Szent Pál apostol megtérése – „pálforduló”
„Pál fordula fényességben”
Említettem már, hogy a jelentősebb szentek névünnepei általában a csillagászati hónap első, azaz a naptári hónap utolsó dekádjába esnek. Apostol is jut majd mindegyikbe, némelyik „fődekádba” kettő is. Vízöntő havát Szent Pál képviseli – ahogy maga mondta –, „a legkisebb az apostolok között”, nem találván méltónak magát az apostoli címre, mivelhogy korábban vezető szerepet játszott a keresztények üldözésében (IKor 15,9). Mint a Bibliában olvasható, Pál, akit ekkor még Saulnak hívtak, egy ízben az „Úrnak tanítványai ellen lihegve” Damaszkuszba ment. Az úton hirtelen nagy fényesség vette körül. Leesett a lóról, és látomásában szózatot hallott: „Saul, Saul, mit kergetsz engem?” (ApCsel 9,1–31.) Az élmény hatása alatt megtért, és a kereszténység nagy térítő apostola lett. Pál fordulása (január 25.) ennek a „fordulatnak” állít emléket. Megtérésének Krisztus új szószólója névcserével adott nyomatékot. Ettől kezdve a zsidó Saul helyett római nevét, a Paulust használta (zsidó származása mellett római polgár volt születésétől fogva). A névcsere jelképes értelmű. Az eredeti Saul a zsidók szálfatermetű első királya volt, míg a latin paulus „kicsinyt” jelent, és az amúgy is aprócska Pál, aki „saulként” a legnagyobb volt az üldözők között, az apostolok sorában a legkisebbnek mondta magát.
A páli fordulatnak tágabb jelentést adott az a tény, hogy az addig csak zsidók közt térítő apostolokkal szemben Pál a pogányok misszionáriusa lett: a Törvény útjáról a Hit útjára tért, mint maga írta több helyütt. A keresztény mozgalom ezzel a lépéssel indult el ezen az úton, mely által világvallássá lett.
Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)
Kruspér István születésnapja – 1818
A geodézia tudósa, a mértékegységek szakértője, KRUSPÉR ISTVÁN (Miskolc, 1818. január 25. – Budapest, 1905. július 2.) először jogot tanult, majd érdeklődése a műszaki tudományok felé fordult és a bécsi Politechnische Institut illetve az akkor alakult bécsi Műegyetem egyik első hallgatója volt. Itthon a József Ipartanoda, majd a Műegyetem tanára lett. Sokféle tantárgyat oktatott hosszú pályafutása során: mértant, mechanikai technológiát, géptant, szerkezettant és geodéziát. Földmértan című könyvét az Akadémia nagydíjjal jutalmazta. Fő szakterülete a geodézia lett; ő állította össze Pest város felmérésének feltételeit. Foglalkozott a mértékegységek szabatos meghatározásával és értékük rögzítésével; ezzel kapcsolatban több tanulmánya is megjelent. Közreműködött annak az 1874. évi törvénynek az előkészítésében, amely a törvényes mértékrendszer magyarországi bevezetésére vonatkozott, így a méterre és a kilogrammra is. Az ő előterjesztése alapján állította fel a kormány a Mértékhitelesítő Bizottságot, a későbbi Országos Mérésügyi Hivatal elődjét, amelynek első igazgatója is volt.
Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1993, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Dr Vajda Pál: Nagy magyar feltalálók)
Debreczeni Márton születésnapja – 1802
A XIX. század első felének legjelentősebb bánya- és kohómérnöke, DEBRECZENI MÁRTON (Magyargyerőmonostor, 1802. január 25. – Kolozsvár, 1851. február 18.) a híres selmeci akadémián folytatta tanulmányait. Rövid, alig 25 esztendős pályafutása során a technikai újdonságok egész sorát vezette be az erdélyi bánya- és kohóiparban. Az ő nevéhez fűződik az akkoriban erősen leromlott, egyébként nyersanyagokban rendkívül gazdag erdélyi bányászat újrateremtése. Zalatnai üzemfőnöksége alatt, az 1831-1841 közötti évtizedben az addig ráfizetéses erdélyi kohók újításai következtében nyereségesekké váltak. Teljesen átszervezte, korszerűsítette a vajdahunyadi vasgyárat. Egyik legjelesebb, külföldön is sok helyen alkalmazott újítása volt a róla elnevezett csigafúvó, amellyel tökéletesítette az olvasztókemencék levegőellátását. A kohósalakot ő használta először kéngyártásra. Saját tervezésű gőzmozdonyával biztosította a kohók anyagellátását.
1848-ban miniszteri tanácsossá nevezték ki és a bányaügyek vezetésével bízták meg. A szabadságharc bukása után Kolozsváron perbe fogták, fizetését megvonták, hat gyermekével nyomorban tengődött, mialatt a kohóknál szerzett higany- és ólommérgezéstől szenvedett. Még egyszer megkísérelte az erdélyi harcok során leállt, károkat szenvedett bányák és kohók üzembe helyezését. Ebbéli munkája során megbetegedett és mindössze 49 évesen meghalt. Hagyatékában sok kiadatlan szakmunkát – és meglepetésre addig eltitkolt szépirodalmi műveket is találtak, amelyek közül a szakemberek szerint kiemelkedő volt A kiovi csata című hősköltemény.
Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Dr Vajda Pál: Nagy magyar feltalálók, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)
1554-ben ezen a napon alapították meg a brazíliai São Paulo városát. A jezsuiták által létrehozott missziós iskola körül kialakult településre a 17. század elején kezdődött aranyláz számos bevándorlót vonzott, majd a kávéültetvények révén a város a 19. század elejére az ország egyik legfontosabb kereskedelmi központja lett. São Paulo ma nemcsak Brazília, de egész Dél-Amerika legnagyobb, mintegy 11,5 milliós metropolisza.
Ünnepek, emléknapok
Szent Pál apostol megtérése – Pál apostol vagy Tarzuszi Pál az őskereszténység kiemelkedő egyénisége; a „tizenharmadik apostol”. Többet is megtudhatunk róla az OSZK honlapján.
Január 25-én történt
1077 Megkezdődött IV. Henrik német-római császár Canossa-járása: télvíz idején három napig vezekelt Canossa váránál, ahol VII. Gergely pápa tartózkodott, hogy az egyházfő ne átkozza ki.
1554 Megalapították a brazíliai São Paulo városát.
1831 A lengyel szejm kimondta I. Miklós orosz cár detronizálását, ami a perszonálunió megszakítását és a Lengyel Királyság függetlenségének kikiáltását jelentette.
1838 Erkel Ferenc vezényletével bemutatták Bellini Az idegen nő című operáját a Pesti Magyar Színházban.
1890 Befejezte világszenzációt keltő útját Nellie Bly amerikai újságírónő, aki Verne regényét a gyakorlatban megvalósítva 72 nap alatt utazta körbe a földet.
1949 Moszkvában megalakult a Kölcsönös Gazdasági Segítség Tanácsa, amely 1991. június 28-án, a KGST budapesti ülésén oszlatta fel magát.
1955 Megkezdődött a műkorcsolyázó-Európa-bajnokság a budapesti Városligetben.
1958 A brit AERA harwelli Atomkutató Intézet vezetői bejelentették, hogy a világon először sikerült ellenőrzött magfúziót végrehajtaniuk.
1964 Az Egyesült Államokban felbocsátották az Echo-2 műholdat.
1981 Elítélték Pekingben a kínai kommunista vezetőkből álló „négyek bandáját”.
1984 Jack Burns és David Batuski, az új-mexikói egyetem csillagászai bejelentették, hogy felfedezték a világegyetem valaha megfigyelt legnagyobb égi objektumát, egy 730 millió fényév hosszúságú galaktikus lánc alakzatot, a Perseus-Pegasus Filamentet.
2004 Leszállt a második amerikai önjáró Mars-robot a Mars bolygó Meridiani-alföldnek nevezett részén, majd víz után kezdett kutatni a vörös bolygón. Küldetése 2019-ig tartott.
2011 Tüntetések kezdődtek Kairóban az 1981 óta hatalmon lévő Hoszni Mubarak államfő rendszere ellen, amelyek több mint 800 halálos áldozattal járó zavargásokba torkolltak, majd az elnök lemondásához vezettek.
Január 25-én született
1759 Robert Burns skót költő, a romantika korszakának egyik legjelentősebb képviselője, Skócia nemzeti költője
1802 Debreczeni Márton, a 19. század első felének legjelentősebb bánya- és kohómérnöke. Többet is megtudhatunk róla az OSZK honlapján.
1818 Kruspér István, a geodézia tudósa, a mértékegységek szakértője
Miskolcon született. Először jogot tanult, majd érdeklődése a műszaki tudományok felé fordult, és a bécsi Politechnische Institut, illetve az akkor alakult bécsi Műegyetem egyik első hallgatója volt. Itthon a József Ipartanoda, majd a Műegyetem tanára lett. Sokféle tantárgyat oktatott hosszú pályafutása során: mértant, mechanikai technológiát, géptant, szerkezettant és geodéziát.
Földmértan című könyvét az Akadémia nagydíjjal jutalmazta. Fő szakterülete a geodézia lett; ő állította össze Pest város felmérésének feltételeit. Foglalkozott a mértékegységek szabatos meghatározásával és értékük rögzítésével; ezzel kapcsolatban több tanulmánya is megjelent. Közreműködött annak az 1874. évi törvénynek az előkészítésében, amely a törvényes mértékrendszer magyarországi bevezetésére vonatkozott, így a méterre és a kilogrammra is. Az ő előterjesztése alapján állította fel a kormány a Mértékhitelesítő Bizottságot, a későbbi Országos Mérésügyi Hivatal elődjét, amelynek első igazgatója is volt. Budapest, 1905. július 2-án. Forrás:
OSZK.
1826 Gyulai Pál író, költő, kritikus
1859 Kosztisz Palamász görög költő, az újkori görög irodalom klasszikusa
1874 William Somerset Maugham angol elbeszélő, regény- és drámaíró, a 20. század angol irodalmának egyik legtermékenyebb és legsikeresebb írója
1882 Virginia Woolf angol írónő
1886 Wilhelm Furtwängler német karmester, zeneszerző
1900 Fekete István József Attila-díjas író, többek között a Tüskevár szerzője
1903 Vargha László Kossuth-díjas kémikus, akadémikus
1909 Ignácz Rózsa erdélyi származású író, műfordító, színésznő
1913 Schnitzler József Kossuth-díjas orvosprofesszor
1931 Schäffer Judit Kossuth- és Jászai Mari-díjas jelmeztervező
1934 Orosz Pál olimpiai bronzérmes labdarúgó, az FTC örökös bajnoka
1934 Yvaral francia képzőművész, a számítógépes művészet egyik atyja, Victor Vasarely fia
1938 Etta James amerikai bluesénekesnő
1938 Vlagyimir Viszockij orosz költő, színész, dalszerző, énekes
1944 Ráduly Mihály jazzmuzsikus, a legendás Syrius együttes egykori tagja
1946 Bereményi Géza Kossuth-díjas író, költő, dalszövegíró, rendező
1948 Vikidál Gyula Liszt Ferenc-díjas énekes, színész
1949 Paul Nurse Nobel-díjas brit mikrobiológus
1954 David Grossman Booker-díjas izraeli író
1954 Nagy Viktor Jászai Mari- és Nádasdy Kálmán-díjas rendező, érdemes művész
1961 Galambos Lajos (Lagzi Lajcsi) énekes, előadóművész
1966 Nagy-Kálózy Eszter Kossuth és Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes és kiváló művész
1993 Döbrösi Laura énekes és színésznő
1996 Váradi Gergely színész, A besúgó és a Mesterjátszma című magyar filmek szereplője
Január 25-én halt meg
844 IV. Gergely, a 101. római pápa, a hagyomány szerint ő vezette be a mindenszentek ünnepét
1816 Decsy Sámuel író, orvos, mecénás, a Magyar Tudós Társaság megalapításának kezdeményezője. Életéről az OSZK honlapján olvashatunk bővebben.
1892 Berde Áron jogász, egyetemi tanár, az első jelentős magyar nyelvű meteorológiai és klimatológiai szakkönyv írója. Többet is megtudhatunk róla erre a linkre kattintva.
1939 Borsody László vívó, vívómester, a magyar kardvívás megalapozója
1939 Schneller István pedagógiai író, akadémikus
1945 Altenburger Gyula biztosítási matematikus. További érdekességeket is megtudhatunk róla erre a linkre kattintva.
1947 Al Capone amerikai maffiafőnök
1978 Palló Imre Kossuth-díjas operaénekes, kiváló művész
1980 Pacséry Imre, a munkaegészségügyi kutatások magyarországi úttörője. Életéről és munkásságáról az OSZK honlapján olvashatunk bővebben.
1984 Halász Mihály Balázs Béla-díjas operatőr
1984 Boda Gábor szobrász, ötvös
1987 Rodolfo bűvész
1990 Ava Gardner amerikai színésznő
1999 Kalász László József Attila-díjas költő
1999 Robert Lawson Shaw Grammy-díjas amerikai karmester
2013 Tóth Béla József Attila-díjas író
2014 Sax Gyula olimpiai bajnok sakkozó, nemzetközi nagymester
2015 Demis Russos görög énekes
2017 John Hurt angol színész
2019 Kádár József Franciaországban élt festőművész, grafikus, fotóművész, művésznevén Le K’dar
2019 Dusan Makavejev szerb filmrendező, forgatókönyvíró és producer
#eztörténtma