Jeles napok

Április – Szent György hava – Tavaszhó – Szelek hava

„Bolond április”

Az áprilisi törvények szentesítésének napja – 1848

Jeles napok

Mózes Attila születésnapja – 1952 – A Digitális Irodalmi Akadémia tagja

Mózes Attila (Marosvásárhely, 1952. április 8. – 2017. január 31.)

Márai Sándor-díjas író, irodalomkritikus, szerkesztő. A Digitális Irodalmi Akadémia 2019-ben posztumusz tagjává választotta.

*

Mózes Attila 1952. április 8-án született Marosvásárhelyen. Gyermekéveit egyszerre határozták meg a polgári neveltetés szabályai és a külvárosi csavargások szabályszegései. Zenét tanult és vívott, de a belváros szélén élő tisztviselőcsaládja köréből kijárása nyílt a munkáskolóniák, a peremvárosi területek, különösen az Oncsa-telep felé is. Első írásai ugyanúgy a város és a megye lapjának, a Vörös Zászlónak az irodalmi mellékletében jelentek meg, mint testvérének, a fiatalon, tragikus körülmények között elhunyt Zoltánnak.

Középiskolai tanulmányait Marosvásárhelyen végezte, majd a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem bölcsészkarán magyar-francia-orosz szakon tanult. 1976-os diplomaszerzése után egy elrománosodott faluban, Székelyhidason tanított. Feleségével, Finta Edit (1945–) képzőművésszel évekig éltek a Székelykő alatt fekvő településen. 1979-ben került a kolozsvári irodalmi hetilap, az Utunk szerkesztőségébe. A lap 1990-es névváltása után is maradt a Helikonnál, egészen 2017. január 31-én bekövetkezett haláláig. A kilencvenes évek elején a házaspár elvált, Finta Edit közös gyermekükkel, Balázzsal áttelepült Magyarországra.

Mózes Attila 1968-tól publikált. Korán bekapcsolódott az irodalmi életbe, az írói csoportosulásokba, a közösségi létbe. Egyetemi éveiben a pályakezdés előtt álló szerzőket összefogó Gaál Gábor Kör alelnöke volt Kolozsvárott, Markó Béla (1951–) elnökségének idején. A prózaírás mellett fiatalon nevet szerzett kritikusként is. Már első kötete megjelentése előtt tagja volt az év legjobb erdélyi magyar könyvének kijáró Pezsgő-díj zsűrijének. Pályája során esszéket, az irodalmi mellett zenei tárgyú kritikákat is írt, de az Utunk minden más rovatához illeszkedő cikkeket is jegyzett az évek során.

Első önálló kötete 1978-ban jelent meg Átmenetek. Szövegek különböző hangulatokra címmel a Kriterion Könyvkiadó Forrás sorozatában. Mózest a „harmadik Forrás-nemzedék” legjelentékenyebb prózaírójaként tartjuk számon. E nemzedék, melynek jelentkezése a Varázslataink című költészeti antológiától (1974), illetve Szőcs Géza első verseskötetétől számítható, egy urbanizálódó irodalom képét villantotta fel az erdélyi regionális kánonban, nem mellesleg esszéírói (Ágoston Vilmos, Tamás Gáspár Miklós, valamint a Szövegek és körülmények című antológia [1974] további szerzői és az ott nem szereplő – mert náluk fiatalabb – Egyed Péter) révén a kortárs bölcseleti és teoretikai kérdések iránti fogékonysága sem kerülhető meg. Ez a nemzedék azonban a diktatúra egyre erőteljesebb nemzetiségellenes politikája, elnyomása alatt nem teljesedhetett ki: szerzői egy része (mint Sütő István vagy Palotás Dezső) fiatalon meghaltak, mások elhagyták Romániát, esetleg az anyanyelvű kultúra egészével is meggyengült a kapcsolatuk, és felhagytak az írással. Mózes Attila baráti kapcsolatai – talán ezért is – elsősorban a nálánál idősebbek, a Forrás második generációjába tartozó írókhoz és költőkhöz (pl. Vásárhelyi Gézához, Király Lászlóhoz vagy Bogdán Lászlóhoz) fűződtek.

Antal Balázs: Mózes Attila életrajza (részlet)

A romák világnapja

A romák 1971-ben, Londonban rendezték meg első világkongresszusukat, amelyen az Indiából és húsz országból érkezett küldöttek elfogadták a roma nép szimbólumát, zászlaját, mottóját, himnuszát és április 8-át A ROMÁK VILÁGNAPJÁvá nyilvánították. Ekkor folyami szertartásokkal, illetve gyertyagyújtással ünnepelnek a romák a világ mintegy 40 országában, ezzel emlékezve arra, hogy mintegy ezer évvel ezelőtt indultak Indiából máig tartó vándorútjukra.

Koltay Pál születésnapja – 1896

A méhészkedés szakértője és szakírója, KOLTAY PÁL (Szarvas, 1896. április 8. – Szarvas, 1969. április 9.) képzettségére nézve tanár volt, egész életét Békésben töltötte, de a tanítás mellett aktívan foglalkozott a méhészkedés gyakorlati kérdéseivel. 1922-ben saját tapasztalataival bizonyította a vándorlásos méhészet előnyeit; 1935-ben szűkebb hazájában életre hívta az első vándoroltató méhészcsoportot. Számos szakkönyve jelent meg, például a Korszerű méhészkedés (1944), a Méhészeti ismeretek (1959; társszerzőkkel), illetve A méhészet zsebkönyve (1960).

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban, Magyar Életrajzi Lexikon)

Április 8-án történt

Az 1973-ban ezen a napon elhunyt Pablo Picasso képeinek talán legnyilvánvalóbb jellemzője, hogy ábrázolásmódjuknak nem sok köze van a valósághoz. Ezt a spanyol festőzseni is pontosan tudta, s így nyilatkozott: „A tárgyakat úgy festem le, ahogy elgondolom őket, nem ahogy látom.”

Pablo Picasso (1881-1973), peintre espagnol, dans son atelier, ŕ Vallauris.     LIP-1069-040 (Photo by © Lipnitzki / Roger-Viollet / Roger-Viollet via AFP)
Pablo Picasso, spanyol képzőművész, a 20. századi avantgárd egyik legjelentősebb festője. Fotó: Lipnitzki / Roger-Viollet via AFP

Április 8-án történt

1812 I. Sándor orosz cár Turku helyett Helsinkit tette meg Finnország fővárosának.
1820 Az Égei-tengerben fekvő Mélosz szigetén egy görög földműves felfedezte a világ egyik leghíresebb szobrát, az Aphrodité istennőt ábrázoló milói Vénuszt.
1864 A francia Pierre Martin beüzemelte az általa kidolgozott eljáráson alapuló kemencéjét.
1870 I. Ferenc József osztrák császár és magyar király aláírta a Meteorológiai és Földdelejességi Magyar Királyi Központi Intézet, a mai Országos Meteorológiai Szolgálat elődjének alapító okmányát.
1875 Megalakult a Magyar Athletikai Club (MAC).
1904 Londonban aláírták a kimondatlanul Németország ellen irányuló brit–francia egyezményt, az entente cordiale-t (antant).
1946 Franciaországban megalakult a világ egyik legnagyobb villamosenergia-ipari vállalata, az Électricité de France (EDF).
1960 Az Egyesült Államokban megkezdődött a Naprendszeren túlról érkező rádiósugárzásban értelmes üzenetet kereső SETI program.
1990 Megtartották a 43 év utáni első szabad magyarországi parlamenti választás második fordulóját.
2005 A Vatikánban eltemették Szent II. János Pál pápát.

Április 8-án született

1431 François Villon francia költő
1583 Esterházy Miklós nádor, az Esterházy család hatalmának és vagyonának megalapozója
1749 Gáti István nyelvész, író, az első magyar gyorsírási rendszer kidolgozója
1817 Laborfalvi Róza színésznő, Jókai Mór felesége
1859 Edmund Husserl német filozófus, a fenomenológiai iskola megalapítója
1883 Supka Géza művészettörténész, akadémikus
1898 Sir Cecil Maurice Bowra angol klasszika-filológus, költő
1912 Sonja Henie háromszoros olimpiai bajnok norvég műkorcsolyázó, később hollywoodi filmsztár
1928 Eric Porter angol színész, a Forsyte Saga című tévésorozat főszereplője
1932 Antall József történész, a rendszerváltás utáni első kormányfő
1938 Csicsay Alajos szlovákiai magyar író, pedagógus
1949 Nagy Zoltán Mihály József Attila-díjas író, költő
1953 Ekler Dezső Ybl Miklós-díjas építész
1963 Julian Lennon angol zenész, énekes, John Lennon fia
1966 Robin Wright kétszeres Golden Globe-díjas amerikai színésznő és filmrendező
1968 Patricia Arquette Oscar-díjas amerikai filmszínésznő
1970 Poós Zoltán József Attila-díjas író, költő
1973 Bene Zoltán József Attila-díjas író
1980 Ujvári Zoltán Szilveszter (Zola) énekes, műsorvezető
1990 Fehérvári Gábor Alfréd énekes, műsorvezető
1996 Cseh Dávid Péter énekes, színész, dalszövegíró

Április 8-án halt meg

1492 Lorenzo Medici, Firenze uralkodója
1735 II. Rákóczi Ferenc erdélyi fejedelem, a kuruc szabadságharc vezére
1835 Wilhelm von Humboldt nyelvész, a később nevét viselő berlini egyetem alapítója
1846 Vásárhelyi Pál vízépítő mérnök, a Tisza szabályozásának tervezőmérnöke
1848 Gaetano Donizetti olasz zeneszerző
1860 Széchenyi István gróf politikus, „a legnagyobb magyar”
1919 Eötvös Loránd fizikus, kultuszminiszter, akadémikus, a torziós inga megalkotója
1936 Bárány Róbert Nobel-díjas orvos
1973 Pablo Picasso spanyol festő, grafikus, szobrász
1978 Rónay György József Attila-díjas író, költő, műfordító
1984 Solti Bertalan Kossuth-díjas színész
1991 Csengey Dénes író, költő, politikus, az MDF alapítóinak egyike
1993 Marian Anderson amerikai énekesnő
2003 Fonyó István Jászai Mari-díjas színész
2003 Némethy Ferenc Jászai Mari-díjas színész, érdemes művész
2003 Szász Imre József Attila-díjas író, szerkesztő
2004 Zórád Ernő grafikus, karikaturista, a képregény egyik legelismertebb és legnagyobb hatású hazai képviselője, a Tabán festője
2008 Benedek Árpád Jászai Mari-díjas színész, rendező, fordító, érdemes művész
2013 Lady Margaret Thatcher, az első női brit miniszterelnök, a „Vaslady”
2015 Bicskey Lukács magyar színész, rendező
2019 György István Balázs Béla-díjas filmrendező, érdemes művész
2021 Igaly Diána olimpiai bajnok sportlövő

#eztörténtma