Jeles napok

Március – Böjtmás hava – Tavaszelő – Kikelet hava

Jeles napok

Negyven vértanú

Negyven vértanú, a toroczkai nép ajkán Negyven Szentek. A pogány Licinius Nagy Konstantin vetélytársa és a birodalom keleti részeinek ura volt. Alatta negyven római keresztény katona szenvedett ezen a napon Sebaste városában jeges vízbe vetve, vértanúhalált (320). Legendájukat kódexirodalmunk nem tartja számon. Hazai ikonográfiai emlékükről sem tudunk. A jámbor hagyomány szerint így imádkoztak: negyvenen szállottunk e küzdőtérre, negyvenen érjük el az örök élet koronáját. Tiszteletreméltó szám, amelyet te Urunk negyven napi böjtöddel megszenteltél. Illés negyven napi böjttel kereste az Urat és elnyerte látomását.
A pozsonyi jezsuita játékszínen előadták (1629) a Negyven Vértanú történetét.
Emléknapjukhoz – tudomásunk szerint – hazánkban csak egyetlen, ünneprontó hagyomány fűződik. Mohácsi sokacok mesélik, hogy előestéjén egy asszony szőtt. Figyelmeztették, hogy ne dolgozzék, mert holnap Negyven Vértanú ünnepére virradnak. Hányavetien felelte: én nem bánom, csak szenvedjenek, én azért csak befejezem a munkámat. Két hét múlva hirtelen meghalt.
A monda nyilván onnan ered, hogy valamikor a téli szövést-fonást eddig a napig be kellett fejezni, mert az asszonynépre már a tavaszi munka várakozott. Más közeli, hasonló jellegű határnapok Gertrud (március 17), guzsalyütővasárnap (Laetare).

Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium (részlet)

Járay Pál születésnapja – 1889

A járműáramlástani vizsgálatok úttörője, JÁRAY PÁL (Bécs, 1889. március 10. – St. Gallen, 1974. szeptember 22.) sokoldalú feltaláló volt. Pályafutását a Bécs melletti Fischamendben repülőgépek tervezésével kezdte. 1913-ban a német hatóságok kérésére a Luftschiffbau Zeppelinhez helyezték át, ahol léghajók áramlástani vizsgálatával foglalkozott. Egyik első munkája a léghajók burkológörbéjének analitikus egyenletek formájában való leírása volt, amelynek alapján a légi jármű további fontos geometriai jellemzői meghatározhatók. Az új számítási módszer használata következtében a Zeppelin-léghajók gazdaságossága kétszeresére növekedett. Járay 1920-ban szabadalmaztatta a legkisebb örvényleválást, azaz legkisebb ellenállást létesítő léghajóalakot. A légellenállás csökkentése volt a célja a személyautók ideális karosszéria-alakjának kikísérletezése során is. Erre vonatkozóan is több szabadalma született. Híres, teljesen áramvonalas karosszériával rendelkező járműve „Stromlinienwagen” néven vált ismertté. Számos autógyár alkalmazta a Járay-féle elveket modelljeinél. Nemcsak a rendkívül elegáns külső volt az előnye ezeknek a gépkocsiknak: a légellenállás-tényező 25%-os csökkenése az üzemanyag-felhasználás 30%-os csökkenését eredményezte. Mivel az ilyen típusú járművek mögött nem keletkeztek légörvények, a por, esővíz, sár felcsapódása is csökkent, ami közlekedésbiztonsági és környezetvédelmi szempontból is igen kedvező.
Az ideálisnak mondott karosszéria-típus mégsem tudott olyan széles körben elterjedni, mint megérdemelte volna. Oka volt ennek a 30-as évek gazdasági válsága következtében csökkenő termelés és az autógyárak között dúló verseny, amelynek során a vevők meghódításáért évről évre új alakú kocsikkal akartak megjelenni a piacon. A csalódott feltaláló ezután inkább repülőgépek és vízi járművek áramlástani tervezésével foglalkozott. Az általa kialakított járműalakok máig alapját képezik a szakterület áramlástani vizsgálatainak.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Bödők Zsigmond: Magyar feltalálók a közlekedés történetében)

Lévai Andor születésnapja – 1897

LÉVAI ANDOR (Nagyvárad, 1897. március 10. – Budapest, 1964. november 13.): építészmérnök, műegyetemi tanár, számos budapesti ipari épület és bérház tervezője az ötvenes-hatvanas években. Mérnöki oklevelét 1927-ben szerezte a budapesti műegyetemen. 1925-től 1944-ig több vállalatnál mérnökösködött. 1945 – 47-ben más építészekkel társas viszonyban helyreállítási tervezési munkát végzett. 1948-ban az Építéstudományi Intézetben csoportvezető, 1948 végétől 1949 végéig az Ipari Épülettervező Intézetben főosztályvezető, 1951-ig az Építésügyi Minisztériumban főosztályvezető-helyettes, majd főosztályvezető volt. 1952-től a műegyetem épületszerkezeti tanszékén docens, 1962-től haláláig műegyetemi tanár volt. Nevéhez fűződik számos ipari épület és bérház tervezése, az új létesítmények közül jelentős a budapesti Fehérvári úti rendelő (Szendrői Jenővel); részt vett a tanszék tervezési munkáiban (oroszlányi lakótelep, a bp.-i Csaba utcai foghíjbeépítés). Számos szakcikke jelent meg az Új Építészet, Magyar Építőipar, Módszertani Szemle c. folyóiratokban.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1997. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

A beporzók napja

A BEPORZÓK NAPJA mögött a rovarvilág és a beporzást végző rovarok világszerte, de elsősorban az északi féltekén tapasztalt pusztulása, tehát konkrét természetvédelmi probléma és annak orvoslása, illetve a lakossági cselekvésből származó környezeti nevelési lehetőség is ott van. A pusztulás legfőbb okai a nagyüzemi, iparosodott mezőgazdaság (élőhelyek eltűnése, feldarabolódása, vegyszerhasználat) és a klímaváltozás, tehát globális és ipari léptékű változások. Mégis, ilyen körülmények közepette is egyszerű, lakossági módszerekkel a beporzó rovarok védelmében, életlehetőségeinek javításában jelentős lépések tehetők. Nem utolsósorban a sok ember számára kellemetlen rovarok hasznosságát a beporzók példáján keresztül szemléletesen és hatékonyan lehet ismertetni, elfogadottá tenni.
A beporzók napjának szellemisége annyiban különbözik a méhek napjától (április 30.) és a méhek világnapjától (május 20.), hogy a mérsékelt égövben sem csak a háziméhre, a méhalkatúakra koncentrál, hanem minden beporzó szervezetre, hazánkban elsősorban rovarokra. A világon azonban sok madár és denevér által megporzott virág, illetve növény létezik, őrájuk is kiterjed a figyelem. Ezeknek is szerepe van abban, hogy Magyarországon trópusi dísznövények, déligyümölcsök, egzotikus fűszerek kaphatók. Általánosságban a termesztett növények kétharmadát, élelmiszereink egyharmadát köszönhetjük nekik.
A beporzók napjára múzeumok, könyvtárak, egyetemek, iskolák és óvodák, civil szervezetek, kutatóintézetek, önkormányzatok szerveznek különféle lakossági vagy a tanítványoknak szóló programokat. Az ekkortájt létrehozott rovarszállókba már a tél után legkorábban megjelenő rovarok is beköltözhetnek.

Vásárhelyi Tamás

További információ: www.beporzoknapja.hu
 

A székely szabadság napja

A székely szabadság napja a Székely Nemzeti Tanács 2012. január 6-i határozata alapján minden év március 10-én megtartott emléknap, a székelység összetartozásának napja. Azért ezt a napot választották, mert 1854. március 10-én végezték ki a marosvásárhelyi Postaréten Bágyi Török János kollégiumi tanárt, Martonosi Gálffy Mihály ügyvédet és Nagyváradi Horváth Károly földbirtokost, a székely vértanúkat. Ők a Makk-féle összeesküvés tagjaiként az elbukott magyar forradalom és szabadságharc lángját szerették volna újra fellobbantani. Életüket adták a nemzeti önrendelkezésért, ezzel a bátorság és hűség példaképeivé váltak.
A székely vértanúk emlékműve Marosvásárhelyen áll. Az emlékoszlop 21 láb magas, gúla-alakú porosz gránit s talpkövén egy dombormű. Átnyilazott fekvő oroszlánt ábrázol, amely, bár sebezve, első lábai közt szorosan tartja a nemzeti lobogót. Alatta keresztbe tett két kardon a magyar címer áll.
A székely szabadság napján az erdélyi magyar szervezetek Marosvásárhelyen megemlékezést és felvonulást tartanak, melyre Erdély magyarlakta településeiről érkeznek résztvevők. Több magyarországi városban szolidaritási megmozdulást szerveznek, a legnagyobbat a budapesti Hősök terén.

Március 10-én történt

Ma ünnepli 67. születésnapját Sharon Stone. Az Emmy- és Golden Globe-díjas amerikai színésznő modellként kezdte, majd 1980-ban Woody Allen Csillagporos emlékek című vígjátékában kapta első komolyabb szerepét. Ezután számos filmben játszott, de az igazi áttörést az 1992-es Elemi ösztön című thriller főszerepe hozta meg számára. Legismertebb filmjei ezekből az időkből a Casino, a Sliver, A specialista, valamint a Gyorsabb a halálnál.

US actress Sharon Stone arrives for the 82nd annual Golden Globe Awards at the Beverly Hilton hotel in Beverly Hills, California, on January 5, 2025.
Etienne Laurent / AFP
Sharon Stone. Fotó: Etienne Laurent / AFP

Ünnepek, emléknapok

A székely szabadság napja – A szabadságharc bukása után Erdélyben felkelést szervező, 1854. március 10-én kivégzett három székely vértanú emléknapja. Bővebben is olvashatunk róla az OSZK honlapján.
A beporzók napja – A beporzást végző rovarokra és védelmükre hívja fel a figyelmet. Többet is megtudhatunk róla erre a linkre kattintva.

Március 10-én történt

1629 I. Károly angol király feloszlatta a parlamentet, ezután egy évtizedig abszolutista módon kormányzott.
1831 I. Lajos Fülöp francia király létrehozta a francia Idegenlégiót (Légion Étrangère).
1875 Megtartották Goldmark Károly Sába királynője című operájának ősbemutatóját a bécsi operaházban.
1876 Alexander Graham Bell első alkalommal kezdeményezett sikeres hívást a telefonnal folytatott kísérletei során.
1954 Létrejött az önálló Petőfi Irodalmi Múzeum.
1959 Felkelés tört ki Tibetben a kínai kommunista megszállás ellen; a megtorlás elől a tibeti buddhisták vallási vezetője, a dalai láma húszezer hívével Indiába menekült.
1988 Budapesten megnyílt a Goethe Intézet.
1990 Horn Gyula magyar és Eduard Sevardnadze szovjet külügyminiszter Moszkvában aláírta a szovjet csapatok Magyarországról történő kivonásáról szóló egyezményt.
2003 Újjáalakult a katolikus tudóstestület, a Szent István Akadémia, 2004-től Szent István Tudományos Akadémia.
2008 A német Nordzucker magyarországi érdekeltsége, a Mátra Cukor Zrt. befejezte a répacukorgyártást Magyarországon, bezárta utolsó még működő üzemét, a Szerencsi Cukorgyárat.

Március 10-én született

1503 I. Ferdinánd Habsburg-házi német-római császár, magyar és cseh király
1628 Marcello Malpighi olasz orvos, az ízlelőbimbók és a vörös vértestek felfedezője
1749 Lorenzo Da Ponte olasz librettista, Mozart Figaro házasságaDon Giovanni és Cosí fan tutte című operái szövegkönyvének írója
1844 Pablo de Sarasate spanyol zeneszerző, hegedűvirtuóz
1888 Barry Fitzgerald Oscar-díjas ír színész
1889 Járay Pál  feltaláló, az aerodinamika úttörője. Bővebben is olvashatunk róla az OSZK honlapján.
1897 Lévai Andor építészmérnök. Többet is megtudhatunk róla erre a linkre kattintva.
1913 Kovács Imre író, szociológus, a Nemzeti Parasztpárt egyik alapítója
1915 Carelli Gábor magyarországi születésű amerikai operaénekes
1920 Boris Vian francia avantgárd író, összművész, a Tajtékos napok szerzője
1923 Bajor Nagy Ernő aranytollas újságíró, író
1938 Zöldi István Balázs Béla-díjas dokumentumfilm-rendező, operatőr
1940 Chuck Norris amerikai harcművész, színész
1941 Mansfeld Péter, az 1956-os pesti srácok egyike, a forradalom mártírja
1943 Baranyai Ibolya Jászai Mari-díjas színész
1946 Venczel Vera Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes és kiváló művész
1948 Fecske Csaba József Attila-díjas költő, publicista
1953 Fodorné Molnár Márta Harangozó Gyula-díjas balett-táncos, koreográfus
1953 Kara György Ferenczy Noémi-díjas grafikus, bélyegtervező
1954 Litauszki János Balázs Béla-díjas filmrendező
1958 Sharon Stone Golden Globe-díjas amerikai filmszínésznő
1959 Asbóth Anikó bábművész, színésznő, színházigazgató
1959 Szabadi Vilmos Liszt Ferenc-díjas hegedűművész, érdemes művész
1961 Szinvai Pál magyar szobrász, keramikus
1963 Boldizsár Ildikó József Attila-díjas író, szerkesztő, mesekutató, kritikus, népművelő, néprajztudós
1965 Ozsda Erika dramaturg, filmforgatókönyv-író, színésznő
1976 Szvath Tamás színész
1992 Emily Osment amerikai színésznő

Március 10-én halt meg

1913 Harriet Tubman amerikai rabszolgamentő, polgárjogi harcos, az első afroamerikai nő, akinek arcképe a dollárra került
1916 Teleki Sámuel Afrika-utazó, felfedező, a Kilimandzsáró első megmászója

Sáromberkén született 1845. november 1-jén. Debrecenben, Göttingában és Berlinben tanult természettudományokat. 1886-ban expedíciót szervezett az akkor még nagyrészt ismeretlen Kelet-Afrikába. Zanzibárból indultak Kenya partjai felé 1887 januárjában. Útjuk során mintegy háromezer kilométeres útszakaszt térképeztek fel, felfedezték a Rudolf- és a Stefánia-tavat és a később Telekiről elnevezett vulkánt. Megmászták az 5310 méter magas Kilimandzsáró és a 4680 méter magas Kenya hegyet. Utóbbin egy glaciális völgyet és egy tengerszemet fedeztek fel. Addig ismeretlen népcsoportokról adtak hiteles hírt; tekintélyes tárgyi etnográfiai, valamint állatbőr- és trófeagyűjteményt hoztak haza, ezzel megvetve a Néprajzi Múzeum Afrika-gyűjteményének alapjait. Az expedíció külön világraszóló érdekessége volt, hogy végig fényképeztek és így páratlan értékű fotódokumentációs anyagot hoztak létre. Teleki később még két nagyobb utazást tett: 1893-ban Indiában és az indonéz szigetvilágban járt, 1895-ben pedig visszatért Afrikába. Forrás: OSZK.

1940 Mihail Afanaszjevics Bulgakov szovjet-orosz író, A Mester és Margarita szerzője
1964 Dallos Sándor író, az Aranyecset és A nap szerelmese szerzője
1965 Ladányi Ferenc Kossuth-díjas színész
1983 Paul Géraldy francia költő, író
1983 Víg Rudolf népzenekutató, karvezető
1988 Andy Gibb angol énekes, a Bee Geest alkotó három Gibb fivér legfiatalabbika
2010 Tordai Zádor Kossuth-díjas író, filozófus
2011 Ranschburg Jenő pszichológus, a pszichológiai tudományok kandidátusa
2014 Déry Gabriella Kossuth-díjas opera-énekesnő, szoprán
2016 Keith Emerson brit zenész, az Emerson, Lake & Palmer alapítója
2018 Hubert de Givenchy francia divattervező
2021 Gonda János Széchenyi-díjas zeneszerző, jazz-zongorista, zenetörténész

#eztörténtma