Dömötör a keleti egyháznak kedvelt szentje. Katonatisztként Tesszáliában szenvedett vértanúhalált. Ünnepe már a Pray-kódex kalendáriumában szerepel. Tiszteletének hazai terjedését az is elősegítette, hogy a későbbi magyar föld szülte: In hac valle miseriae Et in terris Pannoniae, Ex alta stirpe Graeciae: Nascitur Demetrius.
Dicsőséges Szent Dömötör mártír, mint írásban találjok – írja az Érdy-kódex – támada ezen Magyarországból, Szerémségnek tartományából és azon várasban születék, kit annak utána az ő szent nevére nevezének, kinek Száva Szent Demeter neve. Kinek ő szülei nagy jeles nemes nemből valának.
KENESSEY BÉLA, (Iváncsa, 1866. október 26. – Budapest, 1936. március 25.): vízépítő mérnök, a lefolyási tényezők számítására alkalmazott Kenessey-táblázat névadója. Mérnöki oklevelét 1889-ben szerezte meg, 1890-től különböző kerületi kultúrmérnöki hivataloknál működött (Budapest, Brassó, Szombathely, Székesfehérvár, Komárom). 1923-ban a székesfehérvári kultúrmérnöki hivatal éléről hívták be az Országos Vízépítési Igazgatósághoz, ahol 1924-től nyugalomba vonulásáig a földművelésügyi minisztérium vízrajzi ügyosztályának vezetője volt. Hosszú ideig a Vízügyi Közlemények szerkesztőjeként és a kultúrmérnöki- vízügyi irodalmi propaganda vezetőjeként dolgozott. Vízrajzi, vízgazdálkodási és vízjogi tanulmányai is jelentősek. A lefolyási tényezőt ma is Kenessey-féle táblázatok alapján számítják.
Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1991. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)
Zemplén Géza születésnapja – 1883
A Műegyetem szerves kémiai tanszékének első professzora, ZEMPLÉN GÉZA (Trencsén, 1883. október 26. – Budapest, 1956. július24.) az Eötvös Collegium tagjaként végezte egyetemi tanulmányait természetrajz-kémia szakon. 1904-ben avatták doktorrá. A selmeci Bányászati és Erdészeti Akadémia erdészeti vegytani tanszékén tanársegéddé majd adjunktussá nevezték ki. Néhány évet Berlinben töltött, ahol a Nobel-díjas Emil Fischerrel közös tanulmányokat publikáltak szénhidrát-kutatásaikról. Ugyanitt került munkakapcsolatba Emil Abderhaldennel, a fiziológiai kémia professzorával, akinek híres könyvsorozata (Biochemisches Lexikon. Handbuch der biochemischen Arbeitsmethoden) részére két évtizeden át (1911-1931) ő írta a szénhidrátokkal kapcsolatos kémiai fejezeteket. 1910-ben tért vissza Selmecbányára, majd 1912-ben a budapesti Tudományegyetemen a szénhidrátok, fehérjék és enzimek kémiájából magántanári képesítést szerzett. 1913-ban a Műegyetemen az országban elsőként felállított szerves kémiai tanszék tanára lett; a tanszéket több, mint 40 éven át vezette. Ő alakította ki a tárgy tantervét, oktatási programját. Egyik alapműve, Az enzimek és gyakorlati alkalmazásuk, 1915-ben jelent meg. Ekkoriban került kapcsolatba az iparral, elsősorba a Chinoin gyógyszergyárral; számos fejlesztésben, gyakorlati problémák megoldásában vett részt.
Kutatásainak első nagy eredménye volt a cukoracetátok nátriummetilátos elszappanosítása 1923-ban; ezt a módszert a szakirodalom „Zemplén-féle elszappanosítás”-ként említi. Sikeres kísérleteket végzett cukrok lebontására: egyszerű és összetett cukrok szerkezetének megállapítására dolgozott ki külföldön is alkalmazott módszert. Az úgynevezett higanyacetátos eljárásával számos új glükozid szerkezetének felderítését és szintézisét végezte el. 1952-ben megjelent, öt évtized kutatómunkáját összegző Szerves kémia című könyvét több generáció is alapműként használta. Nevéhez három szabadalom fűződik: „Ejárás nitrogéntartalmú orgános bázisoknak és bázikus phenoloknak előállítására szalicilból” (1921), „Eljárás tyraminnak előállítására tyrozinból” (1921), valamint „Eljárás hideg vízben könnyen oldható, alacsony molekulasúlyú keményítő előállítására” (1924).
Emlékezetére 1984-ben Zemplén Géza-díjat alapítottak a kimagasló szintetikus szerves kémiai kutatások jutalmazására. Zemplén Géza tanítványa volt Oláh György Nobel-díjas tudós is.
Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Magyar Tudománytörténeti Intézet)
Október 26-án történt
1879-ben ezen a napon született Fedák Sári színésznő, énekesnő, primadonna, a neves író, Molnár Ferenc második felesége. Az egyik legismertebb és legsikeresebb magyar előadóművész 1900-ban a Magyar Színházban kezdte meg pályáját, majd számos magyar és külföldi színházban fellépett.
Szaloniki Szent Demeter ünnepe – Vértanú, Szaloniki védőszentje. További információk az OSZK honlapján.
Október 26-án történt
1596 A Borsod vármegyei Mezőkeresztes mellett zajlott a 15 éves magyar–török háború egyik legnagyobb ütközete, amely török győzelemmel végződött.
1861 Johann Philipp Reis német feltaláló bemutatta első telefonját.
1863 Létrejött az Angol Labdarúgó Szövetség, a világ legrégebbi futballszövetsége.
1896 Az olasz–abesszin háború végén Addisz-Abebában békeszerződést írtak alá.
1911 Budapesten átadták az Eötvös Collegium épületét a a Ménesi úton.
1955 Az osztrák Nemzeti Tanács elfogadta az örökös semlegességről szóló alkotmánytörvényt. Az ország nemzeti ünnepe.
1956 A mosonmagyaróvári határőr laktanyánál sortüzet adtak le a forradalmat éltető tömegre, a vérengzésnek 55 halálos áldozata volt.
1965 II. Erzsébet brit királynő a Brit Birodalom Rendjének tagja (MBE) kitüntetést adományozta a Beatles tagjainak.
1968 Föld körüli pályára bocsátották a Szojuz–3 űrhajót, amely összekapcsolódott a pilóta nélkül fellőtt Szojuz–2-vel, ezzel létrejött az első szovjet űrrandevú.
1971 Az ENSZ Közgyűlésének 26. ülésszaka helyreállította a Kínai Népköztársaság ENSZ-jogait, és kizárta a Kínai Köztársaságot (Tajvant) a világszervezetből.
1989 George Bush amerikai elnök bejelentette, hogy Magyarországnak tartósan biztosítják a legnagyobb kereskedelmi kedvezményt.
1994 Aláírták az izraeli–jordániai békemegállapodást.
2003 Sepsiszentgyörgyön megalakult a Székely Nemzeti Tanács.
2016 A svéd hatóságok hivatalosan halottnak nyilvánították Raoul Wallenberget, 71 évvel azután, hogy a második világháború idején sok ezer zsidó életét megmentő svéd diplomata eltűnt Budapestről.
Október 26-án született
1673 Dimitrie Cantemir moldvai román fejedelem, történetíró, író, filozófus
1685 Domenico Scarlatti olasz zeneszerző, csembalóművész
1849 Ferdinand Georg Frobenius német matematikus, akadémikus, az algebra világhírű művelője, a mátrixok kutatója
1866 Kenessey Béla vízépítő mérnök, a lefolyási tényezők számítására alkalmazott Kenessey-táblázat névadója. Életéről részletesen az OSZK honlapján olvashatunk.
1879 Fedák Sári színésznő, énekesnő, primadonna
1883 Zemplén Géza Kossuth-díjas kémikus, akadémikus. Részletesebb életrajzért és pályaképért érdemes felkeresni az OSZK honlapját.
1888 Eckhardt Tibor politikus, ügyvéd, 1932–1940-ben a Független Kisgazdapárt elnöke
1911 Mahalia Jackson amerikai gospelénekesnő
1914 Boldog Sándor István szalézi szerzetes, a kommunista diktatúra vértanúja
1916 François Mitterrand francia politikus, 1981–1995 között köztársasági elnök
1919 Mohamed Reza Pahlavi, az utolsó iráni sah
1928 Mialkovszky Erzsébet Jászai Mari-díjas jelmeztervező
1931 Szakonyi Károly Kossuth-díjas író, színműíró
1932 Csordás Lajos olimpiai bajnok labdarúgó, edző
1934 Rados Ferenc Kossuth-díjas zongoraművész
1941 Néray Katalin Széchenyi-díjas művészettörténész
1942 Bob Hoskins Golden Globe-díjas angol színész
1943 Faragó Sári magyar színésznő
1947 Hillary Clinton amerikai demokrata párti politikus
1947 Mohai Gábor magyar rádiós és televíziós bemondó, műsorvezető, előadóművész
1952 Korcsmáros György Jászai Mari-díjas magyar színész, rendező, érdemes művész
1953 Vészi János Balázs Béla-díjas filmrendező, televíziós műsorvezető
1959 Evo Morales (teljes neve Juan Evo Morales Ayma) bolíviai politikus, a Movimiento al Socialismo (MAS) párt vezetője, 2006-tól Bolívia államelnöke
1965 Spilák Klára magyar színésznő
1973 Seth MacFarlane amerikai színész, szinkronszínész, író, rendező
1974 Hrutka János egykori magyar válogatott labdarúgó, menedzser
1978 Herczeg Adrienn magyar színésznő
1983 Molnár Ilona magyar színésznő, szinkronszínész
1986 Molnár Gusztáv magyar színész
Október 26-án halt meg
1613 Báthory Gábor fejedelem
1764 William Hogarth angol festő, rézmetsző, az angol nemzeti festészet megteremtője
1890 Carlo Collodi olasz író, a Pinokkió kalandjai szerzője
1918 César Ritz svájci származású francia szállodatulajdonos, „a királyok szállodása, a szállodások királya”
1924 Kepes Gyula orvos, az 1872-es osztrák-magyar északi-sarki expedíció magyar tagja
1847. december 7-én született Váriban. Bereg megyében egy tiszaháti földbirtokos fiaként látta meg a napvilágot. Apja Ungváron és Budapesten taníttatta. Beiratkozott a bécsi egyetem orvosi karára, ahol 1870. augusztus 3-án orvosdoktorrá avatták. Ezután a bécsi Rudolf-kórházban Drasche és Weinle professzorok mellett dolgozott. Drasche professzor ajánlotta az éppen akkor Bécsben szerveződő Osztrák-Magyar Északi-sarki Expedíció orvosának. Kepesnek köszönhetően a skorbutot elkerülték, és a sok viszontagság ellenére csak egy embert vesztettek, aki tüdőbajban hunyt el. Kepes Gyula sok előadást tartott az expedícióról, cikke is megjelent, de mindezek együttvéve is kevésnek bizonyultak ahhoz, hogy ez a roppant nagy jelentőségű felfedezőút kiemelkedő eseményként maradjon fenn a köztudatban. 1895-ben elsőosztályú honvéd-főtörzsorvossá nevezték ki. Különböző helyőrségeken szolgált, majd 1904-ben megbízták a Honvédelmi Minisztérium egészségügyi osztályának vezetésével.
Forrás: OSZK.
1943 Reinitz Béla zeneszerző, zenekritikus
1943 Stein Aurél (Sir Mark Aurel Stein) magyar születésű brit régész, történész, orientalista, utazó és földrajztudós, akadémikus
1952 Hattie McDaniel Oscar-díjas amerikai színésznő
1957 Nikosz Kazantzakisz görög író, Zorba, a görög alakjának megteremtője
1958 Hudec László felvidéki magyar építész, aki megváltoztatta Sanghaj építészeti arculatát
1972 Igor Sikorsky ukrán – amerikai repülőgép-tervező, a helikopter „atyja”
1976 Kocsis András Kossuth-díjas szobrász
1983 Alfred Tarski lengyel származású amerikai matematikus
1994 Kocsis Antal ökölvívó, olimpiai bajnok
1997 Hagelmayer István közgazdász, az Állami Számvevőszék első elnöke
2003 Elem Germanovics Klimov orosz filmrendező, forgatókönyvíró
2007 Arthur Kornberg Nobel-díjas amerikai biokémikus, a DNS szintézisének felfedezője
2008 Jakó Zsigmond Széchenyi-díjas történész, az MTA tiszteleti tagja
2014 Wenczl József magyarországi német néptáncos, koreográfus
2018 Károly György magyar költő, író
2022 Pierre Soulages francia festőművész, szobrász, vésnök
2022 Tompa Klára erdélyi magyar színművész