, amelynek során 76 ezer felvidéki magyart kényszerítettek otthonának elhagyására, és 60 ezer magyarországi szlovák költözött át Csehszlovákiába.
1981 Első útjára indult a Columbia űrrepülőgép, ezzel megkezdődött az amerikai űrsiklóprogram.
1992 Megnyílt a Párizs melletti Euro Disneyland.
2003 Ügydöntő népszavazáson 45,62 százalékos részvétel mellett a voksolók 83,76 százaléka, az összes választásra jogosult állampolgár 38 százaléka mondott igent Magyarország európai uniós csatlakozására.
2011 A nukleáris eseményeket rangsoroló skálán a legmagasabb fokozatúra emelték a japán fukusimai atomerőműben a március 11-i földrengés és szökőár után bekövetkezett baleset minősítését.

Április 12-én született

1773 Thomas Thomson skót kémikus, a vegyjelek első alkalmazója
1793 Bugát Pál orvos, nyelvész
1815 Rómer Flóris régész, művészettörténész, akadémikus
1823 Alekszandr Nyikolajevics Osztrovszkij orosz drámaíró, író
1840 Franz Xaver Haberl német zeneszerző és zenetudós
1884 Otto Fritz Meyerhof fiziológiai Nobel-díjas német-amerikai orvos, biokémikus
1901 Fischer József posztumusz Ybl Miklós-díjas építész, szociáldemokrata politikus, a Nagy Imre-kormány minisztere
1919 Billy Vaughn amerikai énekes, zenekarvezető, hangszerelő
1929 Diószegi András kétszeres József Attila-díjas irodalomtörténész, író, kritikus
1933 Montserrat Caballé Grammy-díjas spanyol opera-énekesnő, szoprán
1936 Heckenast János Ybl Miklós-díjas magyar építész
1938 Istvánfi Gyula Széchenyi- és Ybl Miklós-díjas építészmérnök
1940 Herbie Hancock Grammy-díjas amerikai jazz-zongorista, Oscar-díjas zeneszerző
1947 Tom Clancy amerikai bestselleríró, a népszerű Jack Ryan-regények szerzője
1952 Oszvald Marika Kossuth-díjas szubrett
1953 Koncz András Munkácsy Mihály-díjas festőművész
1954 Miklós Mari Balázs Béla-díjas filmvágó
1956 Andy García amerikai filmszínész
1966 Kerekes Éva Jászai Mari-díjas színművész
1980 Danis Lídia színésznő
1986 Bogdányi Titanilla színésznő, szinkronszínész
1992 Berezvai Marcell zenész, zeneszerző, szövegíró
1994 Saoirse Ronan amerikai színésznő
1999 Börcsök Olivér színész

Április 12-én halt meg

65 Seneca római filozófus, író
1555 II. Johanna kasztíliai királynő
1684 Nicola Amati olasz hegedűkészítő
1704 Jacques Bénigne Bossuet francia író, hitszónok, kortársai szerint „az utolsó egyházatya”
1763 Hermányi Dienes József író, református pap
1782 Pietro Antonio Metastasio olasz költő, operaszöveg-író
1814 Charles Burney angol zenetörténész, orgonista és zeneszerző, a modern európai zenetudomány egyik megalapozója
1817 Charles Messier francia csillagász, a róla elnevezett katalógus megalkotója, amely több mint száz égi objektum adatait gyűjti egybe
1868 Ráth Károly történész, akadémikus
1938 Fjodor Ivanovics Saljapin orosz operaénekes (basszista), a világ egyik legnagyobb énekes színésze
1945 Franklin D. Roosevelt, az Egyesült Államok 32. és egyetlen négyszer is megválasztott elnöke
1961 Sarkadi Imre Kossuth-díjas író
1975 Joséphine Baker amerikai-francia énekes-táncos, revüsztár
1996 Goda Gábor Kossuth-díjas író
2012 Moldován Stefánia opera-énekesnő
2018 Babos Gyula Liszt Ferenc-díjas jazzmuzsikus, gitáros
2024 Roberto Cavalli olasz divattervező

#eztörténtma