Jeles napok

Április – Szent György hava – Tavaszhó – Szelek hava

Jeles napok

Nemzetközi műemléki nap

Az UNESCO ICOMOS (International Council on Monuments and Sites) szervezetének javaslatára április 18-át NEMZETKÖZI MŰEMLÉKI NAPpá nyilvánították. Először 1984-ben ünnepelték. E napon főleg azokra a műemlékekre hívják fel a figyelmet, amelyek veszélyben vannak. Magyarország már a meghirdetés évében csatlakozott a kezdeményezéshez.

Németh László születésnapja – 1901 – A Digitális Irodalmi Akadémia tagja

NÉMETH LÁSZLÓ (Nagybánya, 1901. április 18. – Budapest, 1975. március 3.): író, esszéista, műfordító. 
Németh László szemléletére mélyen hatott a „választott szülőföld", apjának szilasbalhási parasztbirtokos rokonsága. 1919-ben, érettségi után magyar–francia szakos bölcsész volt, 1920 tavaszán azonban átiratkozott az orvoskarra. 1925-ben elvégezte az egyetemet, a Szent János Kórház cselédkönyves orvosa lett; házasságot kötött Démusz Ellával. A Nyugatban megjelent pályadíjnyertes novellája, a Horváthné meghal. Fogorvosi rendelőt nyitott. 1929-ben a Napkeletben jelent meg első regénye (Emberi színjáték). Babits barátságába fogadta, Németh László a Nyugat vezérkritikusa lett. 1930-ban Baumgarten-díjat kapott; díját azonban – Hatvany Lajos támadása miatt – visszaadta. 1932-ben szakított Babitscsal és a Nyugattal; kiadta egyszemélyes folyóiratát, a Tanút. 1934-ben Fülep Lajossal és Gulyás Pállal megindította a Választ; a Rádióban az irodalmi osztály vezetője, a Magyarország cikkírója lett. A háborús években a Kelet Népének, Zilahy Hídjának és a Magyar Csillagnak a munkatársa. Tanulmányait A minőség forradalma címmel gyűjtötte kötetbe (1940). Illyéssel a Népi Művelődési Intézet szellemi irányítója, a Válasz munkatársa. 1947-ben megjelent Iszony című regénye. Az ötvenes években némaságra volt ítélve, csak műfordításai jelenhettek meg. 1954-ben súlyosan megbetegedett; betegségéről vezetett naplóját, önmegfigyeléseit adta ki Levelek a hipertóniáról címmel. Galilei című drámáját 1956. október 20-án mutatta be a Katona József Színház. 1957-ben Kossuth-díjat kapott, összegét a vásárhelyi gimnázium könyvtárának ajándékozta. Utolsó alkotói korszakában Sajkódon rendezte be írói műhelyét. Agyvérzés vetett véget pályájának.
Életműve négy alapforma: tanulmány, regény, dráma és önéletírás rendszere. Értekező prózájának három műfaja és korszaka: a kritika, az esszé és a tanulmány. Az esszéíró a tárgykört az irodalmon túli területekre (történelemre, tudományra, ideológiára, pedagógiára) is kiterjesztette. A tanulmányszerző ereje a kettős megközelítés: a strukturális és történeti elemzés egymásra vetítése. Eleinte inkább a portré, 1945 után a tudománytörténet vonzotta (Berzsenyi, 1938; Szekfű Gyula, 1940; Széchenyi, 1942; Sajkódi esték, 1961).
Regényeiben a realizmus klasszikus hagyományát a gide-i, prousti modern tudatregény esztétikájával keresztezte. Fő problémájuk az emberidegenség és szolgálaterkölcs ütközése és feloldási kísérlete. Az egyik változat az „üdvtörténet" a fejlődésregény foglalatában, középpontban a „szent", a „hős" alakjával (Emberi színjáték, 1944; Utolsó kísérlet, 1969; Égető Eszter, 1956). A másik típus a „lélekmonódia", mely a világból kiszigetelődő ember, a „szörnyeteg" belső állapotrajzára, szoborszerű jellemére összpontosít (Gyász, 1935; Iszony, 1947). Az Irgalomban (1965) e két irány egybefonódik. Műfaji tekintetben mindegyik a társadalmi, lélektani, mitológiai és lírai regény határesete.
A dráma Németh László számára kelepcehelyzetekben a katarzis esélye, a válság öntisztulása. Követi a klasszikus görög dráma lényegre szorítottságát, de a végzetet az embertermészettel azonosítva humanizálja. Társadalmi drámáiban a szociális bűntudat és édenalapító törekvés összeütközését, a cselekvési lehetőségeitől megfosztott, a családi „jó érzések hínárjában" vergődő értelmiségi ember vívódását jelenetezi (Villámfénynél, 1936; Papucshős, 1934; Mathiász-panzió, 1940–45; Szörnyeteg, 1953; Nagy család, 1962–64). Történelmi drámáiban az igazságkereső hőst állítja szembe korának kicsinyességével, értetlenségével, valamint önnön emberi gyengeségével (VII. Gergely, 1939; Széchenyi, 1946; Galilei, 1953; Az áruló, 1954; A két Bolyai, 1961; Gandhi halála, 1963).
Németh László a XX. századi magyar próza megújítója s különösképp az esszében és regényben európai szintű művelője.

(Grezsa Ferenc szócikke alapján: Új Magyar Irodalmi Lexikon, CD-ROM, 2000)

Az első Budapesti Nemzetközi Vásár megnyitása – 1925

A Budapesti Nemzetközi Vásár „őse” az 1906-ban a Vigadó egyik helyiségében megrendezett Márciusi Vásár volt, amely a hazai termékek vásárlását és fogyasztását szorgalmazó „Tulipán Mozgalom” kezdeményezésére jött létre és lényegében árumintavásár volt. 1907-től a városligeti Iparcsarnokban rendezték meg, mint Tavaszi Vásárt. 1912-től a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara vette át a rendezést, 1918-tól pedig a vásár nemzetközi jellegű lett és neve Keleti Vásár-ra változott. 1925-től kapta meg ettől kezdve végleges nevét, a Budapesti Nemzetközi Vásárt. A vásár kiállítói és látogatói között egyre nőtt a külföldiek száma. Ezt segítette elő a nemzetközi vásárigazolvány bevezetése, amely utazási és vízumkedvezményekkel járt. A belföldi látogatók pedig 1933-tól úgynevezett „filléres” vásár-vonatokat vehettek igénybe. 1930-ban 530 000 látogatót számláltak; a II. világháború alatti területi visszacsatolások következtében 1 300 000-re nőtt a látogatók száma. 1935-től a rendezésbe bekapcsolódott a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetsége. A vásárok rendezését már 1947-ben folytatták, először csak Őszi Vásárt rendeztek, majd évente kettőt: tavasszal és ősszel is. 1993-tól a hagyományos BNV megszűnt; évente többfajta szakvásár váltotta fel.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Budapest Lexikon)

Gyarmati László születésnapja – 1921

GYARMATI LÁSZLÓ (Balassagyarmat, 1921. április 18. – Madrid, 1980. szeptember 1.): gyógyszerész, egyetemi tanár, új eljárások kidolgozója a gyógyszerek felszívódásának vizsgálatára. Középiskoláit szülővárosában végezte, majd a budapesti Orvostudományi Egyetemen szerzett gyógyszerész diplomát 1949-ben. 1950-ben a Gyógyszeripari Kutatóintézet munkatársa lett. A hazai morfingyártással és mellékalkaloidák kinyerésével foglalkozott, s gyógyszertechnológiai csoportot hozott létre. 1955-től az Egészségügyi Tiszti Iskolán oktatott hivatásos tisztként, majd a Magyar Néphadsereg egészségügyi szolgálatának kutatóintézetében dolgozott. Itt toxikológiai-klinikai laboratóriumot hozott létre, új eljárásokat dolgozott ki a gyógyszerek felszívódásának vizsgálatára. 1971-ben egyetemi tanárrá nevezték ki a Semmelweis Orvostudományi Egy. (SOTE) Gyógyszerészeti Intézetébe, később dékánhelyettes is lett. A Gyógyszerészet és az Acta Pharmacatica Hungarica című folyóiratok szerkesztő-bizottságának volt tagja.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1996. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Európai betegjogi nap

Az európai betegjogi napot az Active Citizenship Network (ACN) elnevezésű civil szervezet kezdeményezésére 2007 óta egyre több országban rendezik meg április 18-án. Az elmúlt években a Nemzeti Egészségügyi Tanács egyik célja, hogy jelentős szakmai nappá tegye a rendezvényt a betegszervezetek számára. A rendezvény egyik célja, hogy szakmai tudást, információkat adjon a betegszervezeteknek az őket is érintő szakmai kérdésekben.

 

Április 18-án történt

1939-ben ezen a napon született Ragályi Elemér Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmoperatőr. A 2023-ban elhunyt művész Zolnay Pál, Sándor Pál, Gazdag Gyula és Elek Judit állandó alkotótársa volt, de Rózsa Jánossal, András Ferenccel és Szomjas Györggyel is sokat dolgozott. A Magyar Filmszemlén hatszor ítélték neki a Legjobb Operatőr díját, de filmjei számos nemzetközi elismerést – közöttük Oscar-, Emmy- és ACE-díjat – is nyertek.

Televízió - Hogy volt?! - Ragályi Elemér

Budapest, 2019. október 2.

Ragályi Elemér Kossuth- és Balázs Béla-díjas operatőr a Hogy volt?! című tv-műsor felvételén, az MTVA Kunigunda utcai gyártóbázisának SZOP stúdiójában. A műsorban a meghívott vendégek Sándor Pál Kossuth- és Balázs Béla-díjas rendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes és kiváló művész munkásságát, életpályáját elevenítik fel.

Készítette: Zih Zsolt
Személyek: RAGÁLYI Elemér
Tulajdonos: MTI/MTVA
Fájlnév: TCZIHZ201910020041
Ragályi Elemér Kossuth- és Balázs Béla-díjas operatőr. Fotó: Zih Zsolt / MTI

Április 18-án történt

1506 II. Gyula pápa Rómában letette a Szent Péter-bazilika alapkövét. Százhúsz évvel később, 1626. november 18-án szentelték fel a római katolikus egyház első számú szentélyét, amely a négy nagy bazilika (basilica maior) egyike.
1701 A nagysárosi kastélyban letartóztatták a hűtlenséggel vádolt Rákóczi Ferenc herceget, aki 1701. november 7-én megszökött bécsújhelyi börtönéből.
1797 Franciaország és Ausztria Leobenben fegyverszünetet kötött, miután Napóleon Itália megszerzését követően Bécs ellen indult.
1904 Megjelent a L'Humanité francia szocialista, majd kommunista napilap első száma.
1906 A Richter-skála szerinti 7,5-8,3-as erősségűre becsült földrengés rázta meg San Franciscót, az elemi csapásnak tízezer áldozata volt.
1946 Genfben hivatalosan feloszlott az ENSZ jogelődje, a Népszövetség.
1949 Az Ír Köztársaság az 1948. december 21-i törvény alapján kivált a brit Nemzetközösségből, és független köztársaság lett.
1951 Párizsban aláírták az Európai Szén- és Acélközösség (ESZAK), más néven Montánunió létrehozásáról szóló szerződést, amely az európai integráció első lépcsőfoka volt. A szerződés 1952. július 23-án lépett hatályba és 2002. július 23-ig volt érvényben.
1955 Az Országgyűlés felmentette Nagy Imrét kormányfői pozíciójából, helyette Hegedüs András került a miniszterelnöki székbe.
1980 Megalakult a független Zimbabwei Köztársaság.
1981 Budapesten, a Hilton Szállodában megnyílt a szocialista Magyarország első játékkaszinója.
1982 Felavatták az ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkot.
2011 Az Országgyűlés elfogadta Magyarország új alaptörvényét, amelyet a köztársasági elnök április 25-én írt alá és 2012. január 1-jén lépett hatályba.
2014 A Himalájában tizenhat serpa vesztette életét egy lavinában. Ez volt a Mount Everest történetének legsúlyosabb szerencsétlensége.

Április 18-án született

1480 Lucrezia Borgia, VI. Sándor pápa törvénytelen lánya, Cesare Borgia húga, vélhetőleg méltánytalanul, de a történelem egyik leghírhedtebb nőalakja.
1777 Ruzitska Ignác zeneszerző és zenepedagógus, a Rákóczi-induló lejegyzője
1819 Franz Suppé osztrák operettszerző
1849 Adolf Slaby német fizikus, a drót nélküli távíró egyik továbbfejlesztője
1864 Sziklai Zsigmond építészmérnök, aki első magyarként kapott mozgóképszínházi engedélyt
1884 Khin Antal néprajzkutató
1895 Lázár Mária színésznő, érdemes és kiváló művész
1901 Németh László Kossuth-díjas író, a 20. századi magyar prózairodalom kiemelkedő képviselője
1905 George Herbert Hitchings Nobel-díjas amerikai biokémikus, gyógyszerész
1907 Rózsa Miklós háromszoros Oscar-díjas, magyar születésű amerikai zeneszerző
1918 Gabriel Axel Oscar-díjas dán filmrendező
1921 Rábai Miklós Kossuth-díjas koreográfus, érdemes művész
1926 Pásztor Emil Széchenyi-díjas orvos, ideggyógyász, akadémikus
1927 Samuel P. Huntington amerikai történész, politológus, A civilizációk összecsapása című nagy vitát kavaró mű szerzője
1928 Domokos Mátyás Széchenyi-, József Attila-díjas irodalomtörténész, kritikus, író
1930 Kovács Dénes Kossuth- és kétszeres Liszt Ferenc-díjas hegedűművész, kiváló művész
1939 Ragályi Elemér Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmoperatőr, kiváló művész
1940 Marosi Ernő Széchenyi-díjas művészettörténész, akadémikus
1947 James Woods amerikai színész
1949 Bratka László író, költő, műfordító
1949 Buffó Rigó Sándor prímás, a 100 Tagú Cigányzenekar egykori vezetője
1949 Görbe Katalin Munkácsy Mihály-díjas festőrestaurátor
1956 Eric Roberts amerikai színész
1965 Kentaur (Erkel László) Jászai Mari-díjas díszlet- és jelmeztervező, érdemes művész, zenész
1969 Takács Erika világ- és Európa-bajnok súlyemelő, atléta, súlylökő

Április 18-án halt meg

1660 Lorántffy Zsuzsanna, I. Rákóczi György erdélyi fejedelem özvegye
1684 Gonzales Coques flamand festőművész
1779 Fassola Henrik vasműves, vasgyáros, a Mátra és a Bükk vasérceinek felfedezője, a diósgyőri vashámor alapítója
1792 Hell Miksa (Maximilian Hell) jezsuita pap, csillagász
1849 Karl Ivanovics Rossi olasz származású építész, az orosz építészet utolsó klasszikusa
1864 Kazinczy Gábor író, politikus, akadémikus
1898 Gustave Moreau francia festőművész, a szimbolizmus képviselője
1929 Erdélyi Mór nyomdász, politikus
1936 Ottorino Respighi olasz zeneszerző
1945 John Ambrose Fleming angol fizikus, az elektroncső feltalálója
1955 Albert Einstein Nobel-díjas német elméleti fizikus, a relativitáselmélet kidolgozója
1959 Szabédi László romániai magyar költő, irodalomtörténész, nyelvész
1974 Marcel Pagnol francia író, filmrendező
1978 Varga Nándor Lajos festő, grafikus, érdemes művész
1985 Kovács Endre Kossuth-díjas történész, irodalomtörténész
1994 Aczél Tamás Kossuth-díjas költő, író, lapszerkesztő
2000 Pártos Erzsi magyar színésznő
2002 Thor Heyerdahl norvég tengerbiológus, antropológus, felfedező
2009 Mojzes Imre villamosmérnök, számítástechnikai szakember, a nanotechnológia szakértője
2015 Csűrös Miklós József Attila-díjas irodalomtörténész, kritikus
2018 Krajczár Károly szlovén-magyar pedagógus, népmesegyűjtő
2023 Török Ádám Máté Péter-díjas magyar énekes, fuvolista, dalszövegíró 

#eztörténtma