Urunk bemutatása – Gyertyaszentelő Boldogasszony
URUNK BEMUTATÁSÁnak ünneplése a IV. századtól kezdve általános volt. A nyugati liturgiában Szűz Mária tisztulásának, és a fénynek ünnepe lett. A görög liturgia a találkozás ünnepének nevezi, mert ekkor találkozott Krisztus az emberiséggel Simeon és Anna prófétaasszony személyében.
A római katolikus vallás GYERTYASZENTELŐ BOLDOGASSZONY néven ünnepli ezt a napot. Azért szenteljük meg az emberi természetünket jelképező gyertyákat, hogy az isteni Fény kiáradjon és eltöltsön bennünket is. József és Mária ez alkalommal mutatta be áldozatként a két gerlicét vagy galambfiókát. Ekkor szentelték az Úrnak az elsőszülött fiút. Jézus bemutatása a jeruzsálemi templomban előírt vallásos cselekmény volt. Az elsőszülött fiúgyermeket Istennek szentelték a szülők. A Kivonulás könyve előírja az elsőszülött bemutatását és megváltását a templomban. Az ókori Rómában tavaszkezdő nap volt, fáklyás engesztelő körmenetet tartottak, amelyben a pogány rómaiak körbejárták a város bálványszobrait. Ennek megkeresztelése a gyertyás körmenet ezen a napon. A szentmise a gyertyák megszentelésével kezdődik, majd a gyertyás körmenet következik.
A megszentelt élet, a szerzetesek világnapja
1997 óta minden év február másodikán az egyház azt a mintegy egymillió férfit és nőt ünnepli, akik a világon katolikus szerzetesként élik az életüket. II. János Pál pápa nyilvánította ezt a napot – Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepéhez kapcsolódóan – A MEGSZENTELT ÉLET, A SZERZETESEK VILÁGNAPJÁVÁ.
A vizes élőhelyek világnapja
1971. február 2-án Ramsar városában fogadták el az ún. Ramsari Egyezményt, amelyben a biológiai sokféleség megőrzése érdekében a kormányok felelősséget vállaltak a vizes élőhelyek védelméért. Az egyezmény az évezred végére már a vizes területek általános védelmére irányuló világkonvencióvá bővült. Magyarország 1979-ben aláírta a dokumentumot, s 2000-ig 19 területet (köztük a Fertő-tavat, a Balatont, a kiskunsági szikes tavakat, a Hortobágy egyes részeit) jelölt meg a nemzetközi jelentőségű, ún. ramsari területek közé. Az egyezményt aláíró országok száma mára száz fölé emelkedett, s a hatálya alá tartozó vizes terület pedig közel 80 millió négyzetkilométer. Az egyezmény elfogadásának évfordulóján tartjuk A VIZES ÉLŐHELYEK NAPJÁt.
Paszlavszky József születésnapja – 1846
PASZLAVSZKY JÓZSEF (Deregnyő, 1846. február 2. – Budapest, 1919. szeptember 21.): zoológus, pedagógus, véleményformáló tagja a XIX. század vége magyar tudóstársadalmának. A pesti egyetemen 1872-ben középiskolai tanári oklevelet szerzett. Közben már 1870-ben a Magyar Nemzeti Múzeum ásványtárához került. 1873-ban tanársegéd lett a budapesti egyetem állattani tanszékén Margó Tivadar mellett. 1874-től főreáliskolai tanár. 1896-tól főreáliskolai igazgató és a Közoktatásügyi Tanács tagja volt. 1911-ben ment nyugdíjba. Tanterveket, tanügyi utasításokat készített, állattani, földrajzi tankönyveket is írt. Jelentős szerepet vitt a Természettudományi Társulat működésében, melynek 1877–96-ban másod-, 1897–1906-ban első titkára volt. 1877-től a Természettudományi Közlöny és a Fauna Regni Hungariae (Bp., 1899–1900) egyik szerkesztője volt.
Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1996. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)
Lánczos Kornél születésnapja – 1893
LÁNCZOS KORNÉL (Székesfehérvár, 1893. február 2. – Budapest, 1974. június 25.) matematikus, fizikus, tudománytörténész a budapesti Tudományegyetem elvégzése után, 1916-ban a Műegyetem fizika tanszékén Tangl Károly tanársegédjeként kezdte pályáját. 1921-ben doktorált, majd hamarosan emigrált. Berlinben ismerkedett meg Einsteinnel, akivel 1928-29-ben munkakapcsolatban állt és ez a kapcsolat személyes barátsággá fejlődött. A 30-as években angliai majd amerikai egyetemeken tanított. Az 50-es években tért vissza Európába, és ettől kezdve a Dublin Institute for Advanced Studies lett a munkahelye.
Tudományos tevékenysége relativitáselméleti kutatásokkal indult. Eredményei az úgynevezett egységes térelmélet, azaz a gravitáció és az elektrodinamika egységesítése szempontjából jelentősek. Vizsgálatainak másik iránya a modern kvantummechanika matematikai apparátusának kidolgozásával kapcsolatos. A modern analízis gyakorlati problémái is érdekelték; igen sok közelítő eljárás kidolgozása fűződik a nevéhez. Ezeket az eljárásokat a felfedezésük után jóval, az elektronikus számítógépek algoritmusai számára is adaptálni lehetett. Foglalkozott matematika- és fizikatörténettel is; számos szakcikket és könyvet publikált ebben a tárgykörben.
Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Magyar Tudománytörténeti Intézet, Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1993 [Abonyi Iván])
Ma van Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepe. A Biblia szerint e napon mutatták be Jézust a jeruzsálemi templomban. E naphoz fűződik a legelterjedtebb időjóslás: ha a téli álmából ébredő medve barlangjából kijőve napos időt talál, megijed árnyékától és visszabújik, tehát hosszú lesz még a tél, ha viszont borús idő van, akkor kint marad, mert rövidesen jön a tavasz.
Ünnepek, emléknapok
Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepe – Az ünnepről részletesen az OSZK honlapján olvashatunk.
A szerzetesek világnapja / A megszentelt élet világnapja – A katolikus egyház 1997 óta ünnepli ezen a napon II. János Pál pápa kezdeményezésére azt a mintegy egymillió férfit és nőt, akik szerzetesként élik életüket. Forrás: OSZK.
A vizes élőhelyek világnapja – Annak emlékére, hogy 1971-ben ezen a napon fogadták el a biológiai sokféleség megőrzését szolgáló ramsari egyezményt. Többet is megtudhatunk róla erre a linkre kattintva.
Február 2-án történt
1421 Felavatták a pekingi Tiltott Várost, a császárok lakóhelyét, amelyet 14 év alatt építtetett fel Jung-lö (Yongle) császár, a Ming-dinasztia harmadik uralkodója.
1536 Megalapították Buenos Airest.
1709 Egy angol hajó megmentette Alexander Selkirket, aki négy évet töltött egyedül egy lakatlan szigeten. Története inspirálta Daniel Defoe-t a Robinson Crusoe megírására.
1848 Aláírták a két éven át tartó amerikai–mexikói háborút lezáró békeszerződést, amelynek értelmében Mexikó területei közel felét elvesztette.
1922 Megjelent James Joyce Ulysses című regénye.
1935 Megjelent a Vigilia című katolikus folyóirat első száma.
1943 Véget ért a világtörténelem egyik leghosszabb és legtöbb áldozatot követelő ütközete, a sztálingrádi csata.
1959 Az Urál északi részén, a Holatcsahl hegy közelében máig tisztázatlan körülmények között életét vesztette az Igor Gyatlov vezette, egyetemistákból álló kilencfős hegymászó csoport. A Gyatlov-rejtély néven is ismert tragédiát az orosz ügyészségi vizsgálat megállapítása szerint lavina okozta.
1984 Margaret Thatcher személyében először látogatott Magyarországra brit miniszterelnök.
1990 Dél-Afrikában ismét engedélyezték a feketék jogaiért küzdő, harminc évvel korábban betiltott Afrikai Nemzeti Kongresszus működését.
2004 A svájci Roger Federer lett a férfi teniszezők világranglistájának éllovasa, ezután rekordot jelentő 237 héten át ő állt a lista első helyén.
2009 Irán Föld körüli pályára állította első műholdját.
Február 2-án született
1487 I. (Szapolyai) János magyar király
1649 XIII. Benedek, a 245. római pápa
1754 Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord, Napóleon, majd a Bourbonok külügyminisztere, a történelem egyik legtehetségesebb diplomatája és köpönyegforgatója
1829 Alfred Edmund Brehm német természettudós, utazó, nevét korában Az állatok világa című könyve őrizte meg
1846 Paszlavszky József zoológus, pedagógus, a 19. század vége magyar tudóstársadalmának véleményformáló tagja.
A pesti egyetemen 1872-ben középiskolai tanári oklevelet szerzett. Közben már 1870-ben a Magyar Nemzeti Múzeum ásványtárához került. 1873-ban tanársegéd lett a budapesti egyetem állattani tanszékén Margó Tivadar mellett. 1874-től főreáliskolai tanár. 1896-tól főreáliskolai igazgató és a Közoktatásügyi Tanács tagja volt. 1911-ben ment nyugdíjba. Tanterveket, tanügyi utasításokat készített, állattani, földrajzi tankönyveket is írt. Jelentős szerepet vitt a Természettudományi Társulat működésében, melynek 1877–96-ban másod-, 1897–1906-ban első titkára volt. 1877-től a Természettudományi Közlöny és a Fauna Regni Hungariae (Bp., 1899–1900) egyik szerkesztője volt. Budapesten halt meg 1919. szeptember 21-én. Forrás:
OSZK.
1849 Pavol Hviezdoslav szlovák költő
1857 Hollósy Simon festőművész
1858 Komjáthy Jenő költő
1882 James Joyce ír író, az Ulysses szerzője
1893 Lánczos Kornél matematikus, fizikus, tudománytörténész. Életéről részletesebben az OSZK honlapján olvashatunk.
1909 Rajki Béla vízilabda-mesteredző, aki két olimpiai bajnoki címet nyert a válogatottal
1926 Valéry Giscard d’Estaing francia államfő 1974–81 között
1927 Stan Getz amerikai jazz-zenész
1929 Vera Chytilová cseh filmrendezőnő
1939 Dale Mortensen Nobel-díjas amerikai közgazdász
1947 Farrah Fawcett amerikai filmszínésznő, Charlie egyik angyala
1948 Sunyovszky Szilvia Kossuth-díjas színésznő
1949 Éder György Kossuth-díjas csellóművész
1964 Laura Poitras Oscar-díjas amerikai dokumentumfilm-rendező
1965 Galbács István Kossuth-díjas jazz-zenész, a Hot Jazz Band együttes tagja
1974 Sopotnik Zoltán József Attila-díjas író, költő
1977 Shakira kolumbiai popénekesnő
Február 2-án halt meg
1529 Baldassare Castiglione olasz író és humanista
1594 Giovanni Pierluigi da Palestrina olasz zeneszerző, a vokális zene kiemelkedő alakja
1769 XIII. Kelemen, a 248. római pápa, ő újította meg 1758-ban Mária Terézia és utódai számára a magyar apostoli király címet
1842 Bölöni Farkas Sándor író és utazó, akadémikus, a reformkor jelentős erdélyi alakja
1871 Eötvös József báró író, politikus, akadémikus
1907 Dmitrij Ivanovics Mengyelejev orosz vegyész, az elemek periódusos rendszerének kidolgozója
1920 Szinyei Merse Pál, a magyar plein air festészet megteremtője
1932 Árkay Aladár építész. Életéről az OSZK honlapján olvashatunk bővebben.
1940 Timkó Imre, az agrogeológia egyik első hazai művelője. Többet is megtudhatunk róla erre a linkre kattintva.
1945 Balogh Lóránt építész, tanár. További részletek az OSZK honlapján.
1946 Törzs Jenő színművész
1960 Huszka Jenő zeneszerző, a magyar operett egyik utolsó nagy mestere
1960 Muharay Elemér magyar színész, rendező, dramaturg, hagyományőrző
1969 Boris Karloff angol színész, az egyik leghíresebb Frankenstein a filmvásznon
1970 Bertrand Russell irodalmi Nobel-díjas angol filozófus, matematikus
1974 Lakatos Imre matematikus, filozófus, egyetemi tanár. Életéről és munkásságáról erre a linkre kattintva tájékozódhatunk.
1979 Sid Vicious angol punkzenész, a Sex Pistols basszusgitárosa
1989 Tímár Béla Jászai Mari-díjas színész, rendező
1999 Tátrai Vilmos Kossuth-díjas hegedűművész, a nevét viselő világhírű vonósnégyes vezetője
1999 Karig Sára József Attila-díjas író, szerkesztő, műfordító
2014 Philip Seymour Hoffman Oscar-díjas amerikai színész
2015 Bitskey Tibor Kossuth-díjas színművész, a nemzet színésze
2022 Monica Vitti olasz színésznő
2024 Vitézy László Kossuth-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer
#eztörténtma