Jeles napok

Május – Pünkösd hava – Tavaszutó – Ígéret hava

Jeles napok

A kulturális fejlődés és sokszínűség napja

Az UNESCO 2001-ben felhívást intézett a tagállamokhoz és a civil szervezetekhez, hogy lehetőleg minél többek bevonásával és közreműködésével legyen ünnep A KULTURÁLIS FEJLŐDÉS ÉS SOKSZÍNŰSÉG NAPJA. Ez a nap alkalom arra, hogy jobban megértsük a kulturális sokszínűségben rejlő értékeket, és ebből adódóan könnyebben tudjanak együtt élni a különböző kultúrák.

A magyar honvédelem napja – Buda 1849-es visszafoglalásának emléknapja

A magyar szabadságharc tavaszi hadjáratának csúcspontjaként 1849. május 21-én a  Görgey Artur vezette honvédsereg három hetes ostrom után visszafoglalta Buda várát. Ennek emlékére 1992-től a kormány határozata alapján e napon ünneplik A MAGYAR HONVÉDELEM NAPJÁt.

Rakusz Gyula születésnapja – 1896

RAKUSZ GYULA, (Máriahuta, 1896. május 21. – Budapest, 1932. január 3.): geológus, Magyarország részletes földtani feltérképezésének egyik kezdeményezője, a Villányi-hegység monográfiájának elkészítője. Egyetemi tanulmányait a budapesti tudományegyetemen végezte. 1921-ben a műegyetem ásvány-és földtani tanszékén lett tanársegéd. 1923-ban bölcsészdoktori oklevelet szerzett. 1928-tól korai haláliig a Földtani Intézet geológusa. Munkássága sokirányú; jelentős tudományos eredményeket ért el a hazai karbonfaunák feldolgozásával.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1996. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)


 

Winkler Lajos születésnapja – 1863

Jelentős gyógyszerkémiai eljárások és mérési módszerek alkotója, WINKLER LAJOS (Arad, 1863. május 21. – Budapest, 1939. április 14.) a budapesti tudományegyetemen szerzett gyógyszerészi oklevelet és egy ideig Than Károllyal dolgozott együtt. Mestere halála után ő lett az I. számú Kémiai Intézet vezetője. Tudományos munkásságát a hagyományos analitikai kémia területén fejtette ki, új elemzési módszerek kidolgozásával. Elsősorban precíziós gravimetriával, gázanalízissel, víz- és gyógyszervizsgálatokkal foglalkozott. Hírnevét az 1888-ban A vízben feloldott oxigén meghatározása című doktori értekezésében leírt módszere alapozta meg; ez Winkler-féle jodometriás meghatározás néven világszerte elterjedt és manapság is használatos. Winkler további kutatásai során összefüggést állapított meg a gázok oldhatósága és belső súrlódása között. A gravimetriában új alapokra fektette a súlyanalitikai mérőmódszereket. Legfontosabb saját eljárásait az Ausgewahlte Untersuchungsverfahren für das chemische Laboratorium (Stuttgart, 1931, 1936) című kétkötetes munkájában foglalta össze.
Winkler Lajosnak jelentős érdemei vannak a gyógyszerészképzésben; hallgatói számára több fontos jegyzetet, feladatgyűjteményt állított össze.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1988)

Padányi-Gulyás Jenő születésnapja – 1900

A magyar népi építészet jelentős szakértője, PADÁNYI-GULYÁS Jenő (Técső, 1900. május 21. – Billings, Montana, USA, 1982. november 8.) a budapesti műegyetemen szerzett építészmérnöki oklevelet. Tervezői gyakorlata mellett egész élete során foglalkozott írással, folyóirat szerkesztéssel. Több fontos műve jelent meg a magyar népi építészetről: A Fertő vidék népének építészete (1937), Magyar falusi építészet (1939), A népépítészet jelentősége (1942). Magyarországon számos magánlakóház mellett az angyalföldi református templom, a Lónyay utcai református gimnázium (Tóth Imrével), a Hunnia Filmstúdió és a kelenföldi autóbuszgarázs tervezése fűződik a nevéhez. 1945-ben az Egyesült Államokba emigrált; itt szintén sokat publikált tervezői gyakorlata mellett. 1958-ban létrehozta a Magyar Mérnökök és Építészek Világszövetségét, melynek első elnöke lett. 1963-ban megalapította a Studies for a New Central Europe című folyóiratot.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 2000, Magyar Életrajzi Lexikon)

Breuer Marcell születésnapja – 1902

A Bauhaus kiemelkedő képviselője, Breuer Marcell (Pécs, 1902. május 21. – New York, 1981. július 1.) iskoláit Pécsett végezte, először szobrásznak készült. Rövid ideig Bécsben tanult, majd Weimarba ment, a Bauhaus megalakulásának helyszínére. Már korai terveivel feltűnést keltett; az ő nevéhez fűződik az első csővázas szék megalkotása 1926-ban. Formatervezéssel, grafikával és építészettel is foglalkozott. A tömeggyártást és a művészi igényességet, korszerűséget szerette volna egyesíteni. Mesterével, Gropius-szal 1928-ban Berlinbe költöztek, és 1931-ig együtt dolgoztak. Breuer 1934-ben jött haza Magyarországra, de a mérnöki kamara nem vette fel tagjai sorába, a Bauhaus-iskola elvégzését nem tartották az építészmérnöki oklevéllel egyenértékűnek. Ezért Breuer ismét távozásra kényszerült, néhány évig Londonban, majd New Yorkban élt és a világ számos helyén vállalt tervezői munkát. Épületei sikert arattak, befutott építész lett, egyre jelentősebb megbízásokat kapott. Leghíresebb művei: a párizsi UNESCO székház, az IBM franciaországi kutatóközpontja, a New York-i Whitney Museum és a franciaországi Bayonne-hoz tartozó, 15 000 lakosnak otthont adó „bolygó város” terve. Breuert századunk azon 13 építésze között tartják számon, akiknek munkája a legtöbbel járult hozzá korunk építészetének kialakulásához.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források:  Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

Faller Károly születésnapja – 1857

A magyar fémkohászat egyik úttörője, Faller Károly (Selmecbánya, 1857. május 21. – Budapest, 1913. május 30.) mérnök dinasztia sarja volt. A híres selmeci akadémián fémkohászati szakon tett államvizsgát. 1882-től a selmecbányai ezüstkohónál dolgozik, de ezzel egyidőben a leendő mérnököket is oktatja. Tanulmányútjai során szinte egész Európa fémkohászati üzemeivel megismerkedik. Négykötetes fémkohászati kézikönyve az első magyar nyelven megjelent ilyen jellegű mű volt, amely fél évszázadon át ennek a szakterületnek tan- és szakkönyveként szolgált. A fenti alapművön túlmenően további 14 fontos közleménye jelent meg, közöttük olyan nagy jelentőségű, úttörő művek, mint a színesfémek metallográfiájával foglalkozó vagy az alumínium jelentőségét elsőként felvető tanulmány. Faller nagyon jelentős tanáregyéniség is volt; az elméleti oktatáson kívül súlyt helyezett a rendszeres üzemi gyakorlatokra is.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Magyar Életrajzi Lexikon)

Május 21-én történt

Ma ünnepli hetvenhetedik születésnapját Magyarország rock and roll királynője, Dolly. Az eMeRTon-díjas énekesnőt 1980-ban, a Hungária együttesben ismerte meg az ország, majd a legendás formáció feloszlását követően a Dolly Roll zenekarban folytatta. Az ezredfordulót követően szólóalbumai is megjelentek, jelenleg pedig Dolly Plusz nevű együttesével járja az országot.

Budapest, 2020. január 8.
Dolly (polgári nevén Penczi Mária Ilona) EMeRTon-díjas magyar énekesnő a Hogy volt?! című tv-műsor felvételén, az MTVA Kunigunda utcai gyártóbázisának SZOP stúdiójában. A műsorban a meghívott vendégek Szigeti Ferenc zenész, gitáros, zenei producer, a Karthago rockegyüttes alapítója, vezetője, valamint a Proton és a Zebra lemezkiadók, majd a Polygram magyarországi képviseletének vezetője pályájának jelentősebb állomásait elevenítik fel.
MTVA Fotó: Zih Zsolt
Dolly. Fotó: Zih Zsolt / MTI

Május 21-én történt

1502 João da Nova Castella portugál szolgálatban álló spanyol hajós felfedezte az Atlanti-óceán déli részén Szent Ilona szigetét, Napóleon későbbi száműzetésének helyszínét.
1849 Az 1848–49. évi magyar szabadságharcban a tavaszi hadjárat sikerei után a honvédsereg Görgei Artúr tábornok parancsnoksága alatt visszafoglalta Budát.
1849 I. Miklós orosz cár és I. Ferenc József osztrák császár Varsóban végleg megállapodott az orosz hadsereg magyar forradalom elleni intervenciójában.
1871 Megnyílt az első európai fogaskerekű vasút Svájcban Vitznau és Rigi között.
1892 Arturo Toscanini vezényletével bemutatták Ruggiero Leoncavallo olasz zeneszerző Bajazzók című operáját Milánóban.
1904 Párizsban megalakult a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA).
1906 A budapesti Halászbástyán az uralkodó, Ferenc József jelenlétében felavatták Stróbl Alajos Szent István-szobrát.
1937 Útjára indult az a szovjet sarkkutató expedíció, amely az Északi-sarkon a világ első, úszó jégtáblára telepített sarkkutató állomását hozta létre.
1951 Megkezdődött az állam által nemkívánatosnak nyilvánított budapesti lakosok kitelepítése. Június 17-től tömegessé vált a kitelepítés.
1955 Átadták a forgalomnak az újjáépített Északi összekötő vasúti hidat. A teljesen átépített átjárót 2008. szeptember 21-én avatták fel.
1991 Merénylet áldozata lett Radzsiv Gandhi volt indiai kormányfő.
2004 A cannes-i filmfesztiválon Antal Nimród Kontroll című filmje kapta az Ifjúsági Díjat (Prix de la Jeunesse).
2009 Első magyar nőként Ugyan Anita jutott fel (oxigénpalack segítségével) a 8848 méteres Mount Everestre, a világ legmagasabb hegycsúcsára.
2017 Svájcban népszavazáson a többség támogatta a kormány tervét, hogy mondjanak le az atomerőművekről, és térjenek át a megújuló energiaforrások használatára.
2023 Emmanuel Macron első francia elnökként tett látogatást Mongóliában.

Május 21-én született

1471 Albrecht Dürer német festő és grafikus
1527 II. Fülöp Habsburg-házi spanyol király 1556–1598 között
1688 Alexander Pope angol költő, a felvilágosodás és a klasszicizmus kiemelkedő képviselője
1759 Joseph Fouché francia politikus, a francia titkosrendőrség megszervezője
1799 Mary Anning brit fosszíliagyűjtő, az első paleontológusnő
1844 Henri Rousseau francia autodidakta amatőr festő
1863 Winkler Lajos vegyész, gyógyszerész, akadémikus
1864 Pikler Gyula jogtudós, a Társadalomtudományi Társaság egyik alapítója és elnöke
1868 Bugarszky István kémikus, akadémikus
1898 Titkos Ilona színésznő, az 1920-as évek szépségideálja
1902 Breuer Marcell építész, formatervező, a Bauhaus mestere
1904 Fats Waller amerikai jazz-zongorista, dalszerző, énekes
1919 Fehér Klára József Attila- és Aranytoll díjas író, újságíró
1920 Réber László kétszeres Munkácsy Mihály-díjas grafikusművész, karikaturista és könyvillusztrátor
1921 Andrej Szaharov Nobel-békedíjas orosz atomfizikus, polgárjogi harcos, a szovjet rendszer belső bírálója
1923 Tyll Attila Jászai Mari-díjas színész, érdemes művész
1924 Borisz Vasziljev orosz író, drámaíró, a Csendesek a hajnalok című regény szerzője
1927 Zwack Péter diplomata, a Zwack Unicum cég alapító vezetője 1987–2008 között
1928 Borbély Jolán Martin György- és Prima díjas néptánckutató, etnográfus, pedagógus
1931 Géczy Dorottya Jászai Mari-díjas magyar színésznő
1934 Gleb Anatoljevics Panfilov orosz filmrendező, forgatókönyvíró
1935 Karátson Gábor Kossuth- és József Attila-díjas író, műfordító, Munkácsy Mihály-díjas festő
1939 Lászlóffy Csaba József Attila-díjas költő, író
1940 Pécsi Ildikó Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes és kiváló művész
1940 Tony Sheridan brit zenész, gitáros-énekes
1944 Szúdy Eszter táncos, táncszakíró, muzeológus
1948 Helyey László Jászai Mari-díjas színész, szinkronszínész
1948 Sipos Mihály Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zenész
1948 Dolly EMeRTon-díjas énekesnő
1953 Szőcs Miklós TUI Munkácsy Mihály-díjas és Prima Primissima díjas szobrászművész
1954 Füredi Zoltán Széchenyi-díjas matematikus, akadémikus
1957 Ökrös Oszkár Kossuth-díjas cimbalomművész
1962 Fehér István színész
1962 Seress Zoltán Jászai Mari-díjas színész
1962 Veszelovszki Zsolt üzletember, a PORT.hu alapítója
1966 Frei Tamás újságíró, televíziós riporter
1966 Nagy Erika színésznő
1974 Soltész Erzsébet Jászai Mari-díjas és Aase-díjas színésznő
1975 Gárdi Balázs Balogh Rudolf-díjas fotóriporter

Május 21-én halt meg

1471 VI. Henrik Lancaster-házi angol király
1639 Tommaso Campanella olasz filozófus
1789 John Hawkins angol zenetörténész
1799 Csapó József orvos, botanikus, jelentős a magyar növényneveket megadó gyűjteménye
1894 August Kundt német fizikus
1895 Franz Suppé osztrák operettszerző
1916 Görgei Artúr honvéd tábornok, a szabadságharc utolsó vezetője, vegyész
1924 Békefi Remig történetíró, neveléstörténész, akadémikus
1928 Martin Kukučín szlovák elbeszélő, drámaíró
1949 Klaus Mann német író, a Mephisto című regény szerzője
1954 Bartos Gyula Kossuth-díjas színész, érdemes művész
1954 Hammerschlag János zenetörténész, orgona- és csembalóművész
1983 Kenneth Clark angol művészettörténész, író, kora egyik legnépszerűbb művészettörténésze, akinek nevét a BBC Civilizáció című sorozata tette nemzetközileg ismertté
1983 Kurkó Gyárfás erdélyi magyar író, közéleti személyiség
1974 Kronberger Lily világbajnok műkorcsolyázó
1994 Klier Nelly balettművész, impresszárió
1999 Fulvio Tomizza olasz író
2000 John Gielgud Oscar- és Grammy-díjas angol színész, rendező
2006 Szabadváry Ferenc Széchenyi-díjas vegyészmérnök, tudománytörténész, akadémikus
2013 Erőss Zsolt erdélyi születésű hegymászó, eltűnt a Kancsendzöngán
2013 Kiss Péter hegymászó, eltűnt a Kancsendzöngán
2015 Budai László táncos, a népművészet mestere
2016 Tarics Sándor, olimpiai bajnok vízilabdázó, építészmérnök
2018 Fésűs Tamás magyar színész

#eztörténtma