Jeles napok

Június – Szent Iván hava – Nyárelő hava – Napisten hava

Jeles napok

A magyarországi lengyelek napja

Az Országos Lengyel Kisebbségi Önkormányzat a közös történelmi gyökerekre való tekintettel választotta a magyar szent király neve napját a MAGYARORSZÁGI LENGYELEK NAPJA országos ünnepéül. Szent László (1077–1095 uralkodott Magyarországon), anyai ágon a lengyel Piast-dinasztia leszármazottja, Vitéz Boleslaw lengyel király dédunokája volt. Ezen a napon a hazai lengyelek szentmisén vesznek részt, ünnepélyes koncertet rendeznek és átadják a Szent László-díjat, valamint a „Magyarországi Lengyelekért” elnevezésű díjat is.

A mikro- és kisvállalkozások világnapja

Az ENSZ Közgyűlése 2017-ben döntött arról, hogy a MIKRO-, KIS- ÉS KÖZÉPVÁLLALKOZÁSOK (kkv) NAPJÁNAK nyilvánítja június 27-ét. Ezek a vállalkozások kulcsfontosságú szerepet kapnak a gazdaság világjárvány utáni újra indulásban, a munkahelyek létrehozásában, illetve a megélhetés javításában.
A mikro-, kis- és középvállalkozások minden eddiginél nagyobb mértékben függnek a támogató üzleti környezettől, különös tekinttette a finanszírozásra, valamint az információkhoz és a piacokhoz való hozzáférés támogatására. A magyar kormány kiemelten kezeli a kkv szektor támogatását, többféle módon segíti a vállalkozások hatékonyságának növelését, a munkahelyek megtartását, illetve új munkahelyek teremtését. Célja az is, hogy a vállalkozások egyre szélesebb körben építsék be üzleti folyamataikba és marketingkommunikációjukba a fenntarthatóságot és környezettudatosságot célzó elemeket.
A világnapot kinyilvánító ENSZ dokumentum megerősíti az Agenda 2030-ban szereplő fenntartható fejlődési célokat, amelyek megvalósításában kiemelt szerepe lehet a magánszektor különféle vállalkozásainak, a mikrovállalkozásoktól kezdve a szövetkezeteken át a multinacionális vállalatokig. A nemzetközi, a regionális és a nemzeti piacokon egyaránt összpontosítani kell a kkv szektorra, mivel világszerte az ilyen típusú vállalkozások felelősek a jelentős foglalkoztatási és jövedelemszerzési lehetőségekért.

Árpád-házi Szent László király

„Csillagok között fényességes csillag”
E szavakkal „idvezli” a régi magyar énekszerző I. László királyunkat, a magyar lovagkor mintaképét, pogány ízű mondák és legendák vitézét, egykor a legnépszerűbb magyar szentet. László (uralkodott: 1077–95) 49 éves, és a soron következő keresztes hadjárat kiszemelt vezére volt, amikor az unokaöccsével, Kálmánnal, a későbbi „könyves” királlyal folyó viszálykodás közepette szélhűdés érte. 1095. július 29-én halt meg. Halálát követően kultusza szinte azonnal virágba szökkent. Sírja csodatévő zarándokhely lett, mondák és legendák fonták be már életében is legendássá nőtt alakját. Szentté avatását azonban csak III. Béla kezdeményezte 100 év múlva. III. Celesztin pápa az ő kérésére két bíborost küldött, hogy a király nagyváradi sírjánál történt csodákat felülvizsgálják. Miután több csodás gyógyulás szemtanúi lehettek, egy égi jel végképp meggyőzte az olasz csodaszakértőket. 1192. június 27-én, déltájban a váradi székesegyház fölött fényes csillag gyúlt ki, s ott lebegett a magasban két órán át. László napját a szokástól eltérően azóta sem halála, „égi születésnapja” évfordulóján üljük, hanem június 27-én, a csillagjelenés napján.

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

A határőrség napja Magyarországon

A kormány határozata alapján 1992-től Szent László napján, június 27-én ünneplik Magyarországon A HATÁRŐRSÉG NAPJÁt. A korai magyar határőrizet megszilárdítása és a határvédelem megszervezése I. (Szent) László király nevéhez fűződik. Emlékét a határőrség ma is őrzi, a határőrök védőszentjüknek választották, ezért Szent László napja a határőrség napja is.

Utaló – Szent Leó

A katolikus egyház 1969 óta a szenteket haláluk napján ünnepli, így Nagy Szent Leó pápa november 10-én szerepel a liturgikus naptárban

Aranyváry Emília Toborzók című balettjének bemutatója

Aranyváry (Aranyvári) Emília (Alsószécsénke 1838. június 14. – ?) Az első magyar primabalerina és az első női koreográfus. Tanulmányait François Crombénál, a pesti német színház francia balettmesterénél kezdte. 1848. május 20-án lépett fel először a Nemzeti Színházban, és abban az évben még két alkalommal aratott sikert. Ezután Bécsben tanult Gustave Careytól, 1853-ban májustól Párizsban folytatta tanulmányait Arthur Saint-Léonnál és a Theatre Lyrique-ben is táncolt, majd az év végén visszatért Bécsbe. 1854 tavaszától 1859-ig Bécsben és Pesten is fellépett, illetve Triesztben vendégszerepelt. Ez a hat év lett a magyar balettművészet első fénykora. 1854. június 27-én mutatták be Doppler Ferenc zenéjére számos népi alakot felvonultató Toborzók című művét. A kétfelvonásos darabban szóló, páros és karaktertáncok (polka, stiriai, markotányosnőtánc) is szerepeltek. 1856 márciusában a pesti Nemzeti Színházhoz szerződött, kiemelkedő szerepei a Négy évszakból az Ősz és a Gizella (Giselle) címszerepe voltak. 1859-ben feltehetőleg anyagi problémák miatt felmondott. Egy ideig vidéken (Arad, Szeged, Kolozsvár) lépett fel, majd Olaszországba ment, Bologna, Modena, Ferrara, Torino, Ancona és Róma színpadjaira. 1864-ben a londoni Her Majesty’s színházba szerződött egy évadra. Ezután járt még Fiumében, Bresciában és Pármában is prímabalerinaként, az utolsó róla ismert hír szerint 1871. január végén Firenzében tartózkodott.

Június 27-én történt

Szent László királyt a legendák kegyes lovagkirályként mutatják be, mint a késő lovagkori lovagi eszmény megtestesítőjét, kivételes fizikuma miatt nevezik az „Isten atlétájának” is. Nevéhez fűződik a magántulajdon védelmének megszilárdítása, Horvátország elfoglalása, a kunok és a besenyők legyőzése. Több, a mai napig is fennmaradt ereklye és tárgyi emlék köthető hozz, köztük a győri bazilikában található Szent László-herma és jobbja, amelyet a dubrovniki ferences kolostorban őriznek.

Szent László király. Forrás: Szépművészeti Múzeum
Szent László király. Forrás: Szépművészeti Múzeum

Ünnep

Szent László király ünnepe – Az 1077–1095 között uralkodó Árpád-házi királyt 1192-ben avatták szentté.
A magyarországi lengyelek napja – Szent László király napján ünneplik.
Országos polgárőrnap – Szent László király, a polgárőrök védőszentjének napján tartják 2012 óta.
Alexandriai Szent Cirill ünnepe – püspök, egyháztanító
A mikro- és kisvállalkozások világnapja

Az ENSZ Közgyűlése 2017-ben döntött arról, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások (kkv) napjának nyilvánítja június 27-ét. Ezek a vállalkozások kulcsfontosságú szerepet kapnak a gazdasági világjárvány utáni újraindulásban, a munkahelyek létrehozásában, illetve a megélhetés javításában.
A mikro-, kis- és középvállalkozások minden eddiginél nagyobb mértékben függnek a támogató üzleti környezettől, különös tekintettel a finanszírozásra, valamint az információkhoz és a piacokhoz való hozzáférés támogatására. A magyar kormány kiemelten kezeli a kkv-szektor támogatását, többféle módon segíti a vállalkozások hatékonyságának növelését, a munkahelyek megtartását, illetve új munkahelyek teremtését. Célja az is, hogy a vállalkozások egyre szélesebb körben építsék be üzleti folyamataikba és marketingkommunikációjukba a fenntarthatóságot és környezettudatosságot célzó elemeket.
A világnapot kinyilvánító ENSZ-dokumentum megerősíti az Agenda 2030-ban szereplő fenntartható fejlődési célokat, amelyek megvalósításában kiemelt szerepe lehet a magánszektor különféle vállalkozásainak, a mikrovállalkozásoktól kezdve a szövetkezeteken át a multinacionális vállalatokig. A nemzetközi, a regionális és a nemzeti piacokon egyaránt összpontosítani kell a kkv-szektorra, mivel világszerte az ilyen típusú vállalkozások felelősek a jelentős foglalkoztatási és jövedelemszerzési lehetőségekért. Forrás: OSZK

Június 27-én történt

1743 Az osztrák örökösödési háborúban, a dettingeni csatában II. György brit király, hannoveri választófejedelem seregei legyőzték a franciákat, brit uralkodó ekkor vett részt utoljára ütközetben.
1844 A mormon egyházat megalapító John Smitht az illinois-i Carthage városában meglincselte a feldühödött tömeg. 
1889 A Városligetben megnyílt az első állandó jellegű budapesti cirkusz.
1898 A brit Joshua Slocum lett az első ember, aki egyedül vitorlázta körbe a Földet.
1905 Az orosz polgári forradalom idején zendülés tört ki a Patyomkin cirkálón, amelynek legénysége július 7-én a romániai Konstancában kért menedékjogot.
1941 Az előző napi kassai bombázásra hivatkozva Magyarország hadat üzent a Szovjetuniónak, belépett a második világháborúba.
1954 A Szovjetunióban, Obnyinszk városában megkezdte az áramszolgáltatást a világ első békés célokat szolgáló atomerőműve. 
1967 A Barclays Bank egyik londoni fiókjában üzembe helyezték az első bankjegykiadó automatát (ATM).
1976 Palesztin és szélsőbaloldali nyugatnémet terroristák eltérítettek egy Tel-Avivból Párizsba tartó francia repülőgépet, amelynek utasait július 4-én izraeli kommandósok szabadították ki az ugandai Entebbe repülőterén.
1977 Dzsibuti, Franciaország utolsó afrikai gyarmata kikiáltotta függetlenségét, ez a nap az ország nemzeti ünnepe.
1983 A Magyar Nemzeti Bank forgalomba hozta az ezerforintos bankjegyet.
1988 A budapesti Hősök terén több tízezren tiltakoztak a romániai falurombolási tervek ellen.
1989 A magyar–osztrák határon Horn Gyula magyar és Alois Mock osztrák külügyminiszter jelképesen átvágta a vasfüggönyt.
1991 Két nappal a szlovén függetlenség kikiáltása után a jugoszláv hadsereg megtámadta a volt jugoszláv tagköztársaságot. A tíznapos háború a szlovén függetlenség elismerésével ért véget.
1995 Először indult a Mir űrállomásra amerikai űrrepülőgép, az Atlantis.
2002 A Tokaj-hegyaljai borvidék felkerült az UNESCO kulturális világörökség listájára.

Június 27-én született

1462 XII. Lajos francia király
1738 Skultéty László  zászlótartó huszár, aki 81 évi szolgálat után 93 évesen halt meg, ő Háry János alakjának ihletője
1838 Paul Mauser német fegyvergyáros és fegyvertervező
1869 Hans Spemann Nobel-díjas német orvos, embriológus 
1904 Bolmányi Ferenc festő, szobrász, érdemes művész 
1924 Brusznyai Árpád középiskolai tanár, az 1956-os forradalom mártírja
1928 Kulcsár Kálmán Széchenyi-díjas jogász, akadémikus, 1988–1990 között igazságügyi miniszter
1929 Palotás Péter olimpiai bajnok labdarúgó, az Aranycsapat tagja 
1941 Krzysztof Kieślowski lengyel filmrendező
1944 Bólya Péter író, publicista, orvos
1944 Gulyás Gyula Kossuth-díjas filmrendező 
1949 Vera Wang amerikai divattervező
1954 Kiss Ferenc Makovecz-díjas népzenész, zeneszerző, az Etnofon Kiadó alapítója 
1959 Janusz Kamiński Oscar-díjas lengyel operatőr, filmrendező, a Schindler listája és a Ryan közlegény megmentése című filmek operatőre
1968 Bertalan Ágnes Jászai Mari-díjas színész
1985 Nico Rosberg világbajnok Forma–1-es német autóversenyző

Június 27-én halt meg 

1543 Agnolo Firenzuola olasz író, Apuleius Aranyszamár című regényének átdolgozója
1574 Giorgio Vasari olasz festő, építész, művészeti író 
1814 Johann Friedrich Reichardt német zeneszerző 
1979 Dallos József szemorvos, kontaktológus 
1984 Hédervári Péter geológus, ismeretterjesztő író 
2001 Jack Lemmon kétszeres Oscar-díjas amerikai színész
2002 John Entwistle angol rockzenész, a The Who basszusgitárosa
2003 Faragó „Judy” István rockgitáros, zeneszerző
2014 Bobby Womack amerikai soulénekes 
2016 Bud Spencer (Carlo Pedersoli) olasz színész, a Piedone-filmek sztárja

#eztörténtma