A holokauszt nemzetközi emléknapja
Az ENSZ Közgyűlése 2005-ben január 27-ét a holokauszt nemzetközi emléknapjává nyilvánította (International Holocaust Remembrance Day). 1945-ben ezen a napon szabadult fel Auschwitz-Birkenau, a legnagyobb és leghírhedtebb náci haláltábor.
Az egyhangúan elfogadott ENSZ-határozat hangsúlyozta, hogy a tagállamok kötelessége megemlékezni a közel hatmillió, többségében zsidósága miatt üldözött és meggyilkolt áldozatról, és oktatási programokat indítani annak elősegítésére, hogy az ehhez hasonló népirtás többé ne ismétlődhessék meg. A határozat emellett elutasította a holokauszttagadást, és általánosságban is elítélte a vallási vagy etnikai diszkriminációt és erőszakot. A budapesti Holokauszt Emlékközpont minden évben megemlékezik erről a gyásznapról.
Aschner Lipót születésnapja – 1872
ASCHNER LIPÓT, (Asakürt, 1872. január 27. – Budapest, 1952. január 18.): elektronikai gyáriparos, a két háború közötti magyar ipari nagytőke egyik közismert képviselője. 1921-től az Egyesült Izzólámpa és Villamossági Részvénytársaságot vezérigazgatóként vezette. Tagja volt a gyár részvénytöbbségét kezében tartó Pesti Magyar Kereskedelmi Bank felügyelő bizottságának, igazgatósági tagja több más iparvállalatnak és a Gyáriparosok Országos Szövetségének (GYOSZ), alelnöke a Vasművek és Gépgyárak Országos Egyesületének. Vezetése alatt került sor 1932-ben a gyár jelentős fejlesztésére. Magyarország német megszállásakor (1944. március 19.) a Gestapo elhurcolta, a dachaui koncentrációs táborból 1945-ben Svájcba került. 1948-ban hazatért s haláláig az államosított Egyesült Izzó igazgatója volt, bőkezű támogatójaként a magyar sportnak.
Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1997. MTESZ, Magyar életrajzi lexikon, MEK)
Luppis János születésnapja – 1813
A torpedó feltalálója, LUPPIS JÁNOS (Fiume, 1813. január 27. – Torrigia, 1875. ?) az osztrák–magyar haditengerészet tisztje volt. Az 1860-as évek elején készítette el találmányának, a torpedónak első, kezdetleges modelljét. Ez tulajdonképpen egy kis csónak volt, kétoldalt parafa lemezekkel megerősítve, ami biztosította a víz felszínén maradást. A csónak elülső részén volt a robbanóanyag, ami a legkisebb ütődésre robbant. A propellert hosszú tengelyű óramű hajtotta. A kormányzást a partról, kötelekkel végezték. Luppis ezt a modellt mutatta be a hadügyminisztériumnak, de tervét nem értékelték, anyagi támogatást nem kapott. 1864-ben társult a Fiuméban letelepedett Robert Whitehead angol származású tervezővel és hajógyárossal (aki később Budapesten, a Népszigeten is alapított hajógyárat). A fiumei üzemben készült el két év alatt, 1866-ra az első korszerű torpedó, a későbbi tengeri harcok félelmetes fegyvere. Az új harci eszköz már 1000 méter távolságot tudott befutni, és biztosan eltalált egy 60 méter hosszú álló célt. A hajtóerőt egy 25 atmoszféra nyomásra feltöltött légtartály szolgáltatta. A torpedó két legfontosabb alkatrészét, az oldalirány megtartására szolgáló pörgettyűt és váltótolattyút, valamint az expandáló nagynyomású levegő lefagyását meggátló fűtőberendezést és a vele egybeépített vízpárologtatót is magyarok találták fel: az előbbit Obry Lajos arzenál művezető, az utóbbit pedig Gesztessy János sorhajóhadnagy. A torpedót alkalmassá tették felszíni, víz alatti, később pedig repülőgépről való indításra is. A feltalálók hamarosan komoly üzleti sikert könyvelhettek el. Anglia, Németország, Oroszország, Franciaország és Japán nagyobb mennyiséget rendeltek az új fegyverből; a fiumei gyárat jelentősen bővítették majd részvénytársaságot alapítottak. Luppis János találmányáért 1869-ben magyar nemességet kapott.
Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Dr Vajda Pál: Nagy magyar feltalálók, Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1988 [Petneházy Zoltán])
1844-ben ezen a napon mutatták be a pesti Nemzeti Színházban Erkel Ferenc Hunyadi László című operáját. A premier hatalmas sikert aratott, amihez kétségkívül hozzájárult a közhangulat is: a dalmű cselekménye egy Habsburg származású magyar királyról, V. Lászlóról festett meglehetősen gyászos képet.
Ünnepek, emléknapok
A holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapja – Az ENSZ Közgyűlése 2005. november 1-jén döntött megtartásáról annak emlékére, hogy 1945-ben ezen a napon szabadították fel a szovjet csapatok az auschwitzi haláltábort. Bővebben is olvashatunk róla az OSZK honlapján.
Szent Angéla ünnepe – Az Orsolya-szűzek rendjének olasz alapítója.
Szent Száva ünnepe – Az önálló szerb ortodox egyház megalapítója.
Január 27-én történt
1163 Ellenkirályként Magyarország trónjára került IV. István.
1844 A pesti Nemzeti Színházban bemutatták Erkel Ferenc Hunyadi László című operáját.
1912 Megalakult a Csepeli Torna Klub.
1944 A II. világháborúban Leningrád (a mai Szentpétervár) felszabadult a 872 napos német blokád alól, amely alatt mintegy egymillió ember vesztette életét.
1945 A szovjet csapatok felszabadították az auschwitzi haláltábort.
1967 Aláírták a világűr békés felhasználásáról szóló egyezményt.
1973 Párizsban aláírták a vietnami háborút lezáró amerikai–észak-vietnami fegyverszüneti egyezményt.
2001 A pehelysúlyú Kovács István Münchenben a WBO címmérkőzésén kiütéses győzelmet aratott, ezzel az első magyar profi ökölvívó-világbajnok lett.
2005 Párizsban megnyílt Európa legnagyobb holokausztmúzeuma (Mémoire de la Shoah).
2010 Az Apple bemutatja az iPad nevű táblagépét.
Január 27-én született
1242 Árpád-házi Szent Margit Domonkos-rendi apáca, IV. Béla király leánya
1756 Wolfgang Amadeus Mozart osztrák zeneszerző, minden idők egyik legnagyobb zenei lángelméje
1813 Luppis János tengerésztiszt, a torpedó feltalálója
Fiumében született, az osztrák–magyar haditengerészet tisztje volt. Az 1860-as évek elején készítette el a torpedó első, kezdetleges modelljét. Ez tulajdonképpen egy kis csónak volt, kétoldalt parafa lemezekkel megerősítve, ami biztosította a víz felszínén maradást. A csónak elülső részén volt a robbanóanyag, ami a legkisebb ütődésre robbant. A propellert hosszú tengelyű óramű hajtotta. A kormányzást a partról, kötelekkel végezték. Luppis ezt a modellt mutatta be a hadügyminisztériumnak, de tervét nem értékelték, anyagi támogatást nem kapott. 1864-ben társult a Fiuméban letelepedett Robert Whitehead angol származású tervezővel és hajógyárossal. A fiumei üzemben készült el két év alatt, 1866-ra az első korszerű torpedó, a későbbi tengeri harcok félelmetes fegyvere. Az új harci eszköz már 1000 méter távolságot tudott befutni, és biztosan eltalált egy 60 méter hosszú álló célt. A hajtóerőt egy 25 atmoszféra nyomásra feltöltött légtartály szolgáltatta. A torpedót alkalmassá tették felszíni, víz alatti, később pedig repülőgépről való indításra is. A feltalálók hamarosan komoly üzleti sikert könyvelhettek el. Anglia, Németország, Oroszország, Franciaország és Japán nagyobb mennyiséget rendeltek az új fegyverből; a fiumei gyárat jelentősen bővítették, majd részvénytársaságot alapítottak. Luppis János találmányáért 1869-ben magyar nemességet kapott. Torrigiában halt meg 1875-ben. Forrás:
OSZK.
1823 Édouard Lalo francia zeneszerző
1832 Lewis Carroll angol író, költő, matematikus, az Alice Csodaországban szerzője
1859 II. Vilmos, az utolsó német császár
1872 Aschner Lipót elektronikai gyáriparos, a két háború közötti magyar ipari nagytőke egyik közismert képviselője. Többet is megtudhatunk róla az OSZK honlapján.
1879 Pavel Petrovics Bazsov szovjet-orosz meseíró, folklorista
1889 Mihályi József műszerész, a fényképészet műszaki megújítója
1908 William Randolph Hearst Jr. amerikai sajtómágnás
1909 Antal István Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, érdemes művész
1918 Elmore James amerikai blueszenész, a slide gitár királya
1929 Garai Gábor Kossuth-díjas költő, író, műfordító
1943 Várady Szabolcs Kossuth-díjas költő, író, műfordító
1944 Ferencz István Kossuth- és Ybl Miklós-díjas építész, a nemzet művésze
1948 Mihail Barisnyikov orosz–amerikai táncművész, filmszínész
1955 Vörös István gitáros, énekes, dalszerző
1956 Pap Vera Kossuth-díjas színésznő
1964 Bridget Fonda amerikai színésznő
1972 Kovács István Liszt Ferenc-díjas operaénekes
1979 Hajduk Károly Jászai Mari-díjas színész
1987 Egger Géza színész
Január 27-én halt meg
1547 Jagelló Anna magyar királyné, Habsburg (I.) Ferdinánd felesége, II. Ulászló és Candale-i Anna lánya
1669 Gaspar de Crayer flamand barokk festő
1854 Aranyosrákosi Székely Sándor író, unitárius püspök
1860 Bolyai János matematikus, a nemeuklideszi geometria egyik megalapozója, „a geometria Kopernikusza”. Többet is megtudhatunk róla erre a linkre kattintva.
1868 Kiss Bálint festőművész
1901 Giuseppe Verdi olasz zeneszerző
1919 Ady Endre költő. Az OSZK honlapján részletesebben is megismerkedhetünk a pályafutásával.
1934 Fáy Szeréna színésznő
1940 Isaac Babel ukrán-orosz író, drámaíró
1945 Konek Frigyes vegyész. Életéről az OSZK honlapján olvashatunk bővebben.
1945 Szerb Antal író, irodalomtörténész. További érdekességeket is megtudhatunk erre a linkre kattintva.
1968 Gombos Sándor olimpiai bajnok kardvívó
1974 Kvasz András repülőgép-pilóta, a magyar aviatika népszerűsítője
1977 Vásárhelyi Zoltán Kossuth-díjas kóruskarnagy, zeneszerző, érdemes és kiváló művész
1982 Gerecs Árpád Kossuth-díjas vegyészmérnök, szerveskémikus, akadémikus
1983 Louis de Funes francia filmkomikus
1984 Országh László nyelvész, irodalomtörténész, az angol–magyar és a magyar–angol szótár szerkesztője, a magyarországi amerikanisztika atyja
1986 Lilli Palmer német színésznő, írónő
1990 Borsos Miklós Kossuth-díjas szobrász, grafikus
1998 Udvardy Miklós biológus, ornitológus és biogeográfus
1999 Dobossy László irodalomtörténész
2009 Győrffy László író, színész
2009 John Updike Pulitzer-díjas amerikai író
2010 J. D. Salinger amerikai író, a Zabhegyező szerzője
2014 König Róbert Munkácsy Mihály-díjas grafikusművész
2018 Horesnyi László Jászai Mari-díjas színész
2018 Ingvar Kamprad svéd üzletember, az IKEA cég alapítója
2022 Rónaszegi Miklós író, a Delfin-sorozat elindítója
#eztörténtma