Jeles napok

Március – Böjtmás hava – Tavaszelő – Kikelet hava

Jeles napok

Urunk megtestesülésének hírüladása – Gyümölcsoltó Boldogasszony

„S én csüggtem ajkán… szótlanul… mint a gyümölcs a fán”

Március 25-e Jézus fogantatásának ünnepe. Régi magyar neve, Gyümölcsoltó Boldogasszony, és a hozzá fűződő gazdag hiedelemanyag mutatja, hogy az oltás, szemzés hagyományos napja volt e tájon. A jámbor néphit szerint azért, mert Mária is ezen a napon fogadta méhébe Jézust. Racionális elme nem látja itt az összefüggést, de lelkünk mélyén tudunk róla. A címben idézett Petőfi-sor a példa rá.
A legfőbb istenanya és a nőivarú, az istenfiú-gyümölcsöt termő világfa egymásnak megfelelő Föld és Tejút jelkép, láttunk már rá példát. A Bibliában a kép hasonlat-szinten maradt fenn, a messiási próféciákban, és az angyali üdvözlet szavaiban: „áldott a Te méhednek gyümölcse, Jézus”. A középkor látomásos festőinek fatábláin a faistenanya képzete ismét kivirágzik.

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

Szent Dizmász

Dizmász a jobb lator, az első szentek egyike. Társa káromolta, ő azonban kérte Jézust: emlékezzél meg rólam, amikor országodba jutsz. Erre ő így felelt: bizony, bizony, mondom neked, még ma velem leszel a paradicsomban (Lukács 23, 43). Nevét az evangélium nem említi, a jámbor népképzelet azonban már a keresztény ókorban gazdag legendakört sző köréje. Több nevet is költ neki, végül a Dizmász állandósul.
A legendát és a kultusz közép-európai világát Leopold Kretzenbacher tárta föl. Előadásunkban őt követjük, mi majd csak a hazai dokumentumokkal egészítjük ki.
A IV. század táján írt apokrif Evangelium arabicum szerint az Egyiptomba menekülő Szentcsaládot társával együtt ő is akarja megölni. A kis Jézus azonban szelíden ránézett Dizmászra, aki aztán cimboráját is könyörületre bírja. Mária ekkor így szólt hozzá: Az Úr tégedet jobbjára állít és bűneidért megbocsájt. A gyermek Jézus meg Máriához fordult: édesanyám, harminc év múlva velük együtt feszítenek majd Jeruzsálemben keresztre. Ő majd a jobbomra kerül és a paradicsomba jut. A középkori legenda még azt is tudja, hogy Dizmász bélpoklos gyermeke a Kis Jézus fürdővizében meggyógyul. A jobb latorról a Legenda Aurea is szól, de tudomásunk szerint a mi kódexirodalmunkban, illetőleg középkori szakrális művészetünkben nem tűnik elő. Az Érsekújvári-kódex csak a puszta nevüket említi: Gyizmás, Gyézmás.
Kretzenbacher a barokk jámborsági irodalomból példát idéz arra, hogy Dizmász voltaképpen nemcsak részvéte és bűnbánata miatt tér meg, hanem mert a kereszten függő Megváltó árnyéka ráesett. Ha Péter árnyéka meggyógyította a test betegségeit (ApCsel 5, 15), mennyivel inkább Jézusé a lélek sebeit. Ráesett azonban Mária anyai árnyéka is.

Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium (részlet)

Bartók Béla születésnapja – 1881

BARTÓK BÉLA (Nagyszentmiklós, 1881. március 25. – New York, 1945. szeptember 26.): zeneszerző, zongoraművész, zenetudós. 1892–1896 között Erkel Lászlónál, a neves magyar operakomponista fiánál tanult zongorát és elméletet Pozsonyban. 1899-ben kezdte el zenei tanulmányait a budapesti Zeneakadémián. 1894-ben telepedett le Pozsonyban, itt bontakozott ki tehetsége. 1903-ben volt első bécsi koncertje. 1907-ben a Zeneakadémia tanára lett. Korai művei (Kossuth-szimfónia, 1903; I. Szvit, 1905) a XIX. századi magyar romantikus zene folytatásai, forrásuk a verbunkos és a népies műdalirodalomban keresendő.
Fordulatot az 1905–06-os esztendők jelentettek pályáján, amikor figyelme ráirányult a népzenére. 1906-ban Kodály Zoltán segítségével kezdte meg módszeres gyűjtőmunkáját. Az elkövetkező tíz évben bejárta az ország legkülönbözőbb vidékeit (főképp Erdélyt), de munkássága más (szlovák, román, arab) népek zenekultúrájára is kiterjedt. Az új magyar zenei stílust kialakítása szintén az ő és Kodály nevéhez fűződik. 1906-ban közösen adták ki népdalfeldolgozás-gyűjteményüket (Magyar népdalok), négy évvel később első szerzői estjét is Kodállyal közösen rendezte. Ezt követte a Fából faragott királyfi (1917) című táncjáték, és A kékszakállú herceg vára (1918) című opera bemutatója, Budapesten. Harmadik és utolsó színpadi művét, A csodálatos mandarint (1919) Lengyel Menyhért szövegkönyvére szerezte. 1920-tól nemzetközi koncertkörutakat tesz Európában és az USA-ban. 1923-ban Budapest székesfőváros fennállásának 50. évfordulója alkalmából felkérésre szerezte Táncszvitjét, amelyet Kodály Psalmus Hungaricusával együtt mutattak be. A „népek testvérré válásának eszméje” jegyében, mely vezérgondolatként egész életművét áthatja, született meg a Cantata profana (1930). Pályájának delelője a két világháború közötti korszakra esik, legfőbb állomásai a három vonósnégyes (III–V.), az I. és II. zongoraverseny (1926; 1930–31), a Zene húros hangszerekre, ütőkre és celestára (1936), a Szonáta két zongorára és ütőhangszerekre (1937) és a II. hegedűverseny (1937–38). 1934-ben visszavonul a tanítástól és a népzenei gyűjtés sajtóban való népszerűsítésén dolgozik. 1940-ben feleségével, Pásztory Ditta zongoraművésznővel emigrációba vonul, New Yorkba érkezik. Utolsó nyilvános szereplése 1943-ban volt. Az Egyesült Államok-beli évei egyre súlyosbodó megélhetési gondokkal, majd betegséggel terhesek. Yehudi Menuhin és Szergej Kussevickij, a Bostoni Szimfonikusok karnagya nyújtanak segítséget. Kussevickij felkérésére írta meg a Concertót (1943), alkotóművészetének egyik csúcsát, amelyet a következő évben mutattak be. Yehudi Menuhinnak írta Hegedű-szólószonátáját (1944). III. zongoraversenyét (1945) még igen, Brácsaversenyét már nem tudta befejezni. 1945. szeptember 26-án egy New York-i kórházban fehérvérűségben halt meg. Földi maradványait 1988-ban hazahozták, a Farkasréti temetőben helyezték örök nyugalomra.
Életműve a XX. századi magyar és egyetemes zenetörténet fontos része. A magyar népdal ősi rétegeinek felfedezése döntően meghatározza további fejlődését, egész zeneszerzői irányát és kialakítja egyéni stílusát.

Vásárhelyi Pál születésnapja – 1795

A reformkor legképzettebb magyar vízépítő mérnöke, VÁSÁRHELYI PÁL (Szepesolaszi, 1795. március 25. – Buda, 1846. április 8.) tanulmányait a pesti tudományegyetem mérnöki intézetében végezte. Első mérnöki munkái a Körösök és az Al-Duna egy szakaszának felmérései voltak. 1833-tól Széchenyi István irányítása alatt készítette el az al-dunai Vaskapu szabályozásának tervét és kezdte meg a később Széchenyiről elnevezett al-dunai postaút építését. A kormánytámogatás megvonása miatt a munkákat nem tudták befejezni; a tervek csak jóval a kiegyezés után, 1889-1896 között valósultak meg. Vásárhelyi 1833-34 telén a szabályozással kapcsolatos nyugat-európai tanulmányútra ment Széchenyivel. 1841-től mint központi hajózási felügyelő az ország különböző helyein végzett vízügyi munkák felügyelője és irányítójaként tevékenykedett. Vásárhelyi fő műve a Tisza-szabályozás terve volt, amely több éves munka után 1846. márciusára készült el. A folyó szabályozását és az ármentesítést egységes feladatként kezelve határozta meg a szükséges átvágásokat, az árvízvédelmi töltések pontos kialakítását. A költséges és nagy munkaigényű terv heves vitákat váltott ki – ezek egyike során Vásárhelyi szívrohamot kapott és meghalt. Végül bebizonyosodott, hogy a munkálatokat teljes mértékben az ő elképzelései szerint kell elvégezni.
Vásárhelyinek számos munkája maradt fenn nyomtatásban és kéziratban. Ezek közül a legjelentősebb a folyóvíz sebesség-eloszlásának törvényszerűségeit vizsgáló tanulmány illetve a Berettyó szabályozásával foglalkozó akadémiai székfoglaló értekezés.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

Március 25-én történt

1926-ban ezen a napon született Papp László, vagy közismert nevén Papp Laci, háromszoros olimpiai bajnok ökölvívónk, aki 1948-ban a londoni, 1952-ben a helsinki és 1956-ban a melbourne-i ötkarikás játékokon nyert aranyérmet. Papp Lacit mindmáig az ökölvívás legnagyobbjai közt tartják számon világszerte. Angyalföldön szobrot állítottak neki és teret neveztek el róla, de Magyarország egyik legnagyobb zárt sportlétesítménye, a Papp László Budapest Sportaréna is az ő nevét viseli.

Papp László Helsinkiben 1952-ben. Fotó: Bojár Sándor / Fortepan
Papp László Helsinkiben 1952-ben. Fotó: Bojár Sándor / Fortepan

Ünnepek, emléknapok

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe – A katolikus egyházban Jézus Krisztus fogantatásának, illetve születése hírül adásának ünnepe. Bővebben is olvashatunk róla az OSZK honlapján.
A tehetség napja – Magyarországon Bartók Béla születésnapján tartják. 2011-től magyar kezdeményezésre mind több európai országban rendeznek tehetségnapot.
A magyar gyümölcstájfajták napja – 2024 óta rendezik meg az Agrárminisztérium és az MCC Klímapolitikai Intézet közös kezdeményezésére.

Március 25-én történt

1442 Hunyadi János a szebeni csatában legyőzte a törököket. A törökverő hadvezér életét Kemény Simon mentette meg, aki Hunyadi páncéljában harcolt, és le is vágták az oszmánok.
1792 A francia forradalomban a Nemzetgyűlés törvényben tette meg a halálos ítéletek végrehajtási eszközének a nyaktilót (guillotine).
1821 Görögországban felkelés robbant ki a török uralom ellen, ez a nap a Görög Köztársaság nemzeti ünnepe.
1948 Magyarországon államosították a száznál több dolgozót foglalkoztató vállalatokat, amelyek élére munkásigazgatókat állítottak.
1957 Belgium, Franciaország, Hollandia, Luxemburg, az NSZK és Olaszország Rómában aláírta az Európai Gazdasági Közösséget létrehozó szerződést.
1959 Az MTA Központi Fizikai Kutató Intézetében üzembe helyezték a 2 MW teljesítményű kísérleti atomreaktort.
1969 John Lennon brit rockzenész és japán felesége, Yoko Ono az amszterdami Hilton szálloda egyik szobájában egy hétig tartó „béketüntetést” kezdett az ágyban.
1983 A budapesti Madách Színházban bemutatták Sir Andrew Lloyd Webber Macskák című musicaljét, amely azóta is a teátrum programján szerepel.
1990 Megtartották az első többpárti szabad parlamenti választások első fordulóját Magyarországon.
1991 A Magyar Nemzeti Bank kibocsátotta az ötezer forintos bankjegyet.
1994 Magyarországon megindult a GSM rendszerű digitális mobilszolgáltatás.
2017 Az Európai Unió vezetői a római szerződés aláírásának ötvenedik évfordulóján Rómában tartottak ünnepi csúcstalálkozót.

Március 25-én született

1704 Faludi Ferenc költő, műfordító
1795 Vásárhelyi Pál vízmérnök, akadémikus, a Tisza-szabályozás terveinek elkészítője. Bővebben is olvashatunk róla az OSZK honlapján.
1799 Farkasházi Fischer Mór porcelánfestő, porcelángyáros
1821 Leövey Klára pedagógus, publicista
1867 Arturo Toscanini olasz karmester
1881 Bartók Béla posztumusz Kossuth-díjas zeneszerző, zongoraművész. Többet is megtudhatunk róla az OSZK honlapján.
1908 Sir David Lean Oscar-díjas angol filmrendező
1920 Barabás Jenő Herder-díjas néprajztudós
1921 Jancsó Adrienne Kossuth-díjas színésznő
1921 Simone Signoret Oscar-díjas francia színésznő
1926 Papp László háromszoros olimpiai bajnok ökölvívó, edző
1929 Cecil Percival Taylor amerikai zenész, freejazz-zongorista, zeneszerző
1931 Sík Ferenc Kossuth- és Jászai Mari-díjas rendező
1939 Prokopp Mária Széchenyi-díjas művészettörténész
1940 Dárday István Kossuth-díjas filmrendező, a nemzet művésze
1942 Aretha Franklin, minden idők egyik legnagyobb soulénekesnője
1944 Kovács László Munkácsy Mihály-díjas festőművész
1945 Galánfi András Kossuth-díjas fafaragó népi iparművész
1947 Sir Elton John angol rockénekes, zongorista, zeneszerző
1948 Mátyus Aliz írónő, szociológus
1948 Bonnie Bedelia amerikai filmszínésznő
1949 Sajó András Prima Primissima díjas jogtudós, író, akadémikus
1954 Sziveri János költő, szerkesztő
1954 Prószéky Gábor Széchenyi- és Prima díjas programozó matematikus, nyelvész
1957 Bächer Iván Táncsics Mihály-díjas író, publicista
1959 Vecsernyés János Balázs Béla-díjas operatőr, rendező
1964 Bencsik Barnabás művészettörténész
1965 Sarah Jessica Parker Golden Globe-díjas amerikai színésznő
1969 Anne Heche amerikai filmszínésznő
1975 Kocsis Gergely színész, bábszínész
1976 Volodimir Klicsko profi világbajnok ukrán nehézsúlyú ökölvívó
1996 Rapport Richárd sakkozó, nemzetközi nagymester
1999 Mikey Madison Oscar-díjas amerikai színésznő

Március 25-én halt meg

1323 Árpád-házi Mária királyi hercegnő, V. István király és Kun Erzsébet leánya
1625 Giambattista Marino olasz költő, a secentismo iskola alapítója
1801 Novalis német romantikus költő
1914 Frédéric Mistral Nobel-díjas provanszál nyelvű francia költő
1918 Claude Debussy francia zeneszerző
1922 Hugonnai Vilma grófnő, az első magyar orvosnő. Bővebben is olvashatunk róla az OSZK honlapján.
1929 Festetics Andor színműíró és színész
1936 Kenessey Béla vízépítő mérnök, a lefolyási tényezők számítására alkalmazott Kenessey-táblázat névadója.

Iváncsán született 1866. október 26-án. Mérnöki oklevelét 1889-ben szerezte meg, 1890-től különböző kerületi kultúrmérnöki hivataloknál működött (Budapest, Brassó, Szombathely, Székesfehérvár, Komárom). 1923-ban a székesfehérvári kultúrmérnöki hivatal éléről hívták be az Országos Vízépítési Igazgatósághoz, ahol 1924-től nyugalomba vonulásáig a földművelésügyi minisztérium vízrajzi ügyosztályának vezetője volt. Hosszú ideig a Vízügyi Közlemények szerkesztőjeként és a kultúrmérnöki-vízügyi irodalmi propaganda vezetőjeként dolgozott. Vízrajzi, vízgazdálkodási és vízjogi tanulmányai is jelentősek. A lefolyási tényezőt ma is Kenessey-féle táblázatok alapján számítják. Forrás: OSZK.

1976 Farkas Imre költő, zeneszerző
1981 Viola Mihály magyar színművész
1988 Robert Joffrey amerikai táncos, koreográfus
1988 Vásárhelyi Géza költő
2005 Kertész Erzsébet író
2016 Pozsgay Imre politikus, államminiszter, egyetemi tanár
2021 Larry McMurtry Pulitzer-, Oscar- és Golden Globe-díjas amerikai író, forgatókönyvíró
2022 Taylor Hawkins amerikai dobos, énekes, a Foo Fighters tagja

#eztörténtma