Jeles napok

Május – Pünkösd hava – Tavaszutó – Ígéret hava

Jeles napok

Az egészség és biztonság nemzetközi napja a bányaiparban

1993-ban a Nemzetközi Bányász Szövetség Budapesten megtartott 47. kongresszusa május 13-át AZ EGÉSZSÉG ÉS BIZTONSÁG NEMZETKÖZI NAPJÁvá nyilvánította. A bányászatban világszerte évente mintegy 15 ezerre tehető a hivatalosan közölt halálos áldozatok száma, de valószínűleg valójában kétszerte többen halnak meg. Rájuk emlékezik ez a nap.

Jendrassik György születésnapja – 1898

A dízelmotor- és turbinagyártás neves szakembere, a sokoldalú feltaláló, JENDRASSIK GYÖRGY (Budapest, 1898. május 13. – London, 1954. február 8.) gépészmérnöki tanulmányait Budapesten és Berlinben folytatta. Itthoni pályája végig a Ganz gyárhoz kötődött, ahol pályakezdő mérnökként a dízelmotorok fejlesztési munkáiba kapcsolódott be. Első fontos eredménye a motorok indításának korszerűsítése volt; erre vonatkozott Belsőégésű hőerőgép és ehhez való üzemeljárás című szabadalma. A Ganz-Jendrassik néven ismert motorok első darabjai 1927-ben készültek el; gyártottak belőlük egy-, két-, négy- és hathengeres változatot is. Különösen a sínautóknál alkalmazott motorok arattak nagy sikert és tették világszerte ismertté Jendrassik nevét. A gyárban kiváló szakembergárda alakult ki körülötte, nem utolsó sorban megnyerő egyéniségének köszönhetően: a lelkesedést, munkaszeretetet a mérnököktől a szakmunkásokig sokan átvették tőle, az emberek szívesen dolgoztak irányítása alatt. Jendrassik jól beszélt németül, angolul, franciául és spanyolul; nyelvtudását a termék- és licenceladásokra vonatkozó tárgyalásokon hasznosította. Magánirodát is létrehozott, ahol néhány munkatársával a gyári munkaidő után végeztek tervező munkát. Itt készültek egy új típusú gázturbina termodinamikai-áramlástani számításai is. 1929-ben két szabadalma is született ezen az új területen, és a gázturbinák hasznosítása, mintegy propagálása céljából alapította meg 1936-ban a Találmánykifejlesztő és Értékesítő Kft-t. 1938-ban egy olyan kis teljesítményű, amellett nagy hatásfokú gázturbina született a fejlesztés során, amelynek műszaki paraméterei egyedülállóak voltak a világon. Az 1940-es évek elején érkezett Jendrassik hazai karrierje csúcsára: ő lett a Ganz gyár vezérigazgatója és az Akadémia levelező tagjává választotta. A háború után nem tudott megfelelően érvényesülni, bizalmatlanság, ellenséges légkör vette körül. 1947-ben külföldre távozott, először Argentínában próbált szerencsét, majd Londonban települt le véglegesen. Megalapította a Jendrassik Development Ltd-t; ennek keretében dolgozta ki utolsó jelentős találmányát, a nyomáscserélőt. Szabadalmainak számát 70-80-ra becsülik a különböző források; közel 20 országban gyártották és gyártják az általa kifejlesztett berendezéseket. Itthoni ismertsége, megbecsülése csak az utóbbi évtizedekben következett be.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

Kemény János születésnapja – 1926

A számítástechnika tudósa, a BASIC programozási nyelv egyik kidolgozója, KEMÉNY JÁNOS (Budapest, 1926. május 13. – Dartmouth, USA, 1992. december 26.) már gyermekkorában feltűnt kimagasló matematikai tudásával. Családja a zsidóüldözések miatt 1940-ben az Egyesült Államokba emigrált; itt végezte középiskolai, majd Princetonban egyetemi tanulmányait. Katonai szolgálata során került Los Alamosba, ahol az atombomba kifejlesztésére indított Manhattan terv keretében Feynman munkatársaként dolgozott. Tanítómesterei közé tartozott Neumann János, 22 évesen pedig Einstein vette be munkatársai közé. A princetoni egyetemen matematikai és filozófiai kutatásokkal is foglalkozott; egyik híres műve a két tudományág határterületével foglalkozó A Philosopher Looks at Science című tanulmány. 27 évesen, sikeres kutatói munkáját megszakítva, egy addig szinte alig ismert főiskolára, Dartmouthba megy egy új matematikai tanszék megszervezésére – ugyanis élete legnagyobb szenvedélye a tanítás, a matematikaoktatás új módszertanának kidolgozása. Erre vonatkozó munkássága az egész világon példaértékűvé vált. Az elsők között jött rá, hogy a számítástechnika hamarosan szinte minden ember számára nélkülözhetetlenné fog válni, ezért ennek oktatása rendkívüli fontosságú. Neumann János azt ismerte fel, hogy a számítógép az aritmetikai műveletek terén különlegesen nagy teljesítményekre képes, Kemény pedig arra jött rá, hogy ez a lehetőség csak úgy válik mindenki számára hozzáférhetővé, ha a használandó programozási nyelv egészen egyszerű. Ezért 1964-ben Tom Kurtz-cal közösen kidolgozta a BASIC (Beginner’s All-purpose Symbolic Instruction Code, azaz a kezdők bármely célra használható szimbolikus utasítási kódja) nevű programozási nyelvet. Megjegyzendő, hogy a későbbiekben Bill Gates a BASIC Microsoft verziójával szerezte hatalmas vagyonát. A Three Mile Islandi atomerőmű baleset után őt kérte fel az amerikai kormány a vizsgálatok lefolytatására. Jelentése országos visszhangot váltott ki és az Egyesült Államok egyik legismertebb emberévé tette.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

Rónay János Jácint születésnapja – 1814

A darwinizmus egyik első hazai népszerűsítője, RÓNAY JÁNOS JÁCINT (Székesfehérvár, 1814. május 13. – Pozsony, 1889. április 17.) 1830-ban lépett be a bencés szerzetesrendbe, majd teológusi és bölcsészdoktori oklevelet szerzett. A győri líceum tanára volt, az 1848-as forradalom és szabadságharc idején a nemzetőrség tábori papja lett. Világos után Angliába menekült. Itt egy ideig Kossuth gyermekei nevelőjeként alkalmazta. Az angol királyi földrajzi társaság tagjaként közeli kapcsolatba került Huxley-vel, Stuart Mill-lel és Darwinnal; tanaik nagy hatással voltak rá. Emigrációja alatt megszervezte Széchenyi nevezetes röpiratának, a Blick-nek londoni kiadását. 1866-ban térhetett haza. Képviselővé választották, sőt, a királyi udvarban alkalmazták Rudolf trónörökös és Mária Valéria főhercegnő nevelőjeként.
Sokat foglalkozott társadalomtudományi és szociálpszichológiai kérdésekkel. Foglalkoztatta az élet keletkezésének és fejlődésének elmélete. Darwin, Huxley és Lyell munkái nyomán készült Fajkeletkezés. Az embernek helye a természetben és régisége című könyve, amely átmenet a fordítás és a népszerűsítő ismertetés között. Európai viszonylatban is az elsők közé tartozott, aki Darwin új eredményeit terjesztette.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

Nádler Herbert születésnapja – 1883

A budapesti Állatkert megújítója, a neves trófeaszakértő, NÁDLER HERBERT (Budapest, 1883. május 13. – Budapest, 1951. július7.) mezőgazdasági főiskolát végzett, majd Batthyány Ervin gróf bögötei birtokán lett uradalmi számtartó. Főként a vadgazdálkodás és a zoológia érdekelte; rendszeresen képezte magát, cikkeket írt külföldi szaklapokba és nemsokára keresett szakembernek számított mint vadászati- és trófea- kiállításrendező. 1926-ban kidolgozott egy olyan szarvasagancs bírálati képletet, amelyet később róla neveztek el és egész Európában használtak a trófeák minősítésénél. 46 évesen pályázta meg és nyerte el a Fővárosi Állat- és Növénykert igazgatói állását. Fokozatosan, tanulmányutak során vált elismert szakemberré ezen a területen. Budapesten korszerűsítette a régi épületeket, bővítette a kifutókat és röpdéket, minden állatházba központi fűtést vezetett be, a Széchenyi fürdő termálvizével látta el a vízilovak és krokodilok medencéit. 1930-tól 1944-ig volt a Természet című lap szerkesztője. A háború után részt vett az állatkert újjáépítésében. Gazdag trófeagyűjteményét, állatpreparátumait, értékes könyvtárát a Természettudományi Múzeumra hagyta.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Magyar Életrajzi Lexikon)

Május 13-án történt

„Művészi tevékenységének kiemelkedő eseménye: Latinovits Zoltánt fölfedezte, kirúgta, újra fölfedezte, újra kirúgta, a heves lábmozgástól isiászt kapott, melyet felesége, Szemere Vera (l. ott) forró fazékfedővel sikeresen tud elmulasztani.” Így örökíti meg egyik egypercesében Örkény István az ezen a napon született Várkonyi Zoltánt, a magyar regények filmadaptációinak nagymesterét, A kőszívű ember fiai, az Egri csillagok és megannyi klasszikus rendezőjét.

Várkonyi Zoltán az Egri csillagok című film forgatásán. Fotó: Fortepan / FŐFOTO
Várkonyi Zoltán az Egri csillagok című film forgatásán. Fotó: Fortepan / Főfoto

Május 13-án történt

1779 A Teschenben megkötött békével lezárult az 1778 elejétől folyó bajor örökösödési háború.
1840 V. Ferdinánd magyar király szentesítette a rendi országgyűlés törvényeit, köztük a jobbágyterhek örökös megváltásának engedélyezését.
1848 Megkezdődött a szerb nemzetgyűlés, amely két nap múlva kikiáltotta az autonóm Szerb Vajdaságot, és pátriárkát választott.
1894 A Városligetben átadták a közönségnek Feszty Árpád alkotását, A magyarok bejövetele című panorámakörképet, amely 1995-ös restaurálása után került Ópusztaszerre.
1900 Felavatták a Budapesti Tudományegyetem (jelenleg Eötvös Loránd Tudományegyetem) központi épületét az Egyetem téren.
1909 Elrajtolt az első Giro d’Italia kerékpáros országúti körverseny.
1917 A portugáliai Fátimában három pásztorgyermeknek, Jacinta és Francisco Martónak, valamint Lúcia de Jesus Rosa dos Santosnak megjelent Szűz Mária. 1917-ben ezen a napon Fátimában Ferenc pápa szentté avatta a Marto testvéreket.
1929 Magyarországon hivatalosan megkezdődött az első könyvhét.
1943 A második világháborúban az afrikai hadszíntéren harcoló német és olasz csapatok letették a fegyvert.
1950 Az angliai Silverstone-ban megrendezték a világ első Forma–1-es futamát.
1958 Az akkor francia gyarmat Algéria fővárosában, Algírban francia tisztek puccsot kíséreltek meg.
1963 Jugoszláviában új alkotmányt fogadtak el.
1968 Párizsban az amerikai, az észak-vietnami és a dél-vietnami küldöttség béketárgyalásokat kezdett az 1964 óta tartó háború lezárása érdekében.
1981 A vatikáni Szent Péter téren a török Mehmet Ali Aǧca rálőtt II. János Pál pápára, aki súlyosan megsebesült.
1989 A magyar kormány azonnali hatállyal felfüggesztette a bős–nagymarosi vízerőmű-beruházás munkálatait.
1991 Antall József miniszterelnök hivatalos látogatást kezdett Izraelben; személyében először járt magyar, egyben Varsói Szerződés-tagállambeli kormányfő az 1948-ban kikiáltott zsidó államban.
2014 A törökországi Soma város melletti szénbányában robbanás következtében tűz ütött ki egy tárnában, amely több mint 300 ember életét követelte.
2022 A horvát parlament elfogadta az euró bevezetéséről szóló törvényt.
2023 Ferenc pápa beterjesztette a Vatikán új alaptörvényének tervét, amely június 7-én váltotta fel a Szent II. János Pál pápa által 2000-ben kiadott alkotmányt.

Május 13-án született

1717 Mária Terézia Habsburg-házi magyar királynő, 1740–1780-ban német-római császárné
1857 Ronald Ross Nobel-díjas angol parazitológus, ő fedezte fel, hogy a maláriát szúnyogok terjesztik
1898 Jendrassik György posztumusz Széchenyi-díjas gépészmérnök, akadémikus
1912 Várkonyi Zoltán Kossuth-díjas színész, rendező, színigazgató
1928 Feledy Gyula Kossuth-díjas grafikus, festő
1933 Gyimesi Kálmán Liszt Ferenc-díjas operaénekes
1933 Konfár Gyula Munkácsy Mihály-díjas festőművész
1938 Kátai Imre Széchenyi-díjas matematikus, akadémikus
1939 Harvey Keitel amerikai filmszínész 
1942 Schmitt Pál kétszeres olimpiai bajnok párbajtőrvívó, diplomata, a nemzet sportolója, volt államfő
1943 Juhász Jácint Jászai Mari-díjas színművész
1950 Stevie Wonder Grammy-díjas amerikai énekes, Oscar-díjas zeneszerző
1953 Szélyes Ferenc Jászai Mari-díjas színművész
1954 Márványi Péter Táncsics Mihály-díjas újságíró, rádiós szerkesztő, műsorvezető
1966 Tóth Zoltán zenész, dalszerző-szövegíró, gitáros, hangmérnök, a Republic együttes alapító tagja, korábbi gitárosa
1974 Stőhr Lóránt Balázs Béla-díjas filmkritikus 
1977 Marjam Mirzakani iráni matematikus, az első nő, akinek odaítélték a matematika Nobel-díjának nevezett Fields-érmet
1979 Jakab Albert Zsolt erdélyi néprajzkutató
1979 Károly Fülöp svéd királyi herceg, XVI. Károly Gusztáv svéd király második gyermeke
1980 Kozári Dorka meseíró
1983 Görbicz Anita kétszeres BL-győztes, világbajnoki ezüstérmes kézilabdázó
1986 Robert Pattinson angol színész
1986 Alexander Rybak belarusz származású norvég hegedűművész, énekes és zeneszerző, a 2009-es Eurovíziós Dalfesztivál győztese
1993 Debby Ryan amerikai színésznő
1994 Nagy Márk színész

Május 13-án halt meg

1398 Boldog Magyar Antal ferences szerzetes, betegápoló
1878 Joseph Henry amerikai fizikus, az induktivitás mértékegységének névadója
1929 Arthur Scherbius német mérnök, az Enigma rejtjelező készülék megalkotója
1930 Fridtjof Nansen norvég sarkkutató, a Népszövetség első menekültügyi főbiztosaként Nobel-békedíjjal tüntették ki
1933 Bogner Mária Margit vizitációs apáca, az első magyar vizitációs zárda alapítója
1938 Charles Édouard Guillaume Nobel-díjas svájci származású francia fizikus
1961 Gary Cooper Oscar-díjas amerikai színész
1963 Went István Kossuth-díjas orvos, fiziológus, akadémikus
1964 Lendvai Andor operaénekes, érdemes művész
1986 Baross Imre magyar tornász, artista, az Artistaképző Intézet alapító-, később névadó igazgatója
1988 Chet Baker amerikai jazz-zenész, trombitás
1992 Nagy Attila kétszeres Jászai Mari-díjas színművész, rendező, érdemes művész
1994 Würtz Ádám háromszoros Munkácsy Mihály-díjas képgrafikus, festőművész, érdemes művész, Andersen-díjas könyvillusztrátor
2015 Ballai István Aase-díjas magyar színész, a Győri Nemzeti Színház örökös tagja
2019 Doris Day Grammy-díjas amerikai énekesnő, színésznő
2022 Ben Mottelson Nobel-díjas amerikai–dán atomfizikus

#eztörténtma